Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
VÁLKA NA UKRAJINĚ - SLEDUJEME ONLINE

VÁLKA NA UKRAJINĚ - SLEDUJEME ONLINE

23.05.2022 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Ruská armáda 24. února ráno zahájila rozsáhlý letecký, námořní i pozemní útok na Ukrajinu jako samostatnou sousední zemi. Jde o největší výpad jednoho státu proti druhému v Evropě od druhé světové války. Vývoj na Patria.cz sledujeme online níže a řadou samostatných komentářů tržního vývoje a souvisejícího dění.

Vše na Patria.cz k útoku na Ukrajinu a dopadu na finanční trhy:

Ukrajina banner

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Pandemie jsou historicky deflační, války zase inflační. Jaké portfolio zvolit v aktuální situaci?
27.04.2022 16:12
Globální trhy opakovaně utrpěly různé rány - od pandemie a obchodních ...
Rozbřesk: Rusko zavírá plynové kohoutky do Evropy
27.04.2022 9:03
Energetická krize v Evropě dále eskaluje poté, co včera oznámilo Rusko...
Analytik k výsledkům Microsoftu: Kvartální výhled v linii konsensu
27.04.2022 12:32
Kvartální výsledky Microsoftu (Investiční tipy) by asi normálně nikoho...
Výsledky Alphabet: Zpátky k vyhledávacím kořenům
27.04.2022 15:06
Kamenem úrazu celých výsledků je platforma YouTube, která nás v korona...
Německo kvůli válce na Ukrajině poroste pomaleji a čeká vyšší zadlužení
27.04.2022 15:47
Německo prudce zhoršilo svoji prognózu hospodářského růstu pro letošní...

Váš názor
 • Tanky T-64 se budou opravovat v Šenově pod dohledem ukrajinských specialistů
  08.06.2023 7:10

  Státní podnik VOP CZ ze Šenova u Nového Jičína zahájí v nejbližší době opravy tanků T-64, které patří ukrajinské armádě. Technika byla desítky let ve skladech, po modernizaci zamíří přímo do bojů na Ukrajině, která čelí ruské agresi. Smlouva vychází z memoranda mezi VOP CZ a ukrajinským státním koncernem Ukroboronprom z letošního února. Tanky T-64 byly primárně určeny pro sovětskou armádu. Do tehdy spřátelených zemí se vůbec nevyvážely. V Česku se tak objeví vůbec poprvé. „Tank projde kompletním odstrojením a renovací,“ uvedl k modernizaci výkonný ředitel VOP CZ Kamil Kučera. Technici ze Šenova navštívili i ukrajinské závody, kde se tyto tanky opravují. Ukrajinští specialisté pak budou dohlížet na kompletaci tanků i u nás. „Jsme sami zvědaví, jak to zvládneme, ale i na to, jak se bude spolupracovat s ukrajinskou stranou,“ říká vedoucí technik Petr Veselka.
  Špaček
 • Kdo je to dezinformátor Špaček a proč vkládá příspěvky i ve slovenštině
  07.06.2023 17:27

  Před novým typem dezinformací, které tajné služby nově zachytily v Česku, varoval šéf BIS Michal Koudelka. Tajné služby varovaly vládní politiky, že v příštích měsících ruská propaganda využije zdroje a postupy úspěšné na Slovensku a začne je více zaměřovat na Česko. Podle novináře slovenského Denníku N Vladimira Šnídla, který se zaměřuje na problematiku dezinformací, existují lidé oslovující jak slovenské, tak české publikum. Zmiňuje například Tomáše Špačka, asistenta jednoho ze slovenských poslanců. Nedělá vlastně nic složitějšího, než že přidává titulky do videí s Putinovými projevy nebo videí různých konspirátorů – třeba těch, kteří zpochybňují masakr v Buči. Tato videa se ve velkém šíří i mezi Čechy. Dá se říci, že si vybudoval solidní bázi i mezi českými dezinformačními aktéry,“ vysvětluje Šnídl.
  oradapoisson
 • Na jednáních NATO a EU se nyní politici řídí nepsaným pravidlem „nemluvte o Nord Streamu“
  06.06.2023 22:36

  https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3591648-ukrajinska-armada-planovala-znicit-plynovod-nord-stream-pise-washington-post
  Špaček
 • Česko se má připravit na ozbrojený konflikt
  06.06.2023 15:41

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-cesko-se-ma-pripravit-na-ozbrojeny-konflikt-zazni-v-nove-vladni-strategii-232103
  Kočičák
 • Už jsou bez vody, oznámili krymští partyzáni
  06.06.2023 14:19

  Město Kerč na okupovaném poloostrově Krym je bez vody, informovala v úterý ukrajinská agentura Unian s odvoláním na „krymské partyzány“. Okupovaný poloostrov je z velké části závislý na dodávkách vody z Kachovské přehrady prostřednictvím Severokrymského kanálu. Sergej Aksjonov, šéf ruské správy Krymu, v úterý oznámil, že na poloostrově jsou dostatečné zásoby vody. Připustil ale, že Severokrymský kanál, který přivádí vodu na poloostrov z Kachovské přehrady, „bude mít problémy“ v důsledku jejího zničení.
  Špaček
 • Nepřítel už de facto použil proti civilistům zbraň hromadného ničení
  06.06.2023 13:52

  Útok na ukrajinskou přehradu Nová Kachovka nad obydlenými oblastmi je srovnatelný s použitím zbraně hromadného ničení proti civilistům. V reakci na zničení přehrady to ve vyjádření pro ČTK uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Schválil vyčlenění mimořádné pomoci ve výši deset milionů korun na pomoc s evakuací civilistů a s důsledky zničení přehrady. Další čeští politici a činitelé se shodli na tom, že Rusko spáchalo teroristický zločin a Rusko se musí za své činy zodpovídat.
  Špaček
  • Re: Nepřítel už de facto použil proti civilistům zbraň hromadného ničení
   06.06.2023 14:04

   aby to nakonec nebylo tak jak s tou raketou co spadla do PL. Nebo 1000 mrtvých civilistů v nákupním centru. Naši čeští politici hodně rychle jednají a nepřemýšlejí. Ne jenom v rámci války na UA, ale třeba i s naší ekonomikou.
   vikeza
 • Nepřítel barbarským činem poškodil i svá obranná postavení
  06.06.2023 13:42

  Zničení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny hraje do karet víc Ukrajincům než Rusům, míní Zdeněk Kříž z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Kříž se specializuje na mezinárodní bezpečnostní organizace či bezpečnostní politiku. Voda například poškodí ruská obranná postavení, řekl Kříž ČTK. Z Kachovské přehrady vytéká voda poté, co její hráz zničila exploze, kterou Kyjev připisuje ruským silám. Rusové naopak z destrukce obviňují Ukrajince. Obě strany uvádějí, že zničení ohrozilo tisíce lidí.
  Špaček
 • Obchod se zbrojaři řeší soud
  06.06.2023 7:20

  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ceska-firma-ukrajina-soud-kyjev-obchod-pokuta-zaloba.A230602_174908_domaci_kori
  Kočičák
  • Ukrajině zmizely miliony na materiál pro armádu
   06.06.2023 7:33

   https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/penize-cesko-ukrajina-armada-ukrspeceksport-firmy.A230530_183650_domaci_javu
   Kočičák
 • Mocenské skupiny v Kremlu otevřely Pandořinu skříňku, tvrdí Prigožin
  05.06.2023 15:16

  Vůdce wagnerovců Jevgenij Prigožin v sobotu řekl, že Kreml ničí stát tím, že se snaží zasít neshody mezi ním a čečenskými bojovníky. Spor mezi skupinami byl údajně urovnán, ale vnitřní boje v Kremlu otevřely Pandořinu skříňku, řekl podle Reuters. Prigožin řekl, že spor mezi ním a čečenskými silami, které také bojují po boku ruské armády na Ukrajině, byl vyřešen. Vinu za neshody však svalil na neidentifikované frakce Kremlu, které nazývá "kremelské věže". Jejich intriky se prý tak vymkly z rukou, že jim Putin byl nucen vynadat na zasedání Rady bezpečnosti. "Pandořina skříňka je již otevřená - nejsme ti, kdo ji otevřeli," řekl Prigožin. "Nějaká kremelská věž se rozhodla hrát nebezpečné hry. Nebezpečné hry se v kremelských věžích staly samozřejmostí... prostě ničí ruský stát," dodal. Prigožin dlouhodobě kritizuje ruské vedení. Nedávno například požádal prokurátory, aby vyšetřili, zda vysocí představitelé ruského ministerstva obrany nespáchali před nebo po zahájení invaze na Ukrajinu nějaký zločin. Informoval o tom server The Guardian
  oradapoisson
 • Prigožin chce hnát ruské vojáky do boje s pistolí v zádech
  05.06.2023 15:12

  Ukrajinská armáda obsadila obec Berchivka na severozápad od Bachmutu. Tvrdí to velitel ruských žoldáků Prigožin. Jeho vagnerovci tato místa dobyli letos v únoru, v květnu je předali pravidelné ruské armádě a ta před Ukrajinci údajně ustupuje. „Ostuda! Šojgu, Gerasimove, vyzývám vás, přijeďte na frontu, s pistolemi zvedněte armádu na nohy, aby šla kupředu. Pojďte, to dokážete. A když to nedokážete, umřete jako hrdinové,“ napsal šéf soukromé žoldácké armády Vagnerovci na síti Telegram. Reaguje tak na lokální úspěchy Ukrajincům u Bachmutu, který přes deset měsíců jeho muži dobývali. Poté předali oblast pravidelné ruské armádě, ta ale nedokáže všechny pozice udržet.
  oradapoisson
 • Prigožin ponížil ruskou armádu. Zveřejnil video s výslechem jejího důstojníka
  05.06.2023 15:01

  Šéf ruské žoldnéřské skupiny Wagner Jevgenij Prigožin dále vyostřil již tak vyhrocené vztahy své organizace s ministerstvem obrany a ruskou armádou. Na sociálních sítích zveřejnil video, na němž jeho muži vyslýchají ruského důstojníka jako válečného zajatce. Záznam zachycuje podplukovníka Romana Venevitina, velitele 72. brigády ruské armády. Ze záběru je patrné, že důstojník má přeražený nos a že jeho tvář je oteklá. Za kamerou stojí žoldnéři a vyslýchají krajana, který pod tlakem přiznává, že střílel na auto patřící wagnerovcům, protože byl opilý.Když je Venevitin tázán na důvody svého jednání, odpovídá, že konal „z osobního nepřátelství“. Důstojník také přiznává, že nařídil svým mužům, aby odzbrojili skupinu žoldnéřů z jednotky rychlé reakce. Na další otázku, zda si myslí, že ve válce je místo pro osobní nepřátelství, odpovídá Venevitin tlumeným hlasem, že nikoli. Podle německého deníku Bild je zveřejnění videa ponížením ruských ozbrojených sil, s jejichž velením je Prigožin už měsíce v ostrém verbálním konfliktu. Že žoldnéři zajmou ruského vojáka, vyslýchají jej a ještě zveřejní nahrávku, jde daleko za rámec dosavadních výpadů na adresu velení armády, dodává list.
  oradapoisson
 • Prezident Pavel hodnotí situaci
  05.06.2023 9:41

  Prezident připustil, že momentální situace je pro ruského prezidenta Vladimira Putina „docela příznivá“. „Tím, že vyčkává, tlačí Ukrajince do protiofenzivy a Západ do další podpory, což ujídá nejen finance a arzenály. Stále obtížnější je také mít podporu veřejnosti,“ řekl prezident.
  Špaček
 • Do půl roku by Autonomní republika Krym mohla být zase svobodná
  02.06.2023 21:34

  "Je pravděpodobné, že Ukrajina znovu získá kontrolu nad okupovaným Krymem ještě v roce 2023," uvedl v rozhovoru pro The Washington Post britský ministr obrany Ben Wallace. Podle něj je tato možnost reálná stejně jako ta, že Rusku dojde vybavení. "Na frontě jsme mohli vidět, že když udeříte ruské síly na špatném místě, zhroutí se. Můžete poslat mladé muže, aby zemřeli po desítkách tisíc, což oni dělají, ale nevykouzlíte tanky a zbraňové systémy, které potřebují," řekl Wallace.
  Špaček
 • Při ruském ostřelování na Mezinárodní den dětí zemřela devítiletá dívka. Zabito bylo při invazi už 525 dětí
  01.06.2023 20:59

  Devítiletá dívka a její matka jsou mezi nejméně třemi obětmi ruského vzdušného útoku na Kyjev z noci na čtvrtek. Přinejmenším 16 lidí utrpělo zranění. Při útoku, který přišel na Mezinárodní den dětí, byla podle úřadů poškozená i dětská klinika, školka a dvě školy. Podle OSN už si ruský vpád na Ukrajinu vyžádal stovky dětských obětí.„Je mezinárodní den ochrany dětí. Rusko při raketovém útoku na Kyjev zabilo devítiletou dívku, její matku a další ženu. Ti, co mají děti, si dovedou představit, co to znamená přijít o dítě. Ruský terorismus musí být poražen. Ukrajina to s dostatečnou podporou dokáže,“ napsal ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na Twitteru.
  oradapoisson
 • přehled americké pomoci Ukrajině
  01.06.2023 20:46

  https://www.state.gov/u-s-security-cooperation-with-ukraine/
  oradapoisson
 • Ukrajina vstoupí do NATO a Rusku po tom nic není, prohlásil Stoltenberg. Všichni prý souhlasí
  01.06.2023 10:21

  „Všichni členové Severoatlantické aliance se shodují, že Moskva nemá právo veta v případě rozšiřování NATO,“ prohlásil generální tajemník NATO. Podle agentury Reuters se navíc členské země shodují v tom, že by Ukrajina, která se nyní brání ruské agresi, měla v budoucnu Alianci rozšířit. K případnému přijetí Ukrajiny do NATO se ve čtvrtek patrně v souvislosti s výrokem Stoltenberga vyjádřila německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Řekla, že dveře do NATO jsou zájemcům o členství otevřené, nelze ale jednat o přijetí zemí, které jsou ve válce.Už se to nesmí opakovat Generální tajemník NATO ve čtvrtek rovněž dodal, že až válka skončí, je potřeba zajistit, aby „se podobná ruská agrese již neopakovala“. Hlavními tématy neformálního jednání ministrů zahraničí NATO jsou právě válka na Ukrajině, kolektivní obrana Aliance a finanční prostředky pro její zajištění a Čína, uvedl již dříve Stoltenberg
  oradapoisson
 • Čínská hrozba a podpora Ukrajiny spojují politické strany
  01.06.2023 7:54

  V štúdiu televízie TA3 privítali 27. ministra obrany USA Marka Espera (vo funkcii bol v rokoch 2019-20). Povedal, že čínska hrozba a podpora Ukrajiny spájajú v USA republikánov a demokratov. U voličov republikánov však postupne podpora Kyjeva klesá. Myslí si, že konflikt bude pretrvávať ešte roky. "Treba dodávať zbrane a vybavenie, aby Ukrajina zvíťazila," uviedol.
  Špaček
  • Ukrajina od Francie a Velké Británie obdrží další balíčky vojenské pomoci
   01.06.2023 20:34

   Francie a Velká Británie darují Ukrajině další balíčky vojenské pomoci. Britská vláda dnes po příletu Zelenského řekla, že předá Ukrajině stovky raket a dronů. Od Francie pak země obdrží desítky lehkých tanků a obrněných transportérů.
   oradapoisson
  • Británie a Nizozemsko vytvoří koalici pro nákup stíhaček pro Ukrajinu
   01.06.2023 20:32

   Premiéři Velké Británie a Nizozemska se dohodli na vytvoření mezinárodní koalice na pomoc Ukrajině při nákupu stíhaček F-16.
   oradapoisson
  • japonsko
   01.06.2023 20:30

   Japonsko nabídne Ukrajině finanční pomoc v objemu 5,5 miliardy dolarů (122 miliard korun), oznámil japonský premiér Fumio Kišida. Návrhem se ještě bude zabývat japonský parlament. „Je pořád nutné pomáhat lidem, kterým válka zničila prostředky obživy, a opravit zničenou infrastrukturu,“ prohlásil Kišida. Vláda podle něj požádá parlament, aby schválil změny, které umožní Ukrajině peníze poskytnout. Japonsko už dříve poskytlo Ukrajině přes půl miliardy dolarů pomoci a přijalo na svém území na 2000 ukrajinských uprchlíků. Reakce Tokia na válku na Ukrajině byla podle agentury AP rychlá, protože se Japonsko obává dopadů konfliktu na východ Asie, kde svou vojenskou přítomnost zvyšuje Čína.
   oradapoisson
  • Německo taky pomáhá a dále bude
   01.06.2023 20:27

   Berlín - Německo bude podporovat Ukrajinu, dokud to bude třeba. Na společné tiskové konferenci po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským to prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Poznamenal, že Německo v podpoře nepolevuje a právě připravuje další zbrojní pomoc. Nový balíček zbrojní pomoci o objemu 2,7 miliardy eur (64 miliard Kč) představilo spolkové ministerstvo obrany v sobotu. Zelenskyj poděkoval Scholzovi a celému Německu za pomoc, kterou Berlín Ukrajině v jejím boji proti ruské invazi poskytuje."Ukrajinu budeme podporovat, dokud to bude potřeba," řekl Scholz na úvod tiskové konference. Uvedl, že Německo neposkytuje jen vojenskou pomoc, ale také humanitární a ekonomickou. Tato pomoc podle kancléře potrvá i v nadcházejících letech.
   oradapoisson
  • Australie taky
   01.06.2023 20:19

   Australský příspěvek 500 milionů dolarů na ukrajinskou obranu je úctyhodný, ale ne výjimečný. Podle velikosti ekonomiky se vojenská pomoc řadí na 26. místo z 37 dárců, píše Aaron Patrick.
   oradapoisson
  • kanada taky pomáhá
   01.06.2023 20:17

   "Kanada daruje Ukrajině 43 raket AIM-9 ze skladů kanadského letectva," uvedlo ministerstvo s tím, že "pomohou Ukrajině chránit její oblohu před neustálými ruskými útoky". Podle Kanady je dodávka menších zbraní a munice, která byla oznámena v dubnu, již v procesu realizace. Ukrajina už obdržela z Kanady automatické a útočné pušky, stejně jako soupravy pro jejich čištění. Další zbraně, včetně 4800 útočných pušek, budou do Kyjeva dodány v nadcházejících týdnech.
   oradapoisson
  • 1.6.2023
   01.06.2023 20:14

   AMERICKÁ POMOC. USA představily další balík zbrojní pomoci Ukrajině, v pořadí s číslem 39. Má hodnotu 300 milionů dolarů, tedy v přepočtu asi 6,5 miliardy korun. Obsahuje hlavně munici pro obranné raketové systémy, které Spojené státy Ukrajině už dodaly. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelném večerním vystoupení USA poděkoval.
   oradapoisson
  • export 96 tanků Leopard 1
   01.06.2023 20:12

   POMOC UKRAJINĚ. Švýcarský zbrojní koncern Ruag navzdory odmítavým signálům z vlády oficiálně požádal o export 96 vyřazených tanků Leopard 1. Potvrdil to dnes podle agentury DPA švýcarský státní sekretariát pro hospodářství při ministerstvu hospodářství. Podle firmy má o nákup těchto tanků zájem německá zbrojovka Rheinmetall. Použité tanky, které momentálně nejsou způsobilé pro nasazení do boje, by později měly být dále poslány na Ukrajinu, řekla mluvčí švýcarského koncernu.
   oradapoisson
  • 1.6.2023
   01.06.2023 20:10

   MUNICE PRO UKRAJINU. Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili uvolnění 500 milionů eur (asi 11,9 miliardy Kč) na podporu výroby munice v zemích Evropské unie. Návrh je součástí plánu, na jehož základě chce evropský blok do příštího jara dodat Ukrajině milion kusů dělostřelecké munice.
   oradapoisson
  • neboj Špačku, podpora bude
   01.06.2023 10:23

   a dostanete soudruzi pěkně po držce!
   oradapoisson
 • Řehka nevylučuje válku mezi NATO a Ruskem
  29.05.2023 23:07

  ... je tohle ta samá válka, se kterou před volbami "strašil" Babiš, nebo to je už úplně jiná válka? (https://echo24.cz/a/HrT33/zpravy-domov-rusko-ukrajina-valka-rehka)
  Kočičák
Aktuální komentáře
08.06.2023
22:01V zámoří je klid při vyčkávání na zasedání FEDu  
17:45Strategie monetární brzdy a plynu
16:47Slabá data pomáhají akciím, když poslala výnosy níž  
15:02RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
14:50Dodržení letošního schodku je podle rozpočtové rady krajně nepravděpodobné
14:47Mishkin: Pokles sazeb mimo hru, po případné pauze pravděpodobnější další růst
14:11Zrychlení stavby OZE může navýšit příjmy v ČR o stovky miliard korun
12:38Taylor: Sledovat dvě proměnné by pro centrální banku nemělo být tak těžké, sazby by měly ještě trochu růst
12:20Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí klesla o 0,1 procenta, je v recesi
11:25Akcie jsou nerozhodné. Růst sazeb zpět v centru pozornosti  
11:10Energetická krize ještě není zažehnána, varuje německý regulátor
10:17Pilulka spustila veřejnou nabídku nových akcií. Peníze využije na další růst i nové služby
9:14Rozbřesk: Slabý maloobchod dále brzdí českou ekonomiku
9:06Nezaměstnanost v Česku dále klesla, v květnu 3,5 %
9:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o nových emisích dluhopisů
8:56Futures napovídají o mírně negativním úvodu na trzích v Evropě  
8:40Japonská ekonomika překvapila silou růstu. Data firem ukázala, že domácí poptávka oživuje
6:28Blinder: Inflace klesá, trh práce je silný, takhle to může jít dál a dál
07.06.2023
22:00Wall Street prošla smíšeným vývojem; technologie šly opět svoji cestou, tentokrát ale dolů  
17:16Evropa zavírá negativně, v USA se daří energetice  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y