Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Eisman nevěří akciím bank, Mayo je vstřícnější

Perly týdne: Eisman nevěří akciím bank, Mayo je vstřícnější

14.07.2023 12:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Steve Eisman známý zejména díky filmu The Big Short (Sázka na nejistotu) by se nyní vyhýbal akciím v bankovním sektoru. Rally na celém trhu může podle něj pokračovat do doby, než se plně projeví předchozí monetární utahování. Mike Mayo z Wells Fargo je k bankám vstřícnější, podobně jako Eisman vyzdvihuje JPMorgan.

Eisman o ekonomice a investicích: Steve Eisman nyní pracuje pro společnost Neuberger Berman, znám je zejména díky filmu The Big Short zaměřeným na dění kolem finanční krize. Na CNBC hovořil o „nejočekávanější recesi, která se nedostavuje“. Tedy o široce předpovídaném poklesu amerického hospodářství, který ovšem navzdory všem předpovědím stále nepřichází. Investoři pak podle experta na tuto situaci nyní reagují trochu přehnaným optimismem a nakupováním akcií.

Eisman se ovšem také domnívá, že současná rally může ještě trvat. Podmínkou jsou dobrá ekonomická data – pokud se situace v ekonomice nezhorší, investor nevidí důvod, „proč by ostatní prodávali své akcie“. Eisman si podle svých slov minulý rok vedl lépe než trh, protože jeho pozice byly defenzivnější. Letos je ale překvapen výrazným posilováním akcií. Ohledně jednotlivých titulů se vyjadřovat nechtěl. Ale poukázal na to, jak vysoká je nyní na trhu korelace mezi akciemi firem s vysokým růstem tržeb a zápornou ziskovostí. To znamená, že v tomto segmentu trhu investoři v podstatě nevybírají jednotlivé tituly a berou celou skupinu jako celek.

Popsaná skupina růstových akcií loni silně korigovala, letos si připisuje znatelné zisky, ale stále je daleko předchozích maxim. „Pokud to spadne ze 110 na 10 a pak vzroste na 14, zisky jsou procentuelně vysoko, ale stále jde celkově o velké ztráty“. Rally na trhu pak podle experta může pokračovat až do doby, kdy se plně projeví dosavadní utahování monetární politiky. K tomu totiž podle něj ještě nedošlo. On sám se pak orientuje na „některé technologie“, minimum pozic akcií drží ve finančním sektoru a „hodně práce“ věnuje akciím spojeným s infrastrukturou. Příčinou je velký objem peněz, který do sektoru jde ze strany vlády a „trvat to bude minimálně deset let“.

Na dotaz týkající se akcií ve finančním sektoru Eisman řekl, že regionální banky jsou nyní z investičního hlediska problematické kvůli pokračujícímu odlivu depozit a zmenšujícím se rozvahám. O něco zajímavější by mohly být některé velké banky, ale Eisman zmínil, že regulátor bude podle nových informací požadovat zvýšení jejich kapitálu o 20 %. Což by se promítlo do jejich finančních výsledků. Investor pak v této situaci vidí nelogičnost, protože poslední tenze v bankovním sektoru byly soustředěny v menších bankách, ale regulátor chce zvedat kapitál i v bankách velkých. Ty přitom problémům nečelily.

Na CNBC poukázali na to, že JPMorgan se nyní obchoduje s PE kolem 10. Takový nízký poměr ceny akcie a zisků podle CNBC může už plně odrážet požadavky na vyšší kapitál a také riziko horšího ekonomického výhledu. Eisman na to odpověděl, že pokud by nějaká akcie mezi bankami byla zajímavá, je to podle něj právě JPMorgan, ale to je tak všechno. I proto, že u této banky je šance na zlepšování ziskovosti. „Ta skupina jako celek je ale nyní problematická“.

Zisky na dně? Goldman Sachs v následujícím grafu ukazuje predikce zisků obchodovaných firem. Konkrétně zisků celkových a očištěných o energetický sektor. Podle konsenzu by tedy ve druhém čtvrtletí měly zisky prudce klesnout, ale třetí čtvrtletí už by mělo přinést jen mírnou korekci a čtvrté téměř 10 % růst. Bez energetiky by pak měl být vývoj ziskovosti znatelně lepší, už pro třetí čtvrtletí je předpovídán růst převyšující 5 %:

perly tydne

Zdroj: Twitter

Mayo věří v brzký obrat na bankách: Jedním z nejlepších bankovních analytiků je podle CNBC Mike Mayo z Wells Fargo. Ten nyní hovoří o třech R, která významně ovlivňují aktuální výsledky bank a jejich akcie. Jde o „rates, recession, regulation“, tedy o sazby, recesi a regulaci. Podle analytika se přitom obavy z recese naplnit nemusí a banky mohou na této rovině pozitivně překvapit. Ke třem R pak přidal ještě jedno a to „realismus“. Ten podle něj nyní znamená, že banky budou ve svých výhledech hovořit o nižších čistých úrokových výnosech a budou posouvat očekávání směrem dolů.

Fundament bankovního sektoru tedy nemusí být nyní nejlepší, nicméně Mayo poukázal i na nízké valuace sektoru, které jsou zřejmé zejména z porovnání k valuacím celého trhu. Nejlepší sázkou je pak podle něj JPMorgan s tím, že obecně nyní „vyhrávají Goliášové“. A nejvíce ty banky, u kterých jsou jednak „ukotvena“ depozita, kterých se týká nejméně změn v regulaci a které jsou také nejodolnější vůči ochlazování ekonomické aktivity.

Mayo vychvaloval i akcie State Street. Podle něj jde o „banku bank“, která měla za sebou „hrozné první čtvrtletí“, ale nyní by si mohla vést lépe. Pomoci by tomu mohly i odkupy, které společnost provádí. Analytik zmínil i Citi a celkově se podle něj může sentiment na bankách už v dohledné době začít měnit. Podmínkou je posun v revizích zisků.

 
 
 

Čtěte více:

Perly týdne: Jestřábí pauza, hrdliččí zvedání a nejlevnější z vysoce kvalitních technologických titulů
16.06.2023 13:49
Mark Mahaney z Evercore ISI se domnívá, že investiční vítězové v přesu...
Perly týdne: Beyoncé inflace, hrozí i Bruce Springsteen a Fed už nevystraší akcie k poklesu
23.06.2023 11:41
Ve Švédsku se hovoří o Beyoncé inflaci, Goldman Sachs předpovídá pomě...
Perly týdne: Zpověď tradičního hodnotového investora a nůžky mezi evropskou a americkou ekonomikou
30.06.2023 11:47
Morgan Stanley poukazuje na mezeru mezi vývojem likvidity v americké e...
Perly týdne: Umělá inteligence na 80 % dovedností nových analytiků, ChatGPT ztratil na popularitě
07.07.2023 11:47
Medvědí trh může být u konce, ale další prudká rally v dohledné době s...
Rusko konečně splní závazky vůči OPEC, načasování mu vyšlo skvěle
14.07.2023 10:40
Rusko konečně omezuje vývoz ropy, daří se mu to v nejvýhodnějším možn...
Evropa zahájí negativně, odpoledne zveřejní výsledky americké banky
14.07.2023 8:55
Evropské akciové trhy zahájí obchodování mírně negativně, futures inde...
Rozbřesk: Inflace poprvé od února 2022 v jednociferných vodách
14.07.2023 9:10
Spotřebitelské ceny v červnu podle našeho očekávání vzrostly o 0,3 %, ...
Česká exportní banka, a.s.: Informace o splacení emise XS2606990245
14.07.2023 10:12
Česká exportní banka, a.s. IČ 6307833 Česká exportní banka, a.s., se s...
Ericsson překonal odhady, pomohl indický trh
14.07.2023 10:40
Ericsson AB překonal odhady zisku za druhé čtvrtletí, protože růst v I...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.06.2024
14:30Slábnoucí poptávka po elektromobilech v USA vede výrobce k přímému i nepřímému snižování cen
9:21Víkendář: Marks o největší chybě investorů a základu svých úspěšných predikcí
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data