Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Bílý dům snížil odhad letošního růstu americké ekonomiky

ČTK: Bílý dům snížil odhad letošního růstu americké ekonomiky

7.6.2007 8:16
Autor: ČTK

Washington 7. června (ČTK) - Bílý dům včera snížil odhad letošního růstu hrubého domácího produktu Spojených států na 2,3 procenta z dříve předpokládaných 2,9 procenta. Důvodem je podle vládní zprávy pomalý růst ekonomiky v prvním čtvrtletí.

Vláda prezidenta George Bushe nicméně předpokládá, že hospodářský růst bude v průběhu roku zrychlovat. "Řada různých indikátorů naznačuje rychlejší růst americké ekonomiky ve zbytku roku," řekl předseda Rady hospodářských poradců Bílého domu Edward Lazear. "Nezaměstnanost zůstává pozoruhodně nízká," dodal. Vládní prognóza letos počítá s poklesem míry nezaměstnanosti na 4,5 procenta z šestiletého minima 4,6 procenta v loňském roce.

V příštím roce očekává vláda zrychlení růstu ekonomiky na 3,1 procenta. Stejné tempo by si měl hospodářský růst v USA udržet i v roce 2009. V letošním prvním čtvrtletí stoupl americký HDP pouze o 0,6 procenta, tedy nejméně za více než čtyři roky.

Revidovaná vládní prognóza počítá v letošním roce s nárůstem spotřebitelských cen o 3,2 procenta, zatímco dřívější odhad předpokládal zvýšení o 2,6 procenta. V příštím roce by měla inflace nicméně klesnout na 2,5 procenta, napsala agentura Reuters.

Spotřebitelské ceny nyní podle Lazeara tlačí vzhůru dražší energie, která by však neměla mít výraznější dopad na celkový hospodářský vývoj. "V důsledku robustnosti ekonomiky Spojených států se nám daří přežít vyšší náklady na energii bez jakéhokoliv hospodářského šoku," řekl Lazear.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Dotaz na Patrii
    7.6.2007 9:42

    Snížit odhad růst ekonomiky o pětinu, to není zcela běžné. Jako laik čtu a slýchám, že růst v USA táhne spotřeba domácností, hypotéky apod. Jako nejvyspělejší ekonomika má v tomto ohledu zřejmě náskok trvale. To co by mě zajímalo je, zda jsou vůči HDP v korelaci a v jaké, výdaje na vojenství. Za posledních 20-30 let. Normálně bych předpokládal, že s koncem studené války se výdaje na zbrojení sníží, což s sebou ponese snížení růstu ekonomiky. Pokud je tento výpadek kompenzován růstem jiným (např.spotřeba domácností), pak se asi moc nestane. Ale co když právě obrat v kurzu mezi EUR a USD před několika lety byl logickým vyústěním ztráty dechu ekonomiky USA, co když spotřeba domácností je sice vysoká, ale na kompenzaci výpadku ze zbrojení nestačí? Co když právě snaha zachovávat či dokonce nově vytvářet lokality spotřeby zbraní je jediným východiskem k udržení kreditu silné ekonomiky? Pro studenta by těchto několik křivek v časovém grafu posledních 30ti let vydalo možná na seminárku, ale pro Patrii to musí být hračka, anebo ne?
    Obcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data