Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komise upřesnila pravidla pro investování standardního fondu

Komise upřesnila pravidla pro investování standardního fondu

6.5.2005 13:29
Autor: 

Komise pro cenné papíry (dále jen „Komise“) připravila vyhlášku, kterou podrobněji upravuje ustanovení zákona č. 189/2004 Sb. o kolektivním investování, v platném znění (dále jen „zákon“) o způsobu investování standardního fondu (dále též jen „fond“). Vyhláška o používání technik a nástrojů k efektivnímu obhospodařování majetku standardního fondu (dále jen „vyhláška“) byla publikována pod číslem 139/2005 Sb. a nabude účinnosti dne 1. července 2005.

Jen pro připomenutí uveďme, že standardní fond je v zákoně definován jako fond kolektivního investování, který splňuje požadavky práva Evropských společenství. Jedinou formou standardního fondu, kterou zákon připouští, je otevřený podílový fond. Zákon rovněž uvádí taxativní výčet majetku, do kterého standardní fond může investovat.

Vyhláška pak upravuje druhy, limity a způsoby používání technik a nástrojů, které může standardní fond používat k efektivnímu obhospodařování majetku, a způsob plnění informační povinnosti o některých druzích finančních derivátů, které má fond v majetku. Dále Komise ve vyhlášce stanoví detailní pravidla pro vyhodnocování míry rizika spojeného s investováním a rovněž pravidla aplikace limitů stanovených pro rozložení a omezení rizika spojeného s investováním speciálního fondu fondů.

Vyhláška mimo jiné stanoví podmínky použití finančních derivátů standardním fondem. Fond smí použít finanční deriváty, pouze jestliže podkladovým nástrojem derivátu je investiční cenný papír (s výjimkou zatímního listu), nástroj peněžního trhu, vklad, finanční derivát, cenný papír vydaný standardním fondem, finanční index, úroková sazba, zahraniční měnový kurs a zahraniční měna. Podkladový nástroj finančního derivátu musí odpovídat investiční politice a rizikovému profilu fondu. Další podmínkou užití finančního derivátu je např. doložitelnost jeho sjednání; standardní fond dále musí dodržovat pravidla pro snižování rizika z použití finančních derivátů vyhláškou rovněž podrobně stanovená.

Komise dále ve vyhlášce zpřesňuje pololetní informační povinnost standardního fondu. Ve lhůtě jednoho měsíce po skončení kalendářního pololetí je standardní fond povinen v elektronické formě informovat Komisi o druzích finančních derivátů nepřijatých k obchodování na trzích vymezených v zákoně (zejména se jedná o regulovaný trh). Konkrétně se jedná o informace např. o protistranách mimoburzovních derivátů, o hodnotě v riziku jak za jednotlivé typy rizik, tak celkově za majetek fondu, hodnotě úvěrového rizika u mimoburzovních derivátů, kvantitativních omezeních a metodách, které byly zvoleny pro hodnocení rizik spojených s technikami a nástroji k efektivnímu obhospodařování majetku fondu. Veškeré informace se uvádějí za kalendářní pololetí.

Vyhláška je součástí balíku prováděcích právních předpisů vydávaných Komisí v souvislosti s předpisy kapitálového trhu z roku 2004. Vzhledem k tomu, že nabude účinnosti za necelé dva měsíce, existuje zatím dostatečný prostor k implementaci jí stanovených pravidel.

Jan Turek

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m