Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Nová makroekonomická predikce MF: Vysoký růst, nízká inflace

27.10.2006 13:48
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF:
V predikci se očekává, že příznivý makroekonomický vývoj bude nadále pokračovat, ovšem s nižší dynamikou.
Reálný růst HDP by měl v roce 2006 dosáhnout úrovně 6,0 %. V roce 2007 by, vzhledem k odeznění jednorázových efektů spojených s náběhem nových investic a v důsledku zpožděného vlivu současných vysokých cen ropy, mělo dojít k mírnému zpomalení na 4,9 %. Růst bude tažen zrychleným růstem investiční aktivity a spotřeby domácností, vliv výsledků zahraničního obchodu bude nižší. Bude pokračovat přibližování české ekonomiky k úrovni vyspělých evropských zemí.

Růst spotřebitelských cen zůstane mírný. Průměrná míra inflace se z 1,9 % v loňském roce zvýší na cca 2,8 % v roce 2006 a 3,0 % v roce 2007, zejména v důsledku vyšších cen energií.

Růst zaměstnanosti bude pokračovat a měl by dosáhnout 1,6 % v roce 2006 a 1,0 % v roce 2007. Mezinárodně srovnatelná míra nezaměstnanosti VŠPS (Výběrové šetření pracovních sil) by se mohla snížit v roce 2006 na 7,2 % a v roce 2007 na 6,7 %.

Podíl deficitu běžného účtu na HDP, který vyjadřuje míru vnější rovnováhy, by měl v roce 2006 dosáhnout úrovně 3,4 %, zejména v důsledku vysokých cen ropy. Po jejich odeznění očekáváme v roce 2007 pokles na 2,4 %.

V oblasti veřejných rozpočtů je pravděpodobné, že se v letošním roce nepodaří splnit fiskální cíl z Konvergenčního programu (podíl deficitu vládního sektoru na HDP v metodice ESA 95) ve výši 3,8 %. Daňová kvóta by přitom měla klesnout o 0,6 p.b. z 35,6 % na 35,0 % HDP.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data