Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nassim Nicholas Taleb a jeho černé labutě…

Nassim Nicholas Taleb a jeho černé labutě…

09.06.2009 9:20
Autor: Petr Žabža, Patria Online

„Nikdy nevěřte nikomu, kdo nosí kravatu“ – N.N. Taleb

V jednom z předchozích sloupků jsem se v krátkosti věnoval několika neortodoxním investorům dneška s tím, že se k tomuto tématu ještě vrátíme. Dnes tento slib plním a začínám osobou, která představuje vzácnou kombinaci investičního praktika a akademika – Nassim Nicholas Taleb.

N. N. Taleb je původem z Libanonu a jeho rodina se až do roku 1975 poměrně významně podílela na politickém směřování země. Pradědeček a pra-pradědeček z matčiny strany byli vicepremiéry Libanonu, jeho pradědeček z otcovy strany byl soudcem Nejvyššího soudu. Vzhledem k tomuto zázemí se nelze divit, že N.N. Taleb dostal to nejlepší vzdělání, jaké bylo dostupné – bakalářské a magisterské tituly z University of Paris, MBA na Wharton School při University of Pennsylvania a PhD v „Management Science“, taktéž z University of Paris. V současnosti je emeritním profesorem na Polytechnic Institute of New York University a hostujícím profesorem na London Business School. Hovoří anglicky, francouzsky a arabsky, má konverzační znalost italštiny a španělštiny a je schopen číst texty v klasické řečtině, latině, aramejštině a hebrejštině.

Ta praktická část jeho života je neméně zajímavá, byť on sám prohlašuje, že se stal obchodníkem s deriváty jenom proto, aby se mohl později v klidu věnovat akademické a filozofické dráze a nemusel se starat o peníze. Během jeho kariéry se snažil aplikovat výsostně skeptické a anti-matematické přístupy k řízení rizika, zcela pohrdal (a pohrdá) statistiky a konvenčními finančními resp. ekonomickými akademiky. I přesto dokázal vystřídat prominentní pozice u bank jako UBS AG, CS-First Boston, Banque Indosuez, CIBC-Wood Gundy, Bankers Trust a BNP Paribas. V současnosti působí jako investiční poradce firmy Universa Investments, vlastněné a řízené Markem Spitznagelem.

Jeho pravděpodobně nejznámější práce, shrnutá v knize „The Black Swan“, se zabývá teorií nečekaných jevů – tzv. černých labutí. Jde o jevy nebo události, které mají široký dopad, jsou jen velmi nesnadno predikovatelné a zcela popírají veškerá očekávání. Mezi ty hlavní řadí N.N. Taleb zejména nárůst významu Internetu a osobního počítače, první světovou válku a útoky na New York z 11. září 2001. Jak však poznáme, že ten který jev je „černá labuť“? Podle Talebovy teorie musí splňovat následující kritéria: a) je překvapivý, b) má signifikantní dopad na společnost, c) po jeho proběhnutí jej všichni začnou racionalizovat se slovy „to přece bylo jasné jak facka“.

Víme-li už, co je jev definovaný jako „černá labuť“, nabízí se otázka jak se takovémuto jevu bránit. Podle N.N. Taleba není cílem předpovídat s vysokou dávkou jistoty tyto jevy jako takové, ale budovat systémy odolné proti negativním „černým labutím“ a současně schopné využít příležitostí prezentovaných těmi pozitivními. Podle jeho úvah jsou například banky extrémně náchylné na negativní „černé labutě“ zejména proto, že jejich systémy řízení rizika jejich dopad resp. rozsah podceňují (viz. kreditní krize a problémy spojené s instrumenty typu CDO/ABS…). Současně se Taleb domnívá, že „černá labuť“ do značné míry závisí na osobě pozorovatele a ilustruje tento přístup na uvažování vánočního krocana. Tento krocan je den po dni krmen zrním s cílem vykrmit jej pro vánoční stůl. Krocan se však na základě minulé zkušenosti (pravidelné krmení) domnívá, že to takto půjde donekonečna a proto je pro něj velikým překvapením (negativní „černá labuť“), když jde po cca 1,000 dnech krmení „pod nůž“. Z pohledu řezníka jde o očekávaný jev a proto o jev nepřekvapivý. Pocity krocana se nepodařilo zdokumentovat, ale umím si představit jeho nekonečné překvapení, když dosud nepřerušená řada pozitivních zážitků došla truchlivého konce. Proto se N.N. Taleb domnívá, že je mnohem důležitější identifikovat oblasti, kde by jedinec nebo systém „mohl být krocanem“, eliminovat je a obrátit tak „černé labutě“ v ty „bílé“. 

Chcete-li vidět N. N. Taleba naživo v jednom z posledních vystoupení - kde se mu mimo jiné podařilo totálně zostudit nebohou moderátorku - pusťte si následující video.Váš názor
 • KNIHA FREE
  16.06.2009 14:39

  Pre tých, ktorí by chceli si chceli prečítať túto: The Black Swan . Link - http://rapidshare.com/files/218920847/Taleb-tbs.rar
  Open_mind
  • Re: KNIHA FREE
   14.07.2009 20:19

   díky, prečítal, dobré je to.
   rom
 •  
  12.06.2009 15:07

  Zmiňovanou knížku " The Black Swan" doporučuji přečíst. Člověk v ní najdu spoustu jízlivého, suchého humoru, a v závěru zjištění, že v jednoduchosti je krása, a že by člověk vždycky měl používat hlavně selský rozum. Pro mě bylo příjemné zjistit, že si někdo druhý myslí zhruba totéž jako já.
  Milan
 • Elektrony
  12.06.2009 10:06

  Viděl jsem konstrukci pokusu střílení elektronů. Bez pozorovatele se chovali jinak než s pozorovatelem. Z toho plyne, že pozorovatel svým pozorováním ovlivnil jejich chování. No není to super?? :))
  Bondy
 • Krocan
  09.06.2009 10:06

  Hezká úvahu, ale taková akademická. Z logiky věci je událost překvapivá, pokud překvapí. Pokud mě nepřekvapí, že překvapí, není překvapivá tak zcela... :-))). Trochu mi to připomíná, že trh očekával výrazně odlišnou figuru, než trh očekával....
  Bezmozek
  • Re: Krocan
   11.06.2009 13:35

   Me to naopak akademicke neprislo. Je to zajimava uvaha, ktera prinasi do hry pozorovatele. Podobne jako treba ve fyzice. Diky tomu, moment prekvapeni muze zazit krocan.
   duncan.idaho
Aktuální komentáře
24.02.2021
22:05Powell i dnes odvrátil propady  
17:56Tři rotační témata
17:18Euro za 26 a další strmý nárůst výnosů  
17:01Evropská komise navrhla snížit velkoobchodní roamingové tarify
16:47Investiční tip Repsol: Integrovaný těžař s nízkými náklady  
15:29Těžký měsíc střídají volatilní dny. Update k doporučení Global Clean Energy  
15:11Česká zbrojovka vydává dluhopisy za až čtyři miliardy korun na akvizici Coltu
14:41Bloomberg: Přeprava nákladů zůstává letos jediným světlým bodem pro letectví
14:01Vodafone umístí Vantage Towers na trh ve Frankfurtu do konce března
13:16Biden podepíše dekret, který by mohl zmírnit nedostatek čipů
12:31UBS: Další globální akciová rotace na obzoru?
12:19ČEB, a.s. - Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:13Fed, vakcína i data jsou plus, evropské akcie se však zvedají pomalu  
11:12Vláda požádá o delší nouzový stav. Babiš: Protiepidemická opatření se musejí zpřísnit
10:33Hongkong zvýšil daň z obchodování s akciemi a vyvolal výprodeje
10:29AstraZeneca prý ve čtvrtletí nedodá EU ani polovinu z vakcín, které přislíbila. Akcie mírně klesají
9:20Důvěra mezi podnikateli se v únoru zlepšila, spotřebitelé zůstávají skeptičtí
9:19Rozbřesk: Výrobní inflace v ČR prozatím nepropuká
9:01MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana II: Zvedne ČNB první ve vyspělém světě sazby? Hostem viceguvernér Marek Mora
8:40Trhy v Evropě dnes začnou vlažněji. Investoři si budou překládat slova z Fedu  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
   Nejčtenější zprávy týdne
   Nejdiskutovanější zprávy týdne
   Kalendář událostí
   ČasUdálost
   0:00Hertz Global Holdings Inc (12/20 Q4)
   0:00Lowe's Cos Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
   0:00Metro Bank PLC (09/20 Q3, Bef-mkt)
   0:00NVIDIA Corp (01/21 Q4, Aft-mkt)
   0:00Peugeot SA (12/20 Q4)
   0:00ViacomCBS Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
   8:00Puma SE (12/20 Q4)
   9:00Iberdrola SA (12/20 Q4)
   16:00USA - Prodeje nových domů
   22:00Booking Holdings Inc (12/20 Q4)