Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odkud se vzaly futures? Narostly na polích...

Odkud se vzaly futures? Narostly na polích...

29.11.2006 14:52
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Futures jsou prvním standardním typem finančních derivátů. Jejich vznik ale není spojen s akciemi nebo měnami, ale se zemědělstvím a potřebou snižovat riziko spojené s fluktuací cen na plodinových burzách. V roce 1848 vznikla Chicago Board of Trade a později (1874) Chicago Mercantile Exchange – první burzy, kde se obchodovaly futures. (Shodou okolností v současnosti fúzují.) Funkcí těchto burz byla standardizace tržního prostředí po obchodníky s obílím a dalšími komoditami. Burzy rovněž stanovovaly pravidla, kontrolovaly kvalitu komodit a s jejich existejcí je spojeno také zvýšení informovanosti na trhu.

Na zmíněných dvou burzách šlo zpočátku o spotové obchody, brzy se ale objevily i termínové kontrakty. První takové kontrakty, které se nazývaly „to arrive“, se objevovaly už do roku 1850, první forwardový kontrakt se pak datuje do roku 1851. V 70. letech se pak na CBOT tyto kontrakty standardizují. Do této doby také spadá zavedení systému marží, které jsou standardním prvkem při obchodování s futures dodnes. Důvodem jejich vzniku bylo časté neplnění závazků ze strany farmářů.

Zpočátku se kontrakty na burzách vypořádávaly dodávkou komodit. Postupně ale přišlo na řadu peněžní vypořádání. To bylo umožněno zapojením spekulantů, kteří fungovali jako prostředníci mezi producenty a zpracovateli komodit a také se významně podíleli na cenotvorbě. Jejich zásluhou se mohlo oddělit obchodování na spotovém a termínovém trhu. Obchodník tak mohl komodity obchodovat kdekoli a přitom se zajistit na derivátové burze.

Až na konci 19. století se k prvním termínovým kontraktům na zemědělské produkty přidávají další. Postupně přibyla další podkladová aktiva: nezemědělské komodity a pak akcie. S tím si derivátový trh v zásadě vystačil až do 70. let 20. století, kdy došlo k výrazným změnám ve vývoji rizik. Přišla vyšší volatilita inflace a tím volatilnější úrokové sazby, deregulace finančních trhů apod. Trhy proto zareagovaly uvedením dalších kontraktů – měnových futures, futures na dluhopisy, opcí jako nového typu kontraktu. Vznikaly další derivátové burzy a krom toho se rozjíždí i mimoburzovní (OTC) obchodování.

Velký zájem a konkurence na trhu přinesly další typy kontraktů. Některé se neujaly, jiné naopak byly (a jsou dodnes) velmi úspěšné, jako například swapy. Nadále se rovněž rozšiřovalo spektrum podkladových aktiv. Inovace dál přinesly např. úvěrové deriváty, různé skládané deriváty, hybridní a strukturované produkty apod. Na trhu si konkuruje velké množství produktů, které se už dávno neomezují jen na mezibankovní trh, ale zamířily k firemní a retailové klientele. Kontrakty typu futures (či forwardy na OTC) si ale nadále drží na trzích velmi silné postavení.

Zdroje: CBOT; Jílek, J. – Termínové a opční obchody, Grada, Praha, 1995; Blaha, Z. S., Jindřichovská, I. – Opce, swapy, futures – Deriváty finančního trhu, Management Press, Praha, 1997

Patria Direct nabízí obchodování s futures na index PX až do konce roku ZDARMA, více informací naleznete ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data