Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu

Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu

01.05.2024 22:02
Autor: Martin Uher, Patria Finance

Zámořské akcie dnes zažily růstový den, který byl odstartován rozhodnutím Fedu o sazbách. Růst pak táhl i předseda Powell na jeho tiskové konferenci. Sazby sice sníženy nebyly a o to ani investoři dnes nehráli, nicméně komentáře Fedu a jeho předsedy naznačili, že Fed se na situaci dívá o něco jinak a možná začíná pomalu myslet na budoucí snížení sazeb.

Nicméně volatilní byl i dnešní úvod seance, kdy se indexy pohybovaly v poměrně širokém rozpětí a vypadalo to, že investoři se nemůžou rozhodnout, zda si na dnešní rozhodnutí Fedu vsadit či ne. První drobný růst přišel ihned po zveřejnění zprávy, že Fed sazby ponechává na stávající úrovni. Drobný růst pak pokračoval až do 20:30 SEČ, kdy začala tisková konference předsedy Powella. Ten na konferenci sice opakoval již zažité fráze o tom, že rozhodnutí bude učiněno dle příchozích dat a že čekaní na první snížení sazeb trvá déle, než se čekalo. Rozbuškou pak bylo ale potvrzení toho, že Fed je spokojen s tím, že inflace začíná postupně klesat a že se začíná blížit 2 % inflačnímu cíli. Tam sice inflace ještě není, nicméně Powell několikrát opakoval, že Fed je s trajektorií vývoje inflace spokojen. Novináři se neodpustili dotaz, zda Fed letos doručí očekáváná 3 snížení sazeb. Powell ale reagoval neutrálně a znovu opakoval, že Fed se bude řídit pouze příchozími daty a nenechá se ovlivnit dalšími faktory, jako jsou třeba nadcházející volby v USA. Po tiskové konferenci pak možná přišlo na trhy „vystřízlivění“, kdy se dal sledovat pokles indexů, avšak již bez příchozích zpráv.


Komu se dnes nedařilo jsou akcie AMD, ty dnes odepsaly přes 8,5 % a za tímto výsledkem stojí reportované čtvrtletní finanční výsledky společnosti. Ta investory zklamala zejména slabším než očekávaným výhledem. Negativní nálada se tak rozlila i na tržní jedničku ze sektoru čipů, a to společnost Nvidia. Ta dnes odepsala přes 3,5 %. Nicméně zbytek technologického sektoru si nenechal zkazit náladu a rostl. Meta: +2,1 %, Amazon: +2,2 % nebo Microsoft: +1,5 %.

Po delší době dnes rostly i akcie čínské automobilky Nio, která se zaměřuje na vývoj a výrobu elektromobilů. Akcie rostly přes 11,5 %. Za tímto růstem stojí měsíční report společnosti, ve kterém informovala, že počet dodaných vozidel rostl o 32 % meziměsíčně a celkem dodala 15620 vozidel. V kombinaci se zprávou, že se čínská vláda chystá finančně dotovat prodeje elektrovozidel na území Číny tak akcie vystřelily nahoru a po většinu obchodní seance se držely na těchto úrovních.


Hlavní akciové indexy uzavřely dnešní den následovně: S&P 500 -0,34 %, NASDAQ 100 -0,70 % a Dow Jones +0,23 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.12.2025
17:11Trhy se těší na zrychlení americké ekonomiky…
15:15Jan Čermák: Technologie táhnou ekonomiku USA, ale politická rizika zůstávají
13:43Přijde po Trumpově obchodní bouři klid na obzoru, nebo další otřesy?
12:52RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:46RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:23Americká cla poškodila ze všech německých odvětví nejvíce autoprůmysl
12:05Rally drahých kovů pokračuje: Zlato na dalším rekordu, stříbro u 70 USD a měď blízko 12 000 USD  
11:59Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech
11:46Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
11:35Čína uvalí prozatímní clo až 42,7 procenta na některé mléčné výrobky z EU
10:17Robotaxi od Baidu se v Londýně propojí s Uberem a Lyftem
9:42Jaderné elektrárny v Česku letos vyrobily přes 31,02 TWh elektřiny, dosud nejvíc
9:11Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě pravidelného úrokového výnosu
8:54Česká zbrojovka získala významný kontrakt v Německu, zlato poprvé nad 4 400 USD a futures smíšené  
8:42Rozbřesk: EU představuje Automotive Package. Je to flexibilnější cesta k čisté mobilitě?
6:08Optimismus na maximu. BofA hlásí nejsilnější investorský sentiment od roku 2021  
21.12.2025
9:17Víkendář: Prudký nárůst cen domů pozorovaný za poslední půlstoletí není velkým překvapením…
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly
0:16Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády, vybrala si její pistoli jako novou služební zbraň
19.12.2025
23:03HARDWARIO očekává za letošek překročení 100 milionů korun tržeb. Zásadně tak překoná plán

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data