Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komise upřesnila pravidla pro investování standardního fondu

Komise upřesnila pravidla pro investování standardního fondu

6.5.2005 13:29
Autor: 

Komise pro cenné papíry (dále jen „Komise“) připravila vyhlášku, kterou podrobněji upravuje ustanovení zákona č. 189/2004 Sb. o kolektivním investování, v platném znění (dále jen „zákon“) o způsobu investování standardního fondu (dále též jen „fond“). Vyhláška o používání technik a nástrojů k efektivnímu obhospodařování majetku standardního fondu (dále jen „vyhláška“) byla publikována pod číslem 139/2005 Sb. a nabude účinnosti dne 1. července 2005.

Jen pro připomenutí uveďme, že standardní fond je v zákoně definován jako fond kolektivního investování, který splňuje požadavky práva Evropských společenství. Jedinou formou standardního fondu, kterou zákon připouští, je otevřený podílový fond. Zákon rovněž uvádí taxativní výčet majetku, do kterého standardní fond může investovat.

Vyhláška pak upravuje druhy, limity a způsoby používání technik a nástrojů, které může standardní fond používat k efektivnímu obhospodařování majetku, a způsob plnění informační povinnosti o některých druzích finančních derivátů, které má fond v majetku. Dále Komise ve vyhlášce stanoví detailní pravidla pro vyhodnocování míry rizika spojeného s investováním a rovněž pravidla aplikace limitů stanovených pro rozložení a omezení rizika spojeného s investováním speciálního fondu fondů.

Vyhláška mimo jiné stanoví podmínky použití finančních derivátů standardním fondem. Fond smí použít finanční deriváty, pouze jestliže podkladovým nástrojem derivátu je investiční cenný papír (s výjimkou zatímního listu), nástroj peněžního trhu, vklad, finanční derivát, cenný papír vydaný standardním fondem, finanční index, úroková sazba, zahraniční měnový kurs a zahraniční měna. Podkladový nástroj finančního derivátu musí odpovídat investiční politice a rizikovému profilu fondu. Další podmínkou užití finančního derivátu je např. doložitelnost jeho sjednání; standardní fond dále musí dodržovat pravidla pro snižování rizika z použití finančních derivátů vyhláškou rovněž podrobně stanovená.

Komise dále ve vyhlášce zpřesňuje pololetní informační povinnost standardního fondu. Ve lhůtě jednoho měsíce po skončení kalendářního pololetí je standardní fond povinen v elektronické formě informovat Komisi o druzích finančních derivátů nepřijatých k obchodování na trzích vymezených v zákoně (zejména se jedná o regulovaný trh). Konkrétně se jedná o informace např. o protistranách mimoburzovních derivátů, o hodnotě v riziku jak za jednotlivé typy rizik, tak celkově za majetek fondu, hodnotě úvěrového rizika u mimoburzovních derivátů, kvantitativních omezeních a metodách, které byly zvoleny pro hodnocení rizik spojených s technikami a nástroji k efektivnímu obhospodařování majetku fondu. Veškeré informace se uvádějí za kalendářní pololetí.

Vyhláška je součástí balíku prováděcích právních předpisů vydávaných Komisí v souvislosti s předpisy kapitálového trhu z roku 2004. Vzhledem k tomu, že nabude účinnosti za necelé dva měsíce, existuje zatím dostatečný prostor k implementaci jí stanovených pravidel.

Jan Turek

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data