Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zítra bude zveřejněna prosincová inflace, ČNB opět podstřelila inflační cíl

08.01.2001 9:12
Autor: 

V úterý tj. 9.1. zveřejní ČSÚ prosincovou inflaci. Patria očekává meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0.1% (+3.9% meziročně). Čistá inflace dosáhne podle našich odhadů meziměsíčně rovněž +0.1% a meziroční čistou inflaci očekáváme na úrovni 2.9%, tj. pod inflačním cílem ČNB pro rok 2000 (3.5-5.5%).

Základní tendence vývoje indexu spotřebitelských cen lze shrnout jako pokles cen v dopravě doprovázený sezónním zvýšením cen zimních rekreačních pobytů a mírným růstem v ostatních položkách. V úhrnu by tedy měly spotřebitelské ceny nepatrně vzrůst.

Ceny benzínu poklesly o 1 až 4 procenta, díky čemuž předpokládáme pokles cen v dopravě v rozmezí jednoho až dvou procent. Vzhledem k váze dopravy v indexu spotřebitelských cen by se tento pokles cen měl projevit negativním příspěvkem k indexu spotřebitelských cen ve výši jedné až dvou desetin procenta.

Ceny potravin, jež jsou nejdůležitější složkou indexu spotřebitelských cen, se v prosinci vyvíjely podobně jako v listopadu. Ceny masa většinou stagnovaly či nepatrně klesaly. Ceny zeleniny již čtvrtý měsíc rostly o několik desetin procenta, jejich růst byl však téměř kompenzován poklesem cen brambor. Pozitivní sezónní „bramborový efekt“ by však měl v prosinci působit naposledy. Ceny potravin by se tedy v úhrnu měly zvýšit o dvě či tři desetiny.

V závěru roku se tradičně projevuje tradiční efekt růstu cen v položce volný čas. Jeho příčinou bývá zvyšování cen zimních rekreačních pobytů cestovními kancelářemi. V předchozích letech se tento efekt projevoval buď v posledních dvou měsících roku nebo jenom v prosinci. Vzhledem k tomu, že v listopadu loňského roku se ceny v položce volný čas zvýšily pouze mírně, o dvě desetiny procenta, v prosinci nás jejich výraznější zvýšení zřejmě nemine. Lze očekávat jejich zvýšení o zhruba půl až jedno procento.

Díky příznivému vývoji spotřebitelských cen v prosinci by mělo dojít k poklesu meziročních měr indexu spotřebitelských cen a čisté inflace. Centrální banka tak již potřetí v řadě podstřelí svůj inflační cíl. Podle současných prognóz by se však v příštím roce měla trefit.

Příznivý inflační výsledek by mohl mít odezvu i v hodnocení centrální banky při jednání o měnové politice. Pro hodnocení vyhlídek inflačního vývoje v letošním roce však bude důležitý především výsledek lednové inflace. Nicméně prozatím se zdá, že v první polovině roku by nás ČNB neměla překvapit změnou úrokových sazeb.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data