Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ohlédnutí za poslední volební debatou na ČRo: Babiš označil Pavla za velkého favorita prezidentské volby

Ohlédnutí za poslední volební debatou na ČRo: Babiš označil Pavla za velkého favorita prezidentské volby

27.01.2023 15:39
Autor: ČTK

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) označil v poslední z řady předvolebních debat svého soupeře, bývalého vrcholného představitele české armády Petra Pavla, za velkého favorita druhého kola prezidentských voleb. Vyzval v té souvislosti k tomu, aby po volbách v případě vítězství jakéhokoliv kandidáta nepokračovala nenávist z poslední fáze kampaně. V posledních minutách Duelu, který Český rozhlas vysílal hodinu před otevřením volebních místností, oba prezidentští kandidáti uvedli, že v případě své prohry chtějí vyzvat voliče, aby respektovali výsledek hlasování. Podle Pavla nepůjde "o konec světa".


Pavel nebo Babiš: Finále prezidentské volby sledujeme online

 

V debatě dal moderátor oběma kandidátům prostor k nápravě případné chyby, kterou v kampani udělali. Babiš zmínil svůj přešlap ohledně dodržování závazků Severoatlantické aliance, Pavel neexistující ministerstvo stavebnictví. Generál ve výslužbě během debaty odmítl nabídku expremiéra, že by ho mohl jako prezident navrhnout na pozici šéfa generálního štábu místo Karla Řehky. S poukazem, že je v důchodu, reagoval i na slova, podle kterých by se mohl stát ministrem obrany. V případě, že nezvítězí, chce Pavel zůstat aktivním občanem.

Babiš v úvodu připomněl čtvrteční diskusi v televizi Nova, která se nesla ve výrazně umírněnějším duchu než předchozí debaty. "Večer (ve čtvrtek) jsme se snažili vyslat jasný signál, aby naši fanoušci na sebe neútočili, odezva na sítích byla, že to byla nuda," konstatoval. Těší se, až kampaň skončí, atmosféra je podle něj šílená a společnost rozdělená. Pokládá za nutné, aby nenávist po volbách nepokračovala.

Kandidáti se v debatě vyjadřovali k otázce Číny a Tchaj-wanu či válce a míru včetně konfliktu na Ukrajině a transformaci pracovního trhu v příštích desetiletích. Reagovali také například na dotazy, na co by se ve funkci prezidenta těšili, případně s jakým členem vlády by chtěli nejprve jednat. Pavel by se chtěl sejít s ministrem zahraničí a hovořit s ním o obsazení funkcí ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře a šéfa protokolu.

Pavel v té souvislosti odmítl možné angažmá bývalého diplomata Petra Koláře, kterého Babiš označuje za lobbistu a Pavla za druhý Kolářův pokus dostat na Hrad svého kandidáta. "Jediný Kolář, který bude mít na Hradě nějaké slovo, bude protokolář," prohlásil Pavel. Babiš uvedl, že nejdříve by chtěl v případě vítězství jednat s premiérem.

V debatě o budoucnosti Pražského hradu Pavel zmínil možnost obnovení funkce architekta zodpovědného za rozvoj historického areálu, jmenoval v té souvislosti architekta Josefa Pleskota.

Babiš v hodinovém pořadu zmínil, že během kampaně byl kritizován za neznalost české literatury a kulturních reálií. Na dotaz, kterého žijícího spisovatele v poslední době četl, odpověděl, že ho na základě nedávno natočeného filmu zaujaly Hovory s TGM Karla Čapka, který zemřel v roce 1938. Pavel jmenoval monografii o Janu Žižkovi historika Petra Čorneje a knihy o civilizacích egyptologa Miroslava Bárty.

 

Čtěte více:

Volební finále online: Prezidentem Petr Pavel, počtem hlasů překonává Zemana
28.01.2023 22:20
Novým českým prezidentem byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Ve...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.03.2023
12:04ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:52Akcie směřují k úspěšnému březnu při smíšených signálech o inflaci  
11:29Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:52Perly týdne: Medvěd, ale jen cyklický
10:02Česká ekonomika se v loňském čtvrtém kvartálu dostala to technické recese. Klesly reálné příjmy i výdaje domácností
9:04Rozbřesk: Inflace v eurozóně znovu hlavním tématem
8:53Komerční banka, a.s.: Zpráva o udržitelnosti KB za rok 2022
8:47ČNB loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 mld. Kč způsobenou vyššími sazbami vyplacenými bankám a poklesem hodnoty portfolií
8:47Akcie vstoupí do závěru týdne nevýrazně. Spojené státy zpřísní vůči menším bankám  
8:17Bílý dům chce po otřesech odvětví bank prosadit přísnější pravidla pro regionální banky
5:52Technická analýza S&P 500: Konečně růstový signál...  
30.03.2023
17:20Další vývoj sazeb a „pokud se vám to zdá úplně jasné, pak jste museli špatně porozumět tomu, co jsem řekl“
16:57Amerika navazuje dalším krokem vzhůru, data zůstala stranou zájmu  
16:32Blinder: Sazby už růst neměly. Fed už ukázal, co může udělat a co případně udělá znovu
15:25Růst americké ekonomiky za čtvrtý kvartál byl upraven níže na anualizovaných 2,6 pct
15:04Commerzbank: Mírná německá recese v letošním roce
13:41Česko letos podle zprávy OECD čeká mírná recese a vysoká inflace
13:28Šéfka EK: Přístup Číny k Putinově válce ovlivní budoucí vztahy Pekingu s EU
12:53ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
12:40Nové předpovědi newyorského Fedu hovoří o dvouleté stagnaci americké ekonomiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
8:00DE - Maloobchodní tržby, m/m
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university