Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Implementace evropské Směrnice o prospektech již probíhá

Implementace evropské Směrnice o prospektech již probíhá

12.9.2003 12:23
Autor: 

Jak jsme již dříve informovali, dne 15. července tohoto roku byla přijata ministry financí členských států EU na zasedání Rady EU evropská Směrnice o prospektech (Directive on prospectuses). Tím však nebyl celý proces zdaleka ukončen. Aby mohla být Směrnice řádně implementována, bude třeba upravit i prováděcí technická opatření.

Prvním krokem v této oblasti byla žádost Evropské Komise, zaslaná Výboru evropských regulátorů cenných papírů (CESR, Committee of European Securities Regulators), týkající se navrhovaných technických opatření, která je potřeba přijmout v souvislosti s přijetím Směrnice o prospektech. CESR v reakci na tuto žádost vypracoval doporučující materiál (consultation paper), který následně předložil k veřejné diskusi. Materiál obsahuje alternativní návrhy podrobnějšího rozpracování jednotlivých pravidel Směrnice. Tato opatření by musela být aplikována vždy v případech, kdy je cenný papír veřejně nabízen či přijat k obchodování. Hlavním cílem je zajistit investorům zveřejňování standardizovaných informací emitenty cenných papírů z celé EU. Jedná se zejména o klíčové finanční údaje, hospodářské výsledky, údaje o odměňování vrcholového managementu či informace o možném střetu zájmů. Z důvodu usnadnění přístupu ke kapitálu i nově založeným společnostem je standardní požadavek na zveřejňování finančních údajů za období předchozích tří let zmírněn navrhovaným opatřením, které u společností existujících méně než tři roky omezuje zveřejňování finančních údajů pouze na období existence společnosti.

Pokud jde o samotnou formu prospektu a jeho příloh, CESR doporučuje při jeho vypracovávání zavést tzv. systém stavebních kamenů. Dle tohoto principu by prospekt sestával z několika samostatných částí (příloh), jejichž počet a obsah by závisel na typu emitenta a druhu vydávaného cenného papíru. Dle CESR by se tím zajistila dostatečná přehlednost prospektu a také jeho flexibilita z hlediska možných nových forem cenných papírů vzniklých v budoucnu. Základní rozdělení, jak jej navrhuje CESR, by zahrnovalo samostatné části pro cenné papíry představující účast na společnosti (equity securities), cenné papíry zajištěné aktivy (asset-backed securities), jiné než účastnické cenné papíry (non-equity securities), depozitní certifikáty (depository receipts), atd. Do prospektu budou moci být začleněny ve formě odkazu na předchozí uveřejnění například zprávy auditora, účetní závěrky nebo stanovy.

Celý proces implementace Směrnice o prospektech je ovšem daleko komplexnější. CESR například rovněž vydal své doporučení týkající se minimálních požadavků na zveřejňování údajů v případech, kdy emitenty cenných papírů, které mají být veřejně nabízeny či přijaty k obchodování, jsou státy či jejich regionální útvary. I když na uvedení svých právních řádů do souladu s nově přijatou Směrnicí mají jednotlivé členské země EU (od 1.5.2004 i včetně České republiky) ještě relativně dost času (plná implementace je předpokládána až v horizontu 8 let), z výše uvedených aktivit je zřejmé, že v současné době platná pravidla pro přijetí cenných papírů k obchodování na veřejném trhu v ČR doznají podstatných změn.

Lukáš Zahrádka
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
  • Už bylo na čase
    12.9.2003 13:50

    Už bylo na čase, aby obchodování na veřejném trhu v ČR doznalo nějakých změn k lepšímu. Jinak chci jen podotknout - mistrně napsaný článek. Jen tak dále.
    Karel Kasroj
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data