Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ministerstvo financí zvyšuje odhad letošního růstu HDP na 5,3 %

Ministerstvo financí zvyšuje odhad letošního růstu HDP na 5,3 %

27.4.2007 14:06
Autor: 

Následují vybrané body z publikace Ministerstva financí Fiskální výhled ČR:
Česká republika se v současné době nachází v příznivé makroekonomické situaci. Hrubý domácí produkt ve stálých cenách rostl v letech 2005 i 2006 tempem přes 6 %. Výkon české ekonomiky se nachází nad svou potenciální úrovní. V horizontu výhledu se předpokládá postupné uzavírání této kladné produkční mezery, a tedy přibližování reálného HDP jeho potenciálu. Očekávaný růst HDP v horizontu výhledu je okolo 5 %.

Reálný růst HDP je tažen hlavně výdaji na konečné domácí užití, které budou zřejmě rozhodující i v dalších letech. Vedle tvorby hrubého fixního kapitálu, jejíž příspěvek k růstu bude nadále narůstat, stojí za pozornost růst výdajů domácností na spotřebu. Pro rok 2007 jej očekáváme okolo 5,4 % s přechodným zpomalením v roce 2008 jakožto důsledku zvýšení nepřímých daní a snížení sociálních transferů. Výdaje vládních institucí na spotřebu by se měly od roku 2008 cca o 0,5 % ročně zpomalovat. S přechodem směnných relací do kladných hodnot se zvýší i růst implicitního deflátoru a růst nominálního HDP se bude pohybovat okolo 8 %.

Od roku 2005 se nachází obchodní bilance v kladných číslech (tj. převážil export ČR nad importem). V důsledku proexportně orientovaných investic očekáváme postupné zvyšování příspěvku zahraničního obchodu k růstu HDP až k 1,5 procentnímu bodu v horizontu predikce.

Spotřebitelská inflace se pohybovala v uplynulých letech trvale pod inflačním cílem ČNB. V roce 2007 čekáme jen mírný nárůst spotřebitelských cen okolo 2,1 %. V roce 2008 výhled počítá s dočasným skokovým zvýšením míry inflace v důsledku plánovaného zvýšení nepřímých daní s následným zpomalením ke 2 %.

V důsledku pokračujícího ekonomického růstu klesá míra nezaměstnanosti a i v dalších letech předpokládáme její postupný pokles až k 6 %. Kromě růstu cyklických efektů by se postupně měly projevit i strukturální změny na trhu práce, které jsou determinovány očekávanou reformou veřejných financí a na ni navazujícími změnami ve výplatě sociálních dávek.

MAE indikátory


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data