Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zatčení Saddáma Husajna a dopad na ceny akcií ... námět k diskusi

Zatčení Saddáma Husajna a dopad na ceny akcií ... námět k diskusi

15.12.2003 14:07
Autor: 

Včerejší i dnešní zpravodajství jak ve světě tak u nás je v podstatě monotematické. Stále dokola jsou nám předkládány obrázky zatčení Saddáma Husajna, jeho lékařské prohlídky, spekuluje se o tom, jak mohl dva metry pod zemí tak dlouho přežít a jaké takový pobyt pravděpodobně zanechal následky na jeho zdraví a psychice. Všechny finanční trhy fakt Husajnova zatčení poměrně vášnivě oslavily - evropské akcie rostou o minimálně jedno procento, dolar v nočním obchodování v Asii posílil a trhy futures indikují v případě technologického indexu Nasdaq 100 růst o minimálně 1,65%.

Jedné otázce se však nevyhneme - jak dlouho tento sentiment vydrží, nereagují náhodou trhy na tuto informaci (byť samu o sobě pozitivní) poněkud přehnaně? Pojďme se tedy podívat na jednotlivé faktory, které výše uvedené hypotéze buďto odporují, nebo ji naopak podporují :

- Zatčení Saddáma Husajna výrazně snižuje globální bezpečnostní riziko - ano i ne.
Ano, protože jenom samotný fakt jeho fyzické přítomnosti v Iráku jistě dodával odporu proti americkým jednotkám na síle. Mnoho komentátorů dokonce vyjadřovalo názor, že cílenost a systematičnost útoků vykazuje známky plánování vlastního právě Saddámu Husajnovi a jeho blízkým. Ne, protože hlavní teroristické skupiny rozhodně nejsou situovány v Iráku, ale např. v Saudské Arábii, Sýrii nebo Iránu. Zatčení Saddáma Husajna proto celosvětovému terorismu jistě hlavu neuseklo.

- Zatčení Saddáma Husajna povede k rychlejšímu odchodu amerických jednotek z Iráku - velmi pravděpodobně.
Na druhé straně se dnes objevily názory, že militantní Iráčané měli stejně málo v oblibě Saddáma Husajna jako americké jednotky. Nyní - v situaci, kdy návrat Husajna k moci pravděpodobně nehrozí - mohou právě tyto skupiny napnout své projevy odporu pouze a hlavně proti americkým jednotkám. K výše uvedenému argumentu - americká administrativa má zájem snížit svou přítomnost v Iráku co nejdříve - každý měsíc ji to stojí cca 5 miliard dolarů a rozpočtový schodek neúprosně roste. Současně se však rozbíhá proces udělování zakázek na obnovu Iráku (překvapivě hlavně americkým firmám) a Spojené státy jistě nenechají ochranu takovýchto projektů jenom na Iráčanech. Rychlejší odchod - asi ano, odchod všech jednotek - pravděpodobně nikdy. Tlak na financování jejich přítomnosti tak bude pokračovat a americká administrativa se s ním bude muset nějak poprat.

- Zatčení Saddáma Husajna je pro ceny finančních aktiv irelevantní - velmi kontroverzní názor, nicméně se k němu dovoluji připojit.
Suma sumárum, americké jednotky zajaly skoro sedmdesátiletého muže, který posledního téměř třičtvrtě roku strávil v jámě dva metry pod zemí. To by se jistě podepsalo na psychice o generaci mladšího jedince, dopad na chování a uvažování takto starého muže bude jistě předmětem zkoumání. Podle mnoha informací navíc Saddám v posledních letech zdaleka nedisponoval takovou mocí, jak bylo veřejnosti prezentováno - jeho vlastní jaderní vědci mu vědomě lhali ve smyslu postupu iráckého jaderného programu a rozhodně nebyli jediní. Finanční trhy se navíc naučily s faktem, že Saddám zatím nebyl nalezen, poměrně obstojně žít. Proto je sice jejich reakce dnes ráno zcela pochopitelná, z přesně stejného důvodu je však neudržitelná - firmy nebudou ziskovější jenom proto, že Saddám Husajn je umístěn v iráckém vězení. Z morálního pohledu je jeho zatčení obrovským vítězstvím, z pohledu trhů jde podle mého názoru o "non-event".

Petr Žabža


Váš názor
 • Zatčení vs růst na trzích
  15.12.2003 14:57

  Zatčení Saddáma určitě neznamená, že budou firmy automaticky ziskovější. Čemu by ale mělo prospět, je sentimen spotřebitelů - a to zejména amerických. A jak víme sentiment spotřebitelů (a potažmo jejich spotřeba) hraje významnou roli v americkém hospodářství. Investoři nyní nakupují akcie právě z toho důvodu-očekávají, že by zatčení Husajna mohlo přispět ke zlepšení "consumer sentiment", přinejmenším napomůže k tomu, aby se nezhoršoval. Jak je i v článku uvedené, zatčení Husajna pravděpodobně přispěje krychlejšímu odchodu amerických jednotek z Iráku. A to je určitě významný faktor ovlivňující nálady v USA. Pokud by američané Saddáma nenašli a dál v Iráku zůstávali a ztráceli své vojáky, nálada v americe by se jistě rapidně zhoršovala. Budou-li američané "spokojeni", tak budou i utrácet a firmám porostou zisky. Samozřejmě zatčení Husajna není jediný faktor ovlivňující "consumer sentiment", ale domnívám se, že je to důležitý okamžik-jedná se defacto o první velký hmatatelný úspěch války proti terorismu!
  • RE ...
   15.12.2003 15:26

   Naprostý souhlas ... konkrétní dopad asi nebude moc dramatický, podpora spotřebitelské důvěry bude ale asi to nejdůležitější co se od toho dá očekávat.
   Snílek
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data