Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Implementace evropské Směrnice o prospektech již probíhá

Implementace evropské Směrnice o prospektech již probíhá

12.9.2003 12:23
Autor: 

Jak jsme již dříve informovali, dne 15. července tohoto roku byla přijata ministry financí členských států EU na zasedání Rady EU evropská Směrnice o prospektech (Directive on prospectuses). Tím však nebyl celý proces zdaleka ukončen. Aby mohla být Směrnice řádně implementována, bude třeba upravit i prováděcí technická opatření.

Prvním krokem v této oblasti byla žádost Evropské Komise, zaslaná Výboru evropských regulátorů cenných papírů (CESR, Committee of European Securities Regulators), týkající se navrhovaných technických opatření, která je potřeba přijmout v souvislosti s přijetím Směrnice o prospektech. CESR v reakci na tuto žádost vypracoval doporučující materiál (consultation paper), který následně předložil k veřejné diskusi. Materiál obsahuje alternativní návrhy podrobnějšího rozpracování jednotlivých pravidel Směrnice. Tato opatření by musela být aplikována vždy v případech, kdy je cenný papír veřejně nabízen či přijat k obchodování. Hlavním cílem je zajistit investorům zveřejňování standardizovaných informací emitenty cenných papírů z celé EU. Jedná se zejména o klíčové finanční údaje, hospodářské výsledky, údaje o odměňování vrcholového managementu či informace o možném střetu zájmů. Z důvodu usnadnění přístupu ke kapitálu i nově založeným společnostem je standardní požadavek na zveřejňování finančních údajů za období předchozích tří let zmírněn navrhovaným opatřením, které u společností existujících méně než tři roky omezuje zveřejňování finančních údajů pouze na období existence společnosti.

Pokud jde o samotnou formu prospektu a jeho příloh, CESR doporučuje při jeho vypracovávání zavést tzv. systém stavebních kamenů. Dle tohoto principu by prospekt sestával z několika samostatných částí (příloh), jejichž počet a obsah by závisel na typu emitenta a druhu vydávaného cenného papíru. Dle CESR by se tím zajistila dostatečná přehlednost prospektu a také jeho flexibilita z hlediska možných nových forem cenných papírů vzniklých v budoucnu. Základní rozdělení, jak jej navrhuje CESR, by zahrnovalo samostatné části pro cenné papíry představující účast na společnosti (equity securities), cenné papíry zajištěné aktivy (asset-backed securities), jiné než účastnické cenné papíry (non-equity securities), depozitní certifikáty (depository receipts), atd. Do prospektu budou moci být začleněny ve formě odkazu na předchozí uveřejnění například zprávy auditora, účetní závěrky nebo stanovy.

Celý proces implementace Směrnice o prospektech je ovšem daleko komplexnější. CESR například rovněž vydal své doporučení týkající se minimálních požadavků na zveřejňování údajů v případech, kdy emitenty cenných papírů, které mají být veřejně nabízeny či přijaty k obchodování, jsou státy či jejich regionální útvary. I když na uvedení svých právních řádů do souladu s nově přijatou Směrnicí mají jednotlivé členské země EU (od 1.5.2004 i včetně České republiky) ještě relativně dost času (plná implementace je předpokládána až v horizontu 8 let), z výše uvedených aktivit je zřejmé, že v současné době platná pravidla pro přijetí cenných papírů k obchodování na veřejném trhu v ČR doznají podstatných změn.

Lukáš Zahrádka
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
  • Už bylo na čase
    12.9.2003 13:50

    Už bylo na čase, aby obchodování na veřejném trhu v ČR doznalo nějakých změn k lepšímu. Jinak chci jen podotknout - mistrně napsaný článek. Jen tak dále.
    Karel Kasroj
Aktuální komentáře
13.12.2017
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba