Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak zákeřná je hypotéční horečka?

Jak zákeřná je hypotéční horečka?

3.8.2007 17:18

Výhled pro trh s bydlením vypadá hůř, než kdy dříve. Dochází ke stále většímu počtu výpovědí hypotéčních úvěrů, ceny na realitním trhu klesají. Krize na trhu rizikových hypoték se rozšířila na finanční trhy a šíří se obavy, že snížení dostupnosti úvěrů bude mít širší dopad na soukromou spotřebu a ekonomiku.

Americká vláda riziko rozšíření problémů z hypotéčního trhu zlehčuje. Ministr financí Henry Paulson řekl, že důsledky těchto potíží jsou omezené, a že ekonomika je stále silná. Prezident Fedu v St. Louis William Poole se vyjádřil rovněž rezervovaně když řekl, že pokud tlaky nezesílí, problémy nebudou mít vliv na soukromou spotřebu nebo kvalitu úvěrů.

Na finančních trzích se stalo obtížnější získávat úvěry, včetně korporátních dluhopisů. Hlavní ekonom Moody´s Economy.com, Mark Zandi, se brání nazvat situaci „úvěrovou tísní“ (credit crunch). Připouští však, že jde o „stlačení likvidity“ (liquidity squeeze). Rozdíl je v tom, že při úvěrové tísni nemůže dostat úvěr nikdo, zatímco při squeeze mají tu smůlu jen riskantnější dlužníci.

Podle prezidenta Euro Pacific Capital Petera Schiffa naopak problém daleko přesahuje pouhé rizikové hypotéky. „Je to problém hypoték,“ říká. Sektor rizikových hypoték je podle něj jako malá trhlina a hlavním problémem je integrita celé přehrady. Většina hypoték poskytnutých během posledních několika let podle něj ztroskotá. Schiff očekává velké ztráty na trhu s bydlením, když ceny budou v některých oblastech klesat až o polovinu.

Hlavní ekonom Standar & Poor´s, David Wyss a hlavní ekonom Moody´s Economy.com, Mark Zandi, předpovídají trhu s bydlením 8procentní pokles. Zandi nevěří, že by spotřebitelské výdaje mohly zpomalit natolik, aby vyvolaly recesi, ale nevylučuje to. Bude to však podle něj stačit na to, aby ekonomika rostla pod svým potenciálem. „Nevylučoval bych možnost recese. Dávám jí pravděpodobnost jedna ku pěti,“ říká.
Ani analytik společnosti Conference Board, Ken Goldstein, nevěří, že problémy z trhu rizikových hypoték postačí k tomu, aby se ekonomika obrátila dolů. Myšlenka, že se průměrní spotřebitelé třesou strachy, že ztratí domov nebo většinu majetku, je chybná, tvrdí Goldstein.

Hypotéční trh podle Goldsteina má hodnotu kolem 10 bilionů dolarů, z čehož je 10-15 % rizikových hypoték. Z toho je podle něj ohroženo asi 15 %. „To je hodně, ale není to bod zvratu, který by stáhl dolů celý trh s bydlením,“ říká Goldstein.

Také hlavní ekonom banky Wachovia, John Silvia, se nedomnívá, že se problémy na trhu rizikových hypoték rozšíří tak, aby by mohly vyvolat recesi "Je to malé procento všech úvěrů,“ říká. Spíše než k recesi dochází podle něj nyní ke korekci, „a ta má pravděpodobně jen malý vliv na ekonomický růst v řádu 0,20 až 0,60 procentních bodů.“

Problémy rizikových úvěrů podle něj zatím příliš nezpomalily spotřebu. Tempo spotřebitelských výdajů je stále rychlé, i když růst v červnu zpomalil. A společnost Conference Board v úterý oznámila, že spotřebitelská důvěra je na svém šestiletém maximu, což je díky stabilnímu růstu počtu pracovních míst a nízké nezaměstnanosti (ta se od loňského září pohybuje mezi 4,4 a 4,6).

Spotřebitelé se podle Goldsteina příliš nestarají o změny v cenách bydlení nebo o akciový trh. Spotřebitelskou důvěru podle něj může nejlépe ovlivnit trh práce. Dokud je trh práce silný a růst mezd vysoký (ročně kolem 4 %), zůstane podle Goldsteina spotřebitelská důvěra i výdaje vysoké a ekonomika poběží.

Podle CNNMoney.com


Váš názor
  • Nazor Patrie
    3.8.2007 19:31

    me by spis zajimal vas nazor, Kristyno nebo jste jen prekladatelka? ja bych rad vedel nazor odborniku z Patrie. A to ne jen na tuto problematiku, ale obecne. To jsou porad jen same preklady a jeste jsou pozde.
    trader
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data