Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec dohadů ohledně schvalování převodů majetku

Konec dohadů ohledně schvalování převodů majetku

3.3.2006 12:50
Autor: 

Minulý týden prezident České republiky podepsal vládní návrh zákona o podnikání na kapitálovém trhu, který obsahuje i novelu obchodního zákoníku. V následujících týdnech tak dojde ke změně jednoho z nejkontroverznějších ustanovení obchodního zákoníku.

Řeč je o ustanovení § 67a, které za krátkou dobu své existence prošlo poměrně zajímavým vývojem. Nejprve toto ustanovení upravovalo dispozice s podnikem nebo jeho částí a stanovovalo požadavky týkající se schvalování takové dispozice. Současné znění, které je účinné od 1. ledna 2005, však diametrálně zasáhlo do jakéhokoliv nakládání s významnější částí majetku společnosti, protože toto ustanovení vedlo k výkladové nejistotě, na jaké dispozice se toto ustanovení vztahuje (§ 67a hovoří o „.. dispozici se jměním společnosti nebo jeho částí, která je obdobná fúzi nebo rozdělení..“) a jaké kroky mají být při nakládání s touto částí majetku splněny (§ 67a hovoří o tom, že „…se použijí přiměřeně ustanovení o fúzi nebo rozdělení..“). Tyto otázky tak bývaly oblíbeným tématem článků v odborném tisku a plnily fóra odborných setkání.

Nové znění § 67a se do jisté míry vrací k původnímu znění tohoto paragrafu, když stanoví, že „ke smlouvě, na jejímž základě dochází k převodu podniku nebo jeho části, ke smlouvě o nájmu podniku nebo jeho části a ke smlouvě zřizující zástavní právo k podniku nebo jeho části, musí být udělen souhlas společníků nebo valné hromady“. Z tohoto ustanovení je tak jasné, jaké majetkové dispozice budou podléhat schválení valné hromady a že při schvalování příslušné dispozice nebude do procesu vstupovat znalec, jako tomu bylo v minulosti.

Zákon o podnikání na kapitálovém trhu, stejně jako výše uvedená novela obchodního zákoníku, mají nabýt účinnosti vyhlášením ve Sbírce zákonů.

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y