Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK: České HDP ve čtvrtletí rychleji, než odhaduje ČSÚ

EK: České HDP ve čtvrtletí rychleji, než odhaduje ČSÚ

12.7.2007 12:19
Autor: 

Brusel 12. července (zpravodaj ČTK) - Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 6,2 procenta. Vyplývá to z prognózy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise. Český statistický úřad přitom za stejné období odhadoval růst HDP o 6,1 procenta. Brusel tak odhaduje, že ekonomika si polepšila ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku, zatímco ČSÚ uvádí stagnaci.

I přes slušný růst však Česko zdaleka není nejrychleji rostoucí ekonomikou v EU. Tento primát drží Lotyšsko, jež v prvním kvartále zaznamenalo růst 11,2 procenta ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Na druhém místě se drží Estonsko a pomyslný bronzový stupínek patří Slovensku s přesně devítiprocentním růstem. Česku v rámci celé evropské sedmadvacítky patří osmé místo.

Jednoznačně nejpomaleji roste v unii francouzská ekonomika. HDP Francie meziročně v 1. čtvrtletí vzrostl jen o 1,9 procenta. Jde o značně podprůměrný výsledek, protože rychleji rostla v průměru celá EU i eurozóna. Zatímco HDP EU v prvním kvartálu letošního roku vzrostlo ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 3,3 procenta, u eurozóny to bylo 3,1 procenta.

Trochu jiný pohled nabízí porovnání států podle mezičtvrtletního růstu. Tam se naopak nejvíce dařilo irské ekonomice jejíž HDP v prvních třech měsících roku vzrostlo o 4,7 procenta ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku. Na druhém místě se drží Řecko (+3,2 procenta), což je poměrně důležitý údaj z pohledu České republiky. Řecká ekonomika je totiž zřejmě další (po Portugalsku), kterou by česká ekonomika mohla v dohledné době překonat.

Meziroční růst HDP v 1. čtvrtletí letošního roku v zemích EU členský státy EU meziroční růst HDP v 1. čtvrtletí
(v procentech):

Belgie 2,9
Bulharsko 6,2
Česká republika 6,2
Dánsko 2,3
Německo 3,6
Estonsko 9,8
Irsko 7,2
Řecko 4,6
Španělsko 4,1
Francie 1,9
Itálie 2,3
Kypr 3,8
Lotyšsko 11,2
Litva 8,0
Lucembursko 6,2
Maďarsko 2,9
Malta 4,5
Nizozemsko 2,5
Rakousko 3,3
Polsko 6,8
Portugalsko 2,0
Rumunsko 5,8
Slovinsko 7,5
Slovensko 9,0
Finsko 5,4
Švédsko 3,3
Velká Británie 3,0 


Poznámka Patrie:  6,1 je meziroční růst HDP podle sezónně neočištěných dat ČSÚ a 6,2 procenta podle sezónně očištěných dat ČSÚ.

Váš názor
 • upřesnění
  12.7.2007 14:34

  Obávám se, že se Patria dostává na informační kvalitu Rádia Jerevan : - Zprávu nezveřejnila Evropská komise, ale Eurostat. - Není to prognóza, ale revidovaný odhad. - Není to jinak, než uvádí ČSÚ, ale stejně, jako uvádí ČSÚ (meziroční růst 6,2 % na sezónně očištěných číslech uvádí ČSÚ rovněž). - Růst o 6,1 % nelze označit za stagnaci ani při nejlepší vůli. V tomto směru bych doporučoval článek opravit, aby nedocházelo k matení čtenářů.
  •  
   12.7.2007 14:53

   Vážený pane Cvengroši, článek je převzat ze zpravodajství ČTK. Do obsahu tedy nesmíme zasahovat. Pro opravu článku prosím kontakujte přímo redakci zpravodajství ČTK. (http://www.ctk.cz/page/?id=1937) Děkujeme za pochopení. S úctou, Tým Patria Online
   Patria Online
   • a proč to neuděláte vy ?
    12.7.2007 15:23

    Takže vy klidně necháte článek s nepřesnými informacemi na vašich stránkých? Z toho bych mohl soudit, že ostatní zprávy jsou podobné kvality... Nevidím jediný důvod proč nemůžete poděkovat panu Cvengrošovi za upozornění. Místo toho ho prosíte kontaktovat ČTK, to byste měli udělat sami. Je to vaše práce ověřit si informace a publikovat kvalitní články.
    •  
     12.7.2007 15:53

     Vážený pane Pokrupo, zpravodajskou redakci ČTK jsme kontaktovali. Zatím čekáme na vyjádření. Děkujeme za pochopení. Tým Patria Online
     Patria Online
    • ČTK
     12.7.2007 15:37

     Pokud přebíráte zprávy z ČTK máte ve smlouvě, že se nesmí zasahovat do obsahu zpráv. Divím se, že pan Čverngoš nepíše taky na ihned.cz což je také podle mého názoru seriózní deník, a také je zpráva zcela převzatá od ČTK...
     Ivo Sárek
     • Eurostat
      13.7.2007 10:17

      Citovaná zpráva je samozřejmě dostupná na stránkách Eurostatu: epp. eurostat.ec.europa.eu. Co mi na ní přijde nejzajímavější, je, že v ČR o více než 2% (přesně 2,2%) poklesla tvorba hrubého fixního kapitálu - nejvíce v celé EU. Jinak z hlediska institucionálního Eurostat je skutečně odnoží Evropské komise, byť relativně nezávislou.
      Petr Štěpánek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data