Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Konec inflačního klidu: výsledky potvrdily pesimistická očekávání

8.6.2001 9:21
Autor: 

Spotřebitelské ceny se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6%, meziroční míra inflace tak již dosáhla pětiprocentní úrovně. Čistá inflace v květnu ve srovnání s dubnem vzrostla o 0,8%, meziročně činí 3,8%. Připomeňme inflační cíl ČNB na tento rok, jež činí 2%-4%.

Za zvýšením spotřebitelských cen lze nalézt především růst cen pohonných hmot a zdražení potravin.

Spotřebitelské ceny se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6%, což je přesně v souladu s očekáváním Patrie. Meziroční míra inflace tak již dosáhla pětiprocentní úrovně. Čistá inflace v květnu ve srovnání s dubnem vzrostla o 0,8%, meziročně činí 3,8%. Připomeňme inflační cíl ČNB na tento rok, jež činí 2%-4%.

Za zvýšením spotřebitelských cen lze nalézt především růst cen pohonných hmot, zdražení potravin a nečekaně rychlá změna ceníků cestovních kanceláří.

Ceny na benzínových čerpadlech se v průměru zvýšily o 6,7%, a to i přes pokles cen LPG. K růstu cen pohonných hmot přispělo zvýšení cen ropy na světových trzích. V průběhu května se cena barelu severomořské ropy BRENT zvýšila o 10,5%. K tomu se přidalo oslabení kurzu koruny vůči americkému dolaru (v průběhu května o 1,6%). Díky oběma faktorům se zvýšily dovozní ceny této suroviny, což vedlo ke zvýšení velkoobchodních a posléze i maloobchodních cen pohonných hmot.

Z potravin výrazně podražily především zelenina (14,3%) a maso (1,7%). Co se týče zeleniny jsou na vině částečně sezónní faktory, neboť raná zelenina bývá dražší než později pěstovaná zelenina. U masa je vývoj složitější. Po pětiměsíčním poklesu cen hovězího došlo v květnu k obratu a ceny hovězího se zvýšily o 1%. Po prvotním poklesu poptávky po hovězím, jež byl způsoben obavami z kvality a nezávadnosti hovězího masa kvůli BSE, slintavce a kulhavce, došlo k redukci nabídky. V situaci, kdy obavy začaly vyprchávat, tedy došlo k růstu cen hovězího. Navíc pokračoval růst cen ostatních druhů masa a masných výrobků, které spotřebitelé vnímají jako substituty k hovězímu. Zvýšené poptávky potom výrobci využili ke zdražení.

Třetím důležitým faktorem růstu spotřebitelských cen je neočekávaně brzké zvýšení cen zahraničních rekreačních zájezdů cestovními kancelářemi. Obvykle docházelo ke změně ceníků v souvislosti s novými katalogy na letní sezónu až v průběhu června, kdy se ceny cestovních kanceláří zvýšily zhruba o 1%. Letos došlo ke stejnému zdražení, jen o měsíc dříve.

Inflační čísla sice potvrdila pesimistická očekávání, nicméně neočekáváme, že by ČNB zpřísnila měnové podmínky zvýšením úrokových sazeb. Naše prognóza čisté inflace na konec roku směřuje k hodnotě 3,3%, což je stále bezpečně v cílovém intervalu 2%-4%. Přesto nepříznivý vývoj inflace zvyšuje pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb na přelomu letošního a příštího roku. Pokud by se naplnily naše prognózy celkové inflace, měla by centrální banka problémy s plněním inflačního cíle na konci roku 2002. Vzhledem ke zpožděné reakci poptávky a inflace na změnu úrokových sazeb by ČNB musela zvýšit sazby v určitém předstihu.

Pro další vývoj inflace bude důležité, zda dojde ke vzniku sekundárních dopadů růstu cen pohonných hmot na spotřebitelské ceny. Drahý benzín a nafta zvyšují náklady v řadě výrobních odvětví. Bude tak důležité, zda budou výrobci promítat růst nákladů do cen své produkce. Pro konec letošního roku očekáváme inflaci na úrovni 4,6%, čistou inflaci na 3,3%.

(David Marek)

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů