Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Michl: Základní úroková sazba je už na úrovni, která tlumí hospodářskou aktivitu

Michl: Základní úroková sazba je už na úrovni, která tlumí hospodářskou aktivitu

23.11.2022 10:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Základní úroková sazba je už na úrovni, která tlumí hospodářskou aktivitu. Další zvyšování sazeb by mohlo prohloubit hospodářskou recesi, protože se účinek zvýšení sazeb projeví až se zpožděním. V přednášce na Masarykově univerzitě v Brně to dnes řekl guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl. Základní úroková sazba je od června sedm procent, což je nejvyšší úroveň od roku 1999. Od Michlova červencového nástupu do čela ČNB se sazba neměnila.

Michl upozornil, že měnová politika ovlivňuje ekonomickou aktivitu s více než ročním zpožděním. "Ekonomicky nesprávný přístup zvyšovat sazby, dokud se nákladová inflace neotočí, vede k přestřelení. Výsledná recese bude hlubší, než je nezbytně nutné," řekl.

ČNB ještě pod vedením bývalého guvernéra Jiřího Rusnoka v prvním pololetí razantně zvyšovala úrokové sazby až na sedm procent. Po obměně bankovní rady od letošního července v ní převládli odpůrci dalšího zpřísňování měnové politiky. Viceguvernérka Eva Zamrazilová po listopadovém zasedání rady uvedla, že ekonomický model banky by sice vyžadoval další růst sazeb, vzhledem k malému dopadu na inflační cíl a velkému dopadu na hospodářský výkon ale většina rady rozhodla o ponechání sazeb.

ČNB předpokládá v příštím roce zpomalování meziroční inflace na jednocifernou hodnotu. Podle údajů Českého statistického úřadu meziroční inflace v říjnu zpomalila na 15,1 procenta ze zářijových 18 procent, kdy byla nejvyšší od prosince 1993. Podle ČNB by inflace v první polovině roku 2024 měla dosáhnout dvouprocentního cíle centrální banky. Michl dnes ale upozornil, že nepředpokládá návrat k extrémně nízkým úrokům pod úrovní jednoho procenta.

"Měnová politika by v příštích šesti letech měla být relativně přísnější, respektive úroky relativně vyšší, než tomu bylo šest, deset let před covidem. Potřebujeme motivovat lidi, firmy, ale i vládu ke spoření. Jedině tak bude méně dluhů," řekl guvernér ČNB. Omezení dluhů by snížilo inflační tlaky a vyšší spoření vytvořilo kapitál pro budoucí investice.

Michl zopakoval, že pro snížení inflace je důležitá i zodpovědná fiskální politika. Vláda se podle něj musí snažit o omezování zadlužování. "Pokud centrální banka zvýší sazby, vyvolá to recesi, kterou se snaží uvolněná fiskální politika lidem v nárokové ekonomice kompenzovat, což zase inflaci přiživí," varoval.

Chce také, aby lidé spořili, aby se hromadil kapitál na investice. "Když je méně dluhů, neroztáčí se pak příliš množství peněz v ekonomice, podstatná to podmínka pro snížení inflace. A v konečném důsledku by taková ekonomika měla lákat přímé zahraniční investice a mělo by se v ní dařit exportu. Výsledkem pak bude silná koruna," uzavřel přednášku Michl.

V následné diskusi pak guvernér ČNB řekl, že by rád vrátil korunu ke konvergenčnímu trendu vůči euru, tedy k trendu posilování vůči euru. Ten skončil v roce 2008, k hodnotě 23 korun za euro se od té doby kurz nepřiblížil. Jedna z otázek směřovala také ke zdravému růstu mezd v době vysoké inflace. "Činy jsou víc než slova. Proto jsme se s našimi odbory dohodli, za což jim velmi děkuji, že příští rok poroste průměrná nominální mzda v ČNB o 4,5 procenta. To je pro mě poselství pro celou ekonomiku, růst mezd by měl být pod pět procent," uvedl Michl.

eurczk

ČNB podle dřívějšího odhadu čeká příští rok kurz koruny na průměrných 24,80 Kč/EUR. V úterý koruna k euru mírně oslabila na 24,37 Kč/EUR. V posledních dnech se česká měna drží poblíž spodní hrany pásma 24,23 až 24,70 CZK/EUR, ve kterém se pohybuje zhruba od poloviny července. Podle názoru některých analytiků koruna nyní pozvolna slábne, když ji předtím na silnějších úrovních udržovaly intervence centrální banky.

 

Zdroj: čtk, patria.cz

 

Čtěte více:

Akcie Tesly se letos propadají a ceny, na kterých je vidí analytici, vypadají teď dost muzeálně
23.11.2022 6:04
Prudký výprodej akcií společnosti Tesla způsobil, že většina cenových ...
Mírný optimismus v USA
22.11.2022 22:27
Dnešní obchodování v USA bylo v průběhu dne stále optimističtější. V ú...
Colt CZ letos navýšil výnosy o více než třetinu, prodal o 10 procent více zbraní
23.11.2022 8:25
Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal za tři letošní čtvrtletí vý...
Česká ekonomika v příštím roce klesne, očekává Mezinárodní měnový fond
23.11.2022 8:31
Česká ekonomika po letošním nárůstu o 2,3 procenta v příštím roce kles...
Colt CZ oznámil výsledky za tři kvartály roku, Manchester United hledá strategické možnosti a futures jsou dnes zelené
23.11.2022 8:49
Colt CZ letos navýšil výnosy o 34,4 %, ale nedosáhl na odhady trhu. Če...
Rozbřesk: Hrozí české ekonomice měnová krize?
23.11.2022 9:10
Japonská investiční banka Nomura varuje, že česká ekonomika čelí v pří...

Váš názor
 •  
  23.11.2022 14:28

  Aleši,doufám že víte co děláte.
  Václav
 • Michl a spol
  23.11.2022 13:25

  Na hospodarskou aktivitu vam kaka pes.. Mate se starat predevsim o: "Hlavním úkolem ČNB je pečovat o cenovou stabilitu Podle Ústavy ČR a v souladu s primárním právem EU je hlavním cílem ČNB pečovat o cenovou stabilitu, což je zakotveno také v zákoně o České národní bance (pdf, 388 kB). Cenovou stabilitou se přitom rozumí nikoliv nulová, ale mírně kladná a stabilní inflace, která je při zdravém fungování ekonomiky přirozená." https://www.cnb.cz/cs/menova-politika/ /// A nebo jit od koryt!
  Ai-kun
 • je to marné, je to marné, je to..
  23.11.2022 11:28

  letos sazby 7 a inflace 20 tj. reálné -13%, příští rok inflace když to dobře půjde 12-15% , sazby podle pána 7, tj.stále reálná sazba -5až -8%, kde, že je ta restrikce ? za takových podmínek si o snizování inflace a nějakém spoření může nechat jen zdát, a silná koruna bude dokud se budou pálit rezervy
  Mike
  • Re: je to marné, je to marné, je to..
   23.11.2022 13:37

   Tak tedy nevím. Po r.1989 jsme všichni volali po tržním prostředí a znenáviděli komuistické direktivní plánování a netržní určování cen podle toho co stanovili úředníci podle pokynů ideologů KSČ. A jak je to s manipulací cen nyní? Rozdíl je v tom, že kdysi určovali ceny úředníci jednotlivě bez ohledu na rentabilitu toho kterého zboží a nyní to určují opět úředníci, podle nových ideologických kritérií. Avšak ne jednotlivě, ale globálně. V podstě je to popření tržního principu na celostátní úrovni. I to kdysi tak odsuzovaná socialistické přerozdělování je dnes principiálně stejné. Tomu sebereme a tomu dáme. Podle jakých kritérií? No přece těch našich ideologických.
   FYI
  • Re: je to marné, je to marné, je to..
   23.11.2022 13:17

   Počítám, že to příští rok půjde výtečně. tedy co se snižování inflace týče a budeme někde kolem 7-8%. Čeká nás dost tvrdá recese.
   ..
   •  
    23.11.2022 13:44

    myslím, že v nějakou větší recesi se mýlíš....to by musela přijít z venku a ta nepřijde....důvod? politika Německa. Pokud je pravda, co píšou, co vše budou dotovat, to zvýšení sociálních dávek, snížení dané....spíše to vypadá na dlouhodobou vleklou inflaci kolem 8%, při mizerným růstu
    abc1
    •  
     23.11.2022 14:14

     V roce 2008 klesli naši klíčoví zákazníci napojení na německý průmysl o nějakých 40% nyní jsme na 25% a v dohledu není žádný náznak zlepšení. Tenkrát to sem přišlo zvenku a celkový pokles byl kolem 5% ale tentokrát máme celoevropský problém se spotřebiteli, kteří musí začít šetřit. Pokles na příští rok o 3% je asi tak minimum s čím bych počítal. Pokles o 1% nebo méně bych považoval za zázrak.
     ..
  • Re: je to marné, je to marné, je to..
   23.11.2022 12:51

   tenhle mag.r si buď dělá z lidí srandu, nebo je tak hloupý.....až bude inflace 2 %, tak ať se stará o ekonomický růst....
   abc1
Aktuální komentáře
29.01.2023
17:42Další vlna snižování klasifikací ESG fondů se otáčí k aktivům v objemu více než 4 bilionů eur
12:28Víkendář: Mimořádně levné hodnotové akcie a jejich „rovnováha“ vůči růstovým titulům
28.01.2023
23:14"Češi si zaslouží republiku pohody". Vítězství o 960 tisíc hlasů a osobní gratulace Čaputové
22:20Volební finále online: Prezidentem Petr Pavel, počtem hlasů překonává Zemana
8:02Víkendář: Řada akciových investičních strategií je nyní levná. Lepší nečasovat, ale měnit váhu akcií v portfoliích
27.01.2023
22:08Nasdaq 100 uzavřel seanci v zisku 0,96 %, Nvidia +2,84 %  
17:56Závěr týdne na akciích bez jasného směru i po výsledcích a datech  
17:52Tradingová ponaučení z roku 2022: Investování je často kontraintuitivní  
16:41Analytik k výsledkům American Express: Amerického spotřebitele jen tak něco nerozhodí  
16:21Pravděpodobnost recese a sazby, které by se měly dostat nad inflaci
15:39Ohlédnutí za poslední volební debatou na ČRo: Babiš označil Pavla za velkého favorita prezidentské volby
15:30Rozvíjející se trhy lákají investory. Tento týden do nich přitekly téměř rekordní objemy peněz
15:12Chevron po 4Q22: Ropné destiláty jdou na dračku  
15:10Ministr financí Hunt chce z Británie udělat příští Silicon Valley
14:30Perly týdne: Evropské akcie vstoupily do býčí fáze, Tesla není jen „naleštěná automobilka“
12:44Q&A aneb co vás na trzích a při investování nejvíce pálí. WEBINÁŘ s hlavním makléřem Pavolem Mokošem 2. 2. od 15:00
12:41Možnosti využití umělé inteligence nadchly, Intel zklamal a evropské trhy mírně rostou  
11:57Analytik k výsledkům Intelu: Přímá reportáž z místa katastrofy  
11:43Nejbohatší člověk Asie odráží útok spekulantů, akcie jeho firem prudce oslabily
11:26Je česká koruna ve vleku prezidentských voleb?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data