Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nassim Nicholas Taleb a jeho černé labutě…

Nassim Nicholas Taleb a jeho černé labutě…

09.06.2009 9:20
Autor: Petr Žabža, Patria Online

„Nikdy nevěřte nikomu, kdo nosí kravatu“ – N.N. Taleb

V jednom z předchozích sloupků jsem se v krátkosti věnoval několika neortodoxním investorům dneška s tím, že se k tomuto tématu ještě vrátíme. Dnes tento slib plním a začínám osobou, která představuje vzácnou kombinaci investičního praktika a akademika – Nassim Nicholas Taleb.

N. N. Taleb je původem z Libanonu a jeho rodina se až do roku 1975 poměrně významně podílela na politickém směřování země. Pradědeček a pra-pradědeček z matčiny strany byli vicepremiéry Libanonu, jeho pradědeček z otcovy strany byl soudcem Nejvyššího soudu. Vzhledem k tomuto zázemí se nelze divit, že N.N. Taleb dostal to nejlepší vzdělání, jaké bylo dostupné – bakalářské a magisterské tituly z University of Paris, MBA na Wharton School při University of Pennsylvania a PhD v „Management Science“, taktéž z University of Paris. V současnosti je emeritním profesorem na Polytechnic Institute of New York University a hostujícím profesorem na London Business School. Hovoří anglicky, francouzsky a arabsky, má konverzační znalost italštiny a španělštiny a je schopen číst texty v klasické řečtině, latině, aramejštině a hebrejštině.

Ta praktická část jeho života je neméně zajímavá, byť on sám prohlašuje, že se stal obchodníkem s deriváty jenom proto, aby se mohl později v klidu věnovat akademické a filozofické dráze a nemusel se starat o peníze. Během jeho kariéry se snažil aplikovat výsostně skeptické a anti-matematické přístupy k řízení rizika, zcela pohrdal (a pohrdá) statistiky a konvenčními finančními resp. ekonomickými akademiky. I přesto dokázal vystřídat prominentní pozice u bank jako UBS AG, CS-First Boston, Banque Indosuez, CIBC-Wood Gundy, Bankers Trust a BNP Paribas. V současnosti působí jako investiční poradce firmy Universa Investments, vlastněné a řízené Markem Spitznagelem.

Jeho pravděpodobně nejznámější práce, shrnutá v knize „The Black Swan“, se zabývá teorií nečekaných jevů – tzv. černých labutí. Jde o jevy nebo události, které mají široký dopad, jsou jen velmi nesnadno predikovatelné a zcela popírají veškerá očekávání. Mezi ty hlavní řadí N.N. Taleb zejména nárůst významu Internetu a osobního počítače, první světovou válku a útoky na New York z 11. září 2001. Jak však poznáme, že ten který jev je „černá labuť“? Podle Talebovy teorie musí splňovat následující kritéria: a) je překvapivý, b) má signifikantní dopad na společnost, c) po jeho proběhnutí jej všichni začnou racionalizovat se slovy „to přece bylo jasné jak facka“.

Víme-li už, co je jev definovaný jako „černá labuť“, nabízí se otázka jak se takovémuto jevu bránit. Podle N.N. Taleba není cílem předpovídat s vysokou dávkou jistoty tyto jevy jako takové, ale budovat systémy odolné proti negativním „černým labutím“ a současně schopné využít příležitostí prezentovaných těmi pozitivními. Podle jeho úvah jsou například banky extrémně náchylné na negativní „černé labutě“ zejména proto, že jejich systémy řízení rizika jejich dopad resp. rozsah podceňují (viz. kreditní krize a problémy spojené s instrumenty typu CDO/ABS…). Současně se Taleb domnívá, že „černá labuť“ do značné míry závisí na osobě pozorovatele a ilustruje tento přístup na uvažování vánočního krocana. Tento krocan je den po dni krmen zrním s cílem vykrmit jej pro vánoční stůl. Krocan se však na základě minulé zkušenosti (pravidelné krmení) domnívá, že to takto půjde donekonečna a proto je pro něj velikým překvapením (negativní „černá labuť“), když jde po cca 1,000 dnech krmení „pod nůž“. Z pohledu řezníka jde o očekávaný jev a proto o jev nepřekvapivý. Pocity krocana se nepodařilo zdokumentovat, ale umím si představit jeho nekonečné překvapení, když dosud nepřerušená řada pozitivních zážitků došla truchlivého konce. Proto se N.N. Taleb domnívá, že je mnohem důležitější identifikovat oblasti, kde by jedinec nebo systém „mohl být krocanem“, eliminovat je a obrátit tak „černé labutě“ v ty „bílé“. 

Chcete-li vidět N. N. Taleba naživo v jednom z posledních vystoupení - kde se mu mimo jiné podařilo totálně zostudit nebohou moderátorku - pusťte si následující video.Váš názor
 • KNIHA FREE
  16.06.2009 14:39

  Pre tých, ktorí by chceli si chceli prečítať túto: The Black Swan . Link - http://rapidshare.com/files/218920847/Taleb-tbs.rar
  Open_mind
  • Re: KNIHA FREE
   14.07.2009 20:19

   díky, prečítal, dobré je to.
   rom
 •  
  12.06.2009 15:07

  Zmiňovanou knížku " The Black Swan" doporučuji přečíst. Člověk v ní najdu spoustu jízlivého, suchého humoru, a v závěru zjištění, že v jednoduchosti je krása, a že by člověk vždycky měl používat hlavně selský rozum. Pro mě bylo příjemné zjistit, že si někdo druhý myslí zhruba totéž jako já.
  Milan
 • Elektrony
  12.06.2009 10:06

  Viděl jsem konstrukci pokusu střílení elektronů. Bez pozorovatele se chovali jinak než s pozorovatelem. Z toho plyne, že pozorovatel svým pozorováním ovlivnil jejich chování. No není to super?? :))
  Bondy
 • Krocan
  09.06.2009 10:06

  Hezká úvahu, ale taková akademická. Z logiky věci je událost překvapivá, pokud překvapí. Pokud mě nepřekvapí, že překvapí, není překvapivá tak zcela... :-))). Trochu mi to připomíná, že trh očekával výrazně odlišnou figuru, než trh očekával....
  Bezmozek
  • Re: Krocan
   11.06.2009 13:35

   Me to naopak akademicke neprislo. Je to zajimava uvaha, ktera prinasi do hry pozorovatele. Podobne jako treba ve fyzice. Diky tomu, moment prekvapeni muze zazit krocan.
   duncan.idaho
Aktuální komentáře
23.06.2021
22:03US indexy ve středu bez výraznějších pohybů. Tesla +5%  
17:52Hodně předražené akcie podle Morningstar – několik poznámek
17:35Akcie pod tlakem, koruna se zisky díky ČNB  
17:17Skupina PPF plánuje vytěsnit minoritní akcionáře O2, zahájí odkup akcií až za 264 korun
16:41ČNB zvýšila sazby a rovnou připravuje trh na další zdražování peněz
14:38ČNB poprvé od začátku pandemie zvedá sazby. Do konce roku mohou přijít další zvýšení, říká Rusnok
12:55Analytik Michal Křikava: Výsledek valné hromady představuje podpůrnou zprávu pro akcie Monety  
11:55ČEZ, a.s.: Zpráva o udržitelném rozvoji Skupiny ČEZ za rok 2020
11:32Ropa je nejdražší za dva roky a ropné akcie prý pozadu nemusejí být dlouho
11:24Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Webinář zdarma s hlavním analytikem Patrie již dnes od 15:00
10:58Podnikatelská aktivita v eurozóně je díky ústupu pandemie nejvyšší za 15 let
10:57Eurodolar roste na komentářích i datech, koruna vyhlíží vyšší sazby  
9:13Rozbřesk: ČNB zvýší sazby a naznačí jejich další růst
8:56Dnes bude zasedat ČNB, Fed bude s navyšováním sazeb trpělivý a futures se zelenají  
8:37Loni na světě přibylo přes pět milionů dolarových milionářů. Pandemický rok prohloubil rozdíly, naznačuje studie
8:21Fed nehodlá spěchat se zvyšováním úroků jen kvůli obavám z inflace, prohlásil Powell
5:56Natixis: Posunuly se vyspělé země z deflační rovnováhy do rovnováhy inflační?
22.06.2021
22:07Wall Street uzavřela v zeleném, Nasdaq překonal svá maxima  
17:35Prozatím odklon od dividend, slabých rozvah a hodnoty
17:14Akcie nerozhodné před Powellem. Forintu pomohly vyšší sazby  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Accenture PLC (05/21 Q3, Bef-mkt)
  Carnival Corp (05/21 Q2, Bef-mkt)
  FedEx Corp (05/21 Q4, Aft-mkt)
  NIKE Inc (05/21 Q4, Aft-mkt)
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
  14:30USA - HDP, q/q a
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m