Maloobchodní tržby (bez automobilů) v červenci z meziměsíčního pohledu poklesly o 0,6 %, zatímco meziroční propad se prohloubil z 6,9 % na 7,2 % a skončil hluboko pod konsensem trhu (-5,5 %). Meziroční dynamika tržeb přešla v květnu do záporných hodnot z titulu vyšší srovnávací základny po znovuotevření ekonomiky po pandemických restrikcích v loňském roce a z titulu menší ochoty utrácet ze strany domácností následkem vyšších nákladů. Za celý letošní rok tržby prozatím meziročně stagnují, vzhledem k nepříznivému dopadu energetické krize a inflace. V červenci se z reálného pohledu tržby nacházely zhruba na úrovni průměru předpandemického roku 2019, v nominálním vyjádření však byly o pětinu vyšší, uvedla v komentáři k dnešní statistice Česká bankovní asociace.
Maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně mírně propadly o 0,6 %, zatímco v předešlém měsíci stagnovaly a v květnu propadly o výraznějších 2,3 %. Meziměsíční pokles tržeb byl plošný a týkal se jak potravin (-0,3 % mom), tak nepotravinářského zboží (-0,5 % mom), pohonných hmot (-2,2 % mom) a prodejů automobilů (-1,1 %). Tržby obchodníků klesají v Česku třetí měsíc v řadě a je tak patrné, že tržby začínají v posledních měsících oproti vývoji v minulých letech slábnout.

Z meziročního pohledu pak propad tržeb zrychlil z červnových -6,9 % (revize z -6 %) na -7,2 %. Jde zároveň o nejsilnější meziroční pokles od začátku pandemie v březnu 2020, kdy tržby také propadly o 7,2 %. Přitom uvedené hodnoty jsou očištěny o menší počet pracovních dní, bez očištění pak tržby v červenci meziročně poklesly o 8,5 %.

"Vyšší zájem než loni měli spotřebitelé pouze o farmaceutické a zdravotnické zboží, v ostatních typech prodejen se tržby snížily," uvedla Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ. Tržby ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením klesly v červenci meziročně o 15,1 procenta. Tržby za pohonné hmoty klesly o 13,5 procenta, za nepotravinářské zboží o více než sedm procent a za potraviny o pět procent. Internetovým a zásilkovým obchodům tržby klesly o téměř šest procent. "Internetové obchody zaznamenaly sedmý měsíc v řadě pokles prodeje," uvedla Boušková.
Také prodeje automobilů meziměsíčně poklesly a meziroční propad prodejů zpomalil ze 7 na 6,2 %. Registrace nových a ojetých automobilů za srpen však vykázala nárůst registrací zejména u nových automobilů, u ojetých se meziroční propad zmírnil jen mírně.
"Maloobchodní tržby tak dle očekávání slábnou, což je spojeno s růstem inflace a slábnoucí kupní sílou domácností, ubvedl hlavní ekonom ČBA Pavel Seidler. Ačkoli tak z meziročního pohledu domácnosti koupily reálně o 8 % méně, v nominálním pohledu zaplatily o 10 % více. Za celý letošní rok tržby meziročně stagnují, vzhledem k nepříznivému dopadu energetické krize a inflace obecně však předpokládáme v druhé polovině letošního roku zesílení jejich poklesu a za celý letošní rok pak propad o zhruba 4 %, podotkl ekonom. V červenci se z reálného pohledu tržby nacházely zhruba na úrovni průměru předpandemického roku 2019, v nominálním vyjádření byly o pětinu vyšší.
Zdroj: ČTK, ČBA