Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ dál zvyšuje výrobu energie z obnovitelných zdrojů

ČEZ dál zvyšuje výrobu energie z obnovitelných zdrojů

9.11.2006 12:58
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČEZ:
Skupina ČEZ za devět měsíců vyrobila v obnovitelných zdrojích 1,66 TWh elektrické energie, téměř stejně jako za celý loňský rok Nejvyšší nárůst zaznamenala výroba z biomasy, když výroba elektřiny z tohoto obnovitelného zdroje dosáhla v rámci Skupiny ČEZ 158 301 MWh, zatímco za celý rok 2005 tento obnovitelný zdroj vyrobil 115 337 MWh. Ve fluidních kotlích elektráren Skupiny ČEZ se přitom letos dosud spálilo 160 639 tun biomasy.

Nejméně v meziročním srovnání vyrobily větrné elektrárny, jejichž produkce za prvních devět měsíců letošního roku dosáhla pouze 114 MWh, když ve stejném období loňského roku větrné elektrárny skupiny ČEZ vyrobily 388 MWh. Důvodem je odstavení dvou ze tří větrných jednotek elektrárny Mravenečník. Jak vodní elektrárny Skupiny ČEZ, tak i fotovotlaická elektrárna ČEZ, a. s., v areálu Jaderné elektrárny Dukovany si drží přibližně stejnou úroveň produkce. Mírné zvýšení výroby zaznamenaly pouze malé vodní elektrárny.

Plnou třetinou se na spalování biomasy v rámci Skupiny ČEZ podílí Elektrárna Hodonín. Elektrárna vyrábí elektrickou energii na principu spalování palivových směsí biomasy a lignitu. „Spolu s lignitem spalujeme dřevní štěpku a hledáme i další vhodné druhy biomasy. Ve stadiu zkoušek je např. spalování tzv. výpalků, což jsou zbytky po výrobě biolihu,“ uvádí Petr Hodek, ředitel Elektrárny Hodonín. Zkoušky proběhly i se spoluspalováním rostliny laskavec. V jednom ze dvou fluidních kotlů instalovaných v hodonínské elektrárně se připravuje také spalování čisté biomasy.

Čisté spalování biomasy se v rámci ČEZ již testuje v teplárně Dvůr Králové. Ta vyrobila během září 500 MWh čisté energie spalováním biomasy. Šlo o čisté spalování biomasy, tedy ne o spoluspalování s uhlím.

V září a počátkem října se uskutečnila provozní zkouška, kdy teplárna spalovala 100 tun biomasy denně.

„Do budoucna se však počítá se spalováním až 240 tun biomasy denně. V teplárně používáme ke spalování především rostlinné peletky ( což jsou zpracované zbytky ze sklizní obilovin a vhodných rostlin), piliny a dřevní štěpku,“ upřesňuje Ing. Jaroslav Kužel, ředitel elektráren Poříčí, pod kterou teplárna ve Dvoře Králové nad Labem patří.

V současné době se ve Skupině ČEZ spaluje biomasa spolu s energetickým uhlím ještě v elektrárnách Poříčí, Tisová, Ledvice a v polské Elektrárně Skawina. S rozvojem využívání obnovitelných zdrojů počítá Skupina ČEZ i v dalším období. V následujících 15 letech plánuje do této oblasti investovat celkem 30 miliard korun. Z toho zhruba 20 miliard korun přijde na výstavbu nových větrných elektráren.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  16:00USA - Prodeje nových domů
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC