Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké firmě Apple znovu hrozí, že bude muset Irsku vrátit 13 miliard eur

Americké firmě Apple znovu hrozí, že bude muset Irsku vrátit 13 miliard eur

09.11.2023 12:30
Autor: ČTK

Americké firmě Apple hrozí, že bude muset Irsku vrátit 13 miliard eur (320 miliard Kč), jak o to v roce 2016 požádala Evropská komise (EK). Apple podle ní čerpal neoprávněné daňové výhody. Firma se později odvolala a druhý nejvyšší soud EU jí vyhověl. Generální advokát Soudního dvora EU ale dnes napsal, že nižší soud se dopustil několika chyb, informuje agentura Reuters.

Generální advokát Giovanni Pitruzzella ve svém poradním posudku uvedl, že vítězství Applu z roku 2020 u nižšího soudu EU by mělo být znovu přezkoumáno. Nejvyšší soud EU má v nadcházejících měsících vydat v přelomovém sporu o státní pomoc závazné rozhodnutí a ve většině případů se názory generálních advokátů řídí.

Spor s firmou Apple je součástí snahy někdejší místopředsedkyně EK a komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové zasáhnout proti dohodám mezi některými zeměmi EU a nadnárodními společnostmi. Podle regulátorů takové smlouvy představují nespravedlivou konkurenční výhodu.

Evropská komise v rozhodnutí z roku 2016 uvedla, že Apple měl více než 20 let prospěch z daňových výhod v Irsku. Díky nim si výrobce iPhonů mohl v roce 2014 podle EK snížit daňovou zátěž až na 0,005 procenta.

Tribunál, což je nižší instance Soudního dvora EU, v roce 2020 vyhověl námitkám Applu a rozhodl, že firma peníze vracet nemusí. Komise podle něj dostatečně neprokázala, že firma skutečně získala na trhu výhody proti konkurenci.

Čtěte více:

Amsterdam ve vedení díky jedné firmě. Na programu americká aukce
09.11.2023 11:14
Evropské akcie se dopoledne nejen drží včerejších pozic, ale ještě je ...
Výsledky Disney: Obrat v přírůstku předplatitelů a výrazné snížení nákladů
09.11.2023 11:35
Společnost Disney vykázala ve 4. čtvrtletí 2023 celkové tržby ve výši...
Komentář k výsledkům ČEZ: Výhled zisku EBITDA vylepšen díky obchododování s komoditními deriváty
09.11.2023 11:44
ČEZ dnes ráno před otevřením trhu oznámil výsledky hospodaření za 3. č...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2026
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %
14:42ČNB zvýšila sazby o čtvrt procentního bodu
13:38Bank of England drží sazby, varování před inflací ale trvá
12:20Apple a Intel spojují síly. Strategické partnerství má oživit americký polovodičový průmysl
12:09Čínské akcie padají do medvědího trhu. Tíží je akcie Alibaby i Tencentu  
10:59Nový šéf Fedu trhy nepotěšil, dnes je však první reakce výrazně korigována  
10:00Silné vyhlídky pro Amazon. Akcii podepřely klíčové supporty  
8:48ČNB rozhoduje o sazbách, podpis mírové dohody uklidňuje trhy a Fed pod Warshem přitvrzuje  
6:06IEA: Poptávka po ropě slábne, zásoby OECD jsou nejníže za 30 let  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y