Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nakolik ovlivňuje vývoj evropských telekomunikačních titulů sektorový vývoj v regionu?

Nakolik ovlivňuje vývoj evropských telekomunikačních titulů sektorový vývoj v regionu?

14.5.2003 11:26
Autor: 

V tomto článku se zaměříme na vzájemnou provázanost vývoje cen akcií telekomunikačních společností ve středoevropském a západoevropském regionu. Na vývoj akcií telekomunikačních operátorů v západní Evropě měly v posledních letech významný vliv společné faktory: série snižování odhadů růstu trhu spolu s přeinvestováním v určitých oblastech a sílící znepokojení z rostoucího zadlužení, které v některých případech vedlo až k obavám z ohrožení likvidity, až solventnosti. Všeobecně se má za to, že přelití negativního sentimentu v telekomunikačním sektoru ze západoevropských trhů do rozvíjejících se zemí, včetně CE3, je relativně silné. Naše závěry tuto tezi víceméně podporují, navzdory tomu, že mnoho problémů, kterým čelí západoevropské telekomunikační společnosti, v našem regionu nejsou (např. vysoké zadlužení) a naopak.

Na grafu je znázorněna vzájemná (lineární) závislost vývoje měsíčních, týdenních a denních výnosů vybraných telekomunikačních společností a sektorového indexu DJ Stoxx Telecommunication (závislost je vyjádřená koeficientem korelace). Tituly jsou seřazeny podle míry korelace s tímto indexem.

Korelace telekomunikačních titulů s DJ Stoxx Telecommunication index


Zdroj: Patria Finance, Bloomberg

Popsaná provázanost je obecně určena jak faktory specifickými pro dané akcie, tak faktory technickými, jako je likvidita jednotlivých trhů, poměr domácích a zahraničních investorů apod.

České radiokomunikace jsou nejméně korelovanou středoevropskou telekomunikační společností se západoevropským trhem. Toto je plně v souladu se skutečností, že historicky byl tento titul primárně ovlivňován otázkami spojenými s jeho vlastnickou strukturou. Vliv změn hodnoty 39% podílu v T-Mobile ČR (který je nejhodnotnějším aktivem společnosti) na vzájemnou korelaci tak byl pouze minoritní.

Český Telecom vykazuje druhou nejnižší korelaci, což může být do určité míry spojeno se specifickými událostmi souvisejícími např. s nedokončenou privatizací společnosti.

Maďarský Matáv byl ze všech středoevropských společností nejvíce korelován s vývojem sektoru v západní Evropě, jak je patrné z grafu. Toto by mohlo být částečně vysvětleno vlastnictvím Deutsche Telekomu a jeho snahami o restrukturalizaci společnosti snížením zadlužení.

Polská společnost TPSA má také relativně vysokou korelaci s vývojem v západní Evropě, a to částečně díky tomu, že relativně velký podíl společnosti vlastní France Telecom, nicméně závislost je nižší než u Matávu (důležitou roli může hrát stále částečné vlastnictví státu). Korelace měsíčních výnosů TPSA a France Telecomu přitom v posledních 24 měsících významně vzrostla.

Pokud se podíváme na vývoj středoevropských telekomunikačních společností v poslední době, zjistíme, že jejich vzájemná závislost se západoevropskými operátory a sektorovým indexem narůstala (výjimkou jsou České radiokomunikace). To dle nás svědčí spíše o neochotě investorů rozlišovat specifika jednotlivých operátorů (regionů), než o tom, že by se výrazně sbližovaly jejich hlavní charakteristiky.

Obecně se dá konstatovat, že investoři nyní kladou větší důraz na generování cash flow a výplatu dividend, což by v budoucnosti mohlo zvýšit rozdíl mezi západními společnostmi a operátory z regionu a snížit korelaci mezi oběma skupinami (zejména Matáv a Český Telecom mají dle nás výrazný potenciál pro platbu zajímavých dividend, v případě Matávu při absenci výrazných akvizic), zatímco rozšíření Evropské unie (konvergence na bázi redukce rizikové prémie, bezrizikových úrokových sazeb v Polsku a Maďarsku a větší provázanost trhů) bude pravděpodobně mít opačný efekt.

Jiří Soustružník, Jitka Oppitzová


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)