Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tržby v Česku klesají už půl roku. V říjnu jejich pokles ještě zrychlil na 9,4 procent meziročně

Tržby v Česku klesají už půl roku. V říjnu jejich pokles ještě zrychlil na 9,4 procent meziročně

06.12.2022 9:28, aktualizováno: 6.12. 11:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Tržby v maloobchodě v Česku meziročně klesají už půl roku. V říjnu pokles zrychlil na 9,4 procenta po zářijovém revidovaném snížení o 5,3 procenta. Lidé méně utráceli zejména za nepotravinářské zboží. Proti září se říjnové tržby snížily o 1,8 procenta. Informace dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční pokles tržeb v maloobchodě pokračoval i v říjnu, pokles trval již od května letošního roku. Tempo poklesu se v porovnání s předchozím měsícem prohloubilo zejména u nepotravinářského zboží, ale i u potravin a pohonných hmot," uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová. Tržby za nepotravinářské zboží v říjnu meziročně klesly o 11,2 procenta, za pohonné hmoty o osm procent a za potraviny o sedm procent.

01

Maloobchodní tržby tak dle očekávání slábnou, což je spojeno s růstem inflace, cen energií a slábnoucí kupní sílou domácností. Tento trend je patrný nejen v datech za ČR, ale například i včera zveřejněné údaje za maloobchod eurozóny potvrdily citelný meziměsíční propad tržeb o téměř 2 %, komentoval hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler . Meziroční dynamika tak propadla ze stagnace na -2,7 % yoy. Alespoň mírně optimističtěji dnes vyzněly tržby z vybraných služeb, které meziměsíčně mírně vzrostly o 0,7 % a nepokračovaly tak v dalším silném propadu, který přinesly zářijové statistiky (-1,3 % mom).

"Maloobchodní tržby v říjnu meziměsíčně ztratily 1,8 %, což představuje nejsilnější meziměsíční pokles v letošním roce (průměrná meziměsíční dynamika v druhé polovině letošního roku činí -0,6 %)," uvádí Seidler. Propad byl tažen jak potravinami (-1 % mom), tak nepotravinářským zbožím (-2,8 %). Propad tak již nastává i u obvykle stabilnějšího prodeje potravin, poměrně plošný propad u nepotravinářského zboží pak naznačuje, že domácností více odkládají koupi méně potřebného zboží. Zesílil propad o zboží pro kulturu a rekreaci ve specializovaných prodejnách (-4,5 % mom) či prodeje přes internet (-4 % mom). Mírně naopak vzrostly prodeje pohonných hmot (+0,6 mom).

"Meziroční pokles vykázaly všechny hlavní sortimentní typy specializovaných nepotravinářských prodejen, s výjimkou farmaceutických a zdravotnických obchodů. Internetové a zásilkové obchody pokračovaly v poklesu nepřetržitě již desátý měsíc," podotkla ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Marie Boušková. Internetovým a zásilkovým obchodům se tržby snížily o 13,2 procenta.

02

Ve specializovaných prodejnách s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci tržby v říjnu meziročně klesly o 15,6 procenta a v obchodech s výrobky pro domácnost o 13,7 procenta. Proti loňskému říjnu se útraty snížily také v prodejnách s oděvy a obuví o 12,7 procenta, s počítačovým a komunikačním zařízením o 5,4 procenta a s kosmetickými a toaletními výrobky o 1,2 procenta. V obchodech s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím naopak tržby stouply o 2,9 procenta. "Tržby za potraviny klesly ve specializovaných prodejnách o 9,8 procenta a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 6,8 procenta," uvedl ČSÚ.

Údaj o tržbách nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel. Tržby za tyto činnosti se v říjnu meziročně snížily o 3,6 procenta a proti září klesly o 2,1 procenta. V dílčích číslech útraty za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů se proti loňskému říjnu snížily o tři procenta a za opravy klesly o 6,1 procenta.

Zdroj: ČBA, ČSÚ, ČTK

 

Čtěte více:

Maloobchodní tržby v červenci  klesaly už třetí měsíc po sobě. Pokles byl větší, než se čekalo
07.09.2022 10:10
Maloobchodní tržby (bez automobilů) v červenci z meziměsíčního pohledu...
Jan Bureš: Maloobchod dál padá a ukazuje na prudší propad hospodářství
06.10.2022 11:12
Maloobchod v srpnu dál výrazně klesal (0,7 % meziměsíčně) napříč všemi...
Tržby v maloobchodu klesaly v září pátý měsíc za sebou. Rostly jen lékárnám a zdravotnickým obchodům
08.11.2022 9:26
Tržby v maloobchodě se v září snížily meziročně reálně o 5,6 procenta ...

Váš názor
  • To je aspoň věta...
    06.12.2022 10:24

    "tržby mírně propadly o silných 1,8 %" Kdo tohle vymýšlí? Taky mohly silně propadnout o mírných 1,8 % :-)
    qwer
  •  
    06.12.2022 9:32

    aby v ČNB nezačali šílet, že je třeba podpořit ekonomiku.....ani by mě nepřekvapilo výroky typu, je třeba snížit sazby.....
    abc1
Aktuální komentáře
07.08.2025
7:55Začala platit nová americká cla vůči desítkám zemí. Trump si slibuje stovky miliard dolarů i investice
7:38ČEZ zvyšuje celoroční výhled pro EBITDA i očištěný zisk
06.08.2025
18:45Nový AI normál a současná psychologie fundamentu
17:01Průzkum Reuters: Středoevropské měny dostanou od dolaru podporu, forint ale ustoupí. Koruna zůstane na svém  
17:00Co čekat od čtvrtečních výsledků ČEZ? Pohled analytika  
16:15McDonald's odčinil první kvartál. Sází na Snack Wrap a limonády pro Gen Z
15:42JPMorgan: Svět by neměl spoléhat, že se USA po Trumpovi vrátí k nízkým clům
15:24Trump zatápí elektromobilům. Rivian a Lucid to ve druhém kvartále tvrdě odnesly
14:39Uber: Silná čísla a nový program zpětného odkupu akcií v hodnotě 20 miliard dolarů  
14:21Překonání odhadů a vylepšení výhledu vystřelují akcie Shopify vzhůru
13:57Disney zlepšil celoroční výhled zisku. Daří se streamingu a zábavním parkům
13:25Traders Talk: Trhy otřásla makrodata. Palantir překvapil výsledky, AMD ztrácí a ČEZ na čísla teprve čeká
10:45Další obrat akcií vzhůru potvrzuje růstový trend. V hledáčku zůstávají výsledky a cla  
10:36Jakub Blaha: Výsledky AMD nad očekávání, ale trh očekával ještě víc  
10:29Novo Nordisku rostly tržby nejméně za čtyři roky, firma pokračuje v žalobách kvůli levným kopiím léků na hubnutí
9:59Dominik Rusinko: Průmysl v červnu zaostal za očekáváním
9:43Stavební produkce v Česku v červnu meziročně vzrostla o 14 procent
9:38Vývoz aut pomohl vytáhnout obchodní bilanci do přebytku 26,3 miliardy korun
9:34Průmyslová výroba v ČR v červnu meziročně nepatrně vzrostla, hlavně díky autům
9:05Rozbřesk: Inflace v červenci nepřekvapila, ČNB podrží sazby stabilní

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Becton Dickinson & Co (06/25 Q3, Bef-mkt)
Block Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Celsius Holdings Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
CommScope Holding Co Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
ConocoPhillips (06/25 Q2, Bef-mkt)
Constellation Energy Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
Crocs Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
Datadog Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Eli Lilly & Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Expedia Group Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Gilead Sciences Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Cheniere Energy Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Kratos Defense & Security Solutions Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Merck KGaA (06/25 Q2, Bef-mkt)
Monster Beverage Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
MP Materials Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Nebius Group NV (06/25 Q2, Bef-mkt)
Peloton Interactive Inc (06/25 Q4, Bef-mkt)
Pinterest Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Rheinmetall AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
Rocket Lab Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Siemens AG (06/25 Q3, Bef-mkt)
SoundHound AI Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Take-Two Interactive Software Inc (06/25 Q1, Aft-mkt)
Trade Desk Inc/The (06/25 Q2, Aft-mkt)
Twilio Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Vistra Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
Warner Bros Discovery Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Allianz SE (06/25 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/25 Q2)
7:00KBC Group NV (06/25 Q2)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:00Ralph Lauren Corp (06/25 Q1)
14:00Sempra (06/25 Q2)
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.