Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Niedermayer (ČNB): Sazby možná zůstanou nějakou dobu beze změny

Niedermayer (ČNB): Sazby možná zůstanou nějakou dobu beze změny

14.9.2007 17:44
Autor: 

ČNB možná přeruší zvyšování úrokových sazeb, protože koruna posílila na rekordní úrovně a ekonomický výhled je nejistý, uvedl dnes viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer pro agenturu Reuters. Niedermayer také uvedl, že současná repo sazba na 3,25 % je konzistentní s inflačním cílem ČNB.

"Je možné, ale není jisté, že jsme nyní dosáhli úrovně sazeb, kde je budeme moci nějakou dobu ponechat beze změny," řekl. "Nejistoty se týkají jak domácího vývoje, tak i vnějšího vývoje. Ten nepovažuji po nedávných turbulencích ještě za stabilizovaný," upřesnil.

Minulé rozhodnutí bankovní rady ČNB podle viceguvernéra „mimo jiné reflektovalo, že okamžik poměrně značného nárůstu inflace, tedy leden 2008, je velmi blízko. A vývoj na trhu práce spíše vede k obezřetnosti."

Obezřetnost je podle Niedermayera třeba zachovávat nejen co se týče možného vyššího růstu cen. Pohled na budoucí cenový vývoj podle něj ovlivňuje i rychlé posílení koruny. "Je nepochybné, že silnější kurs snižuje růst sazeb v porovnání s aktuální prognózou. Ve stejném směru jde navíc i možnost pomalejšího než před několika měsíci očekávaného růstu
sazeb v eurozóně," upozornil Niedermayer.

K současnému posilování koruny viceguvernér uvedl: "Není mi zcela jasné, jak současný kursový vývoj interpretovat. Šlo-li zejména o uzavření krátkých pozic, mělo by postupné posilování ustat a poté by se opět mohly prosadit faktory, které nejsou ve směru silnějšího kursu, jako je záporný úrokový diferenciál a deficitní výnosová bilance."

Vývoj na světových finančních trzích v poslední době je podle Niedermayera obecně rizikový faktor směrem dolů, kvantifikovat ho pro naši ekonomiku však není nyní možné. "Větší dopad než zpomalení americké ekonomiky by měly větší než nyní patrné problémy ve světovém finančním sektoru a zejména obrat důvěry evropských domácností v ekonomický vývoj, který by mířil do poklesu poptávky v Evropě."

(Zdroj: Reuters)

Váš názor
  • ČNB
    14.9.2007 19:03

    Slova pracovníka ČNB Niedermayera : ČNB možná přeruší....říkají,že tento pán je alibista a že neví vlastně nic a proto raději nic nepředpovídá. Zajímá mne, jakou mají takoví pracovníci ČNB výplatu a za co jsou vlastně placeni. To se nedivím, že v ČR zbankrotovalo víc jak 10 bank, když banky vedou tak "vynikající" odborníci.
    Luboš
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC