Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slovo dnešního dne - Unipetrol

Slovo dnešního dne - Unipetrol

29.08.2005 10:37
Autor: Petr Žabža, Patria Finance

Poté, co Komise pro cenné papíry v pátek hluboko po zavření obchodního dne odsouhlasila polskému PKN nabídku odkupu akcií Unipetrolu za 139 Kč, Spolany za 155 Kč a Parama za 978 Kč, dala se čekat při dnešním otevření poměrně bouřlivá reakce. První obchody probíhaly na úrovni 185 Kč za akcii, lokální dno bylo na hladině 181,85 Kč. Poté došlo k mírné korekci (za agilního přispění některých lokálních obchodníků) a cena se ustálila na rozpětí 186,1–187,4 Kč. Tak jako tak se jedná o pokles v řádu 4 %.

Ostatní tituly jsou v porovnání s aktivitou na Unipetrolu relativně nudné. Komerční banka konverguje směrem k ceně 3200 Kč, Zentiva mírně posiluje na hladinu 925-929Kč. Zde bude trh v příštích dnech velmi pečlivě sledovat možné indikace zájmu majoritního vlastníka prodat část držených akcií s tím, jak se blíží konec „lock-up“ periody.


Váš názor
  • RE...Uni
    30.08.2005 9:02

    Celý tenhle křík rádoby zastánců práv minoritních akcionářů začíná být opravdu k smíchu. Když se to vezme bod po bodu: - celá slavná SMA UNI dokázala v podstatě jenom jediné...udělat ze sebe totálního trotla. Nejdřív vydává vzletná stanoviska jak je děsně ráda, že Unipetrol koupil ten silný zahraniční partner PKN. Pak si nechá udělat zmršený znalecký posudek na cenu akcií holdingu, za který by jakýkoliv student vysoké školy vyletěl od zkoušky. Když PKN nabídne cenu 103Kč, bývalý solidní partner najednou není solidní partner a SMA UNI vydá stanovisko, jak tuze je tím vším "znepokojeno". Když se do všeho vloží p. Komárek tak SMA UNI zmlkne...aby ne, stačí být pro smích jednou. - když minoritní akcionáři dotlačí PKN zaplatit za jednu akcii 139,- (za vydatné pomoci prolobované KCP, která totálně rezignovala na všechna hlediska ekonomické reality a podlehla tlaku křiklounů), začnou se objevovat hlasy, že to je sice prima, ale stejně "jim to neprodáme, protože náš Uník má stát minimálně 200 nebo 300 a když to půjde dobře tak i 400". Prima - nechtěli jste prodat za 103, nechcete prodat za 139. Bylo by Vám 200 dost ? Odpověď je vcelku nasnadě...nebylo, protože nemáte tucha. Probuďte se - UNI jede na plnou kapacitu a jakémukoliv růstu tržeb budou muset předcházet masivní investice. Opravdu si myslíte, že to PKN bude chtít platit svého ? Akcie UNI opravdu může stát 200, 300 nebo i 400 - to minové pole, co je ale potřeba překonat, je zatraceně široké a nějakou dobu to bude trvat. Tohle handrkování ale spíš připomíná turecký bazar...
    Siemens
    • Re Re Přeháníte
      30.08.2005 9:15

      Jde o to, že se s jeho akciema dějou podivné věci, intraday pohyby přes 5% při ceně podstatně vyšší než nabídka PKN ve mě budí dojem, že někdo buď ví že je prodá za cca tržní cenu nebo někdo jen nesleduje ten náš nepořádek a prostě nakupuje (nebo dokupuje) při poklesu, na tom snad není nic špatného, ale nepříde mi to fér - pokud to nejsou nějací záhadní podvodníci, tak můžou mít docela drahou smůlu, taky je možné že někoho jenom baví zkoušet ochodovat intraday, ale až to splaskne, může to ty "pomalé" nebo riskující přijít hodně draho, ani nemluvě o těch co nakupují za ty maxima.
      Spekulant
  • Tak je to v pořádku
    29.08.2005 11:21

    Když akcie za týden narostla o 11%, poté, co se částečně rozkrylo podezření z korupce při privatizaci, durdily se státní úřady, že takhle podezřele vysoký nárůst musí přísně prošetřit. Při poklesu přes 6 % za minutu poté, kdy se v pozdních večerních hodinách veřejnost dozví jakési podivné organizačně-odkupní rozhodnutí je pochopitelně všechno, ale skutečně všechno v naprostém pořádku. Nu, nezbývá než ironicky popřát: "Pořádku Zdar!"
    TurboNeko
    • Jsme v Czechistánu
      29.08.2005 12:56

      Velmi správně jste detekoval asymetrii v přístupu. Gratuluji. P.S.: investování v Czechistánu bylo vždy "nestandardní"
      Guru
Aktuální komentáře
24.06.2026
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
13:45Cena Brentu klesla pod 75 dolarů, poprvé od začátku války v Íránu
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow
12:08Nově vzniklou ČEZ Energy povede Cyrani
11:47Trhy se otřepávají z dalšího výplachu. Dokáže sentiment podpořit Micron?  
10:20Tvrdá rána pro Rheinmetall: Německo ruší nákup fregat, akcie se potápí až o 15 procent
9:54Česká ekonomika hlásí lepší náladu, tahounem jsou spotřebitelé
9:45Zbrojní gigant KNDS směřuje na burzy ve Frankfurtu a Paříži
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
8:52Rozbřesk: Česká koruna hlásí slábnoucí vazbu na ropu a sílí vůči dolaru
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:30Trump si stěžuje na ropné společnosti, zlato dál klesá, šéfem dcery ČEZ je Cyrani  
6:03Jestřáb maskovaný jako hrdlička
23.06.2026
17:44„Komoditní“ cyklus umělé inteligence a rýmy s technologickou bublinou
16:16Akcie SpaceX už klesly pod debutovou cenu, tržní hodnota opět pod dvěma biliony dolarů
16:05Po čipech je dalším limitem pro AI elektřina. Novou sázkou mohou být bateriová úložiště
14:48Čipy padají, investoři se obávají vysokých valuací. Micron rozhodne  
13:12Miran: Současné změny sazeb se projeví až za rok a v tu dobu zmizí vyšší inflační tlaky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů