Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
AMD zrychluje v závodě o AI: Nové čipy jsou srovnatelné s Nvidií a za výrazně nižší cenu

AMD zrychluje v závodě o AI: Nové čipy jsou srovnatelné s Nvidií a za výrazně nižší cenu

16.06.2025 6:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Generální ředitelka společnosti Advanced Micro Devices Lisa Su uvedla, že jejich nejnovější AI procesory mohou konkurovat čipům Nvidie. Nové modely ze série čipů MI350 jsou podle ní rychlejší než konkurenční produkty Nvidie a představují výrazné zlepšení oproti předchozím verzím. Čipy MI355, které se začaly dodávat začátkem tohoto měsíce, jsou podle Su až 35krát rychlejší než jejich předchůdci.

Ačkoli AMD zůstává v oblasti AI akcelerátorů (čipů pro vývoj a provoz nástrojů umělé inteligence) daleko za Nvidií, s novými produkty se snaží tuto mezeru zmenšit. Su dříve odhadovala, že tržby v tomto segmentu dosáhnou 500 miliard dolarů do roku 2028, nyní však očekává, že tuto hranici překročí. „Lidé si dříve mysleli, že 500 miliard je obrovské číslo,“ uvedla po své prezentaci. „Teď se zdá být na dosah.“

V únoru AMD zveřejnila výhled pro svůj datacentrový byznys, který naznačoval pomalejší růst, než někteří analytici očekávali. Společnost věří, že nová generace čipů MI obnoví dynamiku a ukáže, že může držet krok s mnohem větším rivalem. AMD tvrdí, že MI355 překonává při provozu AI softwaru produkty Nvidia B200 a GB200 a je s nimi srovnatelný nebo lepší, a to za výrazně nižší cenu.

AMD

Zástupce společnosti Nvidia se k tomu bezprostředně nevyjádřil. Reakce investorů na prezentaci AMD byla vlažná – akcie ve čtvrtek v New Yorku klesly o 2,2 % na 118,50 USD, čímž smazaly letošní mírné zisky.

AMD

Nvidia a AMD jsou hlavními dodavateli pokročilých grafických čipů, které se staly základem pro vývoj AI. Poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku, protože největší světové firmy investují desítky miliard dolarů do nové infrastruktury. To vedlo k prudkému růstu cen čipů, které mohou stát i desítky tisíc dolarů za kus.

Pro AMD představuje segment AI akcelerátorů cestu, jak se vymanit ze stínu společnosti Intel, svého dlouholetého rivala v oblasti procesorů pro osobní počítače. Nvidia však oba konkurenty výrazně předstihla – zatímco AMD vydělává na AI akcelerátorech miliardy dolarů, Nvidia generuje více než 100 miliard dolarů ročně.

Lisa Su také představila plány na další generaci čipů – sérii MI400, která má přijít na trh příští rok. Podle ní tyto čipy překonají tehdejší produkty Nvidie díky větší paměti a rychlejšímu přístupu k datům, což je klíčové pro provoz AI softwaru. Na pódiu se k ní připojil i šéf OpenAI Sam Altman, který uvedl, že původní specifikace MI400 považoval za neuvěřitelné. Dodal, že nároky na výpočetní infrastrukturu letos prudce vzrostly, protože AI se stala z kuriozity nástrojem s reálnou hodnotou pro firmy.

Otázkou zůstává, zda AMD dokáže své AI čipy prodávat ve větším měřítku. Stejně jako Nvidia nesmí kvůli americkým obchodním omezením dodávat své nejvýkonnější komponenty do Číny. AMD proto intenzivně lobbuje u administrativy Donalda Trumpa, aby mohla své AI produkty volně nabízet i v dalších zemích. Nedávná dohoda v Saúdské Arábii byla podle Su uzavřena až po konzultaci s Washingtonem, aby bylo zajištěno, že dodávky čipů budou povoleny. Podle ní je větší svoboda v exportu klíčová pro to, aby americké technologie zůstaly středobodem vývoje AI systémů po celém světě.

 

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní
07.05.2025 13:51
AMD. U tohoto titulu z Investičních tipů už dlouho čekáme na změnu vět...
Braňo Soták: Vele-robustní sada čísel Nvidie ukazuje na investiční renesanci AI
29.05.2025 15:56
„A gift that keeps on giving“. Přesně tím je pro Nvidii AI. I když byc...
Technologičtí giganti sází na jádro,
04.06.2025 5:59
Pokrok bez dostupné energie není možný a technologičtí giganti jsou si...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.03.2026
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  
17:44Doosan Škoda Power: EBITDA i tržby loni klesly, objem zakázek vzrostl
17:11Co říká jeden alternativní pohled na valuace amerických a světových akciových trhů?
16:37ECB sazby nezměnila, pozorně sleduje Blízký východ
16:01Tržby Alibaby zaostaly za očekáváním, čistý zisk se kvůli investicím propadl o 66 procent
15:34MONETA Money Bank, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
14:35ČNB úrokové sazby nezměnila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data