Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sobotka: situace na kapitálovém trhu mě nijak netrápí

Sobotka: situace na kapitálovém trhu mě nijak netrápí

25.09.2003 9:30
Autor: 

Ministr financí Bohuslav Sobotka považuje snížení zdanění fondů, které investují do veřejně obchodovatelných cenných papírů, za nejreálnější opatření k oživení kapitálového trhu. KCP a pražská burza krom toho navrhují státu, aby například část státních podílů v podnicích nabídl k obchodování (např. ČEZ a ČEPS). Sobotka ale dále řekl, že jej jinak situace na kapitálovém trhu nijak netrápí, neboť je typická pro celý region střední Evropy. Píše o tom dnešní MfD.

KCP a pražská burza se obávají, že bez některých opatření začnou z tuzemska odplývat stovky miliard korun na atraktivnější zahraniční trhy. "Pokud neuděláme nic, musíme se smířit s tím, že velká část úspor obyvatelstva země půjde do zahraničí a zpomalí se růst celé ekonomiky," tvrdí člen prezidia KCP Milan Šimáček. Burze podle něj chybí dostatek atraktivních titulů.

Kolaps burzy by rovněž údajně zkomplikoval možnost státu platit obrovské dluhy, resp. vydávat dluhopisy a prodávat je přes burzu.

Podle návrhu KCP by měla sazba daně z příjmů, kterou platí tuzemské fondy, poklesnout ze současných 15% na minimálně 5% (vs. nula v Irsku nebo 7% v Německu). Již nyní totiž do zahraničních fondů prostředky odtékají, za poslední tři roky v hodnotě 40 miliard korun, píše MfD.

KCP a burza dále vládě hodlají navrhnout zvýhodnění daně z příjmů podnikům, které emitují své akcie na veřejném trhu. Další návrh hovoří o větší vládní podpoře penzijních fondů.

(zdroj: MfD)


Váš názor
  • Pane ministře financí
    25.09.2003 13:12

    Pane ministře, vím, že si tento můj příspěvek asi číst nebudete, ale pro ty, kteří mu věnují pár vteřin asi tolik : jestli Vás netrápí, že u nás kapitálový trh prakticky v oblasti akciového trhu neexistuje, tak to je velmi smutné. Chápu, že máte teď jiné starosti uvnitř ČSSD a reformy. Teď si tam na MF vydáváte jeden dluhopis za druhým a vesele se tváříte, že to půjde do nekonečna. Až Vás ale investoři začnou ignorovat, to už bude pozdě. To už tam ale vy asi nebudete. S takovým ministrem Bůh nám seber beznaděj... Pavel
    Pavel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách