Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Vláda schválila plán zavedení eura, zatím bez termínu přijetí

ČTK: Vláda schválila plán zavedení eura, zatím bez termínu přijetí

11.4.2007 15:30
Autor: ČTK

Praha 11. dubna (ČTK) - Vláda dnes schválila Národní plán zavedení eura v ČR, který ale zatím nestanovuje ve své první verzi termín přijetí společné měny. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Mirek Topolánek. Dokument obsahuje plán jednotlivých kroků, které je nezbytné uskutečnit pro bezproblémové a úspěšné zavedení eura v Česku.

Vláda podle Topolánka počítá s vyhlášením data pro přijetí eura až po schválení reformy veřejných financí. "Teprve poté můžeme udělat nějaký výhled na přijetí eura. Bez přijetí reforem je diskuse bezpředmětná," řekl na tiskové konferenci Topolánek.

Premiér upozornil na to, že centrální banka by měla do konce června připravit analýzu přijetí eura. Připomněl také, že bude nutné pečlivě sledovat vývoj cen ve Slovinsku a kurzu měny na Slovensku. Slovinsko přijalo euro k 1. lednu 2007, Slovensko je v systému směnných kurzů ERM II, který slouží jako ukazatel připravenosti země na přijetí eura.

Ministerstvo financí považuje za reálné, aby Česká republika přijala evropskou měnu v roce 2012. Nejdříve musí ovšem snížit schodek veřejných financí. Proto současná vláda připravila balík reforem, které by měly veřejné finance ozdravit. Sněmovna by o nich měla začít jednat v červnu.

Plán je základním rámcem pro praktické přípravy na zavedení eura a představuje souhrn postupů a návodů pro jednotlivé sektory i občany, jak se na přijetí jednotné měny připravit. Řeší například problematiku duálního označování cen a duálního oběhu koruny a eura, úpravy informačních systémů a principy informování o zavedení eura. Důraz v této první verzi plánu se klade na ty kroky, jež je potřebné učinit ještě před oficiálním stanovením data zavedení eura v ČR.

Národní plán zavedení eura zpracovalo MF ve spolupráci především s Českou národní bankou, ministerstvem průmyslu a obchodu, ministerstvem spravedlnosti a dalšími institucemi zastoupenými v odborných pracovních skupinách Národní koordinační skupiny, jako je například Česká bankovní asociace, Komora auditorů, sdružení na ochranu spotřebitele či podnikatelské asociace.

Vláda schválila v říjnu doporučení skupiny zvolit jako scénář zavedení eura v ČR variantu tzv. velkého třesku, tedy jednorázového komplexního přechodu na euro se současným zavedením bezhotovostního i hotovostního eura v jeden časový moment. Kabinet rovněž rozhodl, že ČR nebude v roce 2007 usilovat o vstup do kurzového mechanismu ERM II, čímž bylo vzhledem k podmínce setrvat v tomto mechanismu směnných kurzů minimálně dva roky de facto rozhodnuto o odložení zavedení eura v ČR za rok 2010.

Vláda dnes také vyjádřila nesouhlas s poslaneckým návrhem na vydání zákona o zavedení maximálního vyměřovacího základu pro placení pojistného na sociální zabezpečení a pojistného na všeobecné zdravotní pojištění a návrhem změny zákona o ochraně hospodářské soutěže.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  10:30UK - HDP, q/q
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university