Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus o reformě: Má legislativní vady, v rozporu s ústavou není

Klaus o reformě: Má legislativní vady, v rozporu s ústavou není

5.10.2007 8:25
Autor: ČTK

Praha 4. října (ČTK) - Prezident Václav Klaus připustil oprávněnost námitek, podle nichž má zákon o stabilizaci veřejných financí legislativní vady a hrubé chyby. Současně si ale myslí, že předloha není v hrubém rozporu s ústavou. Napsal to v odpovědi na dopis předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Oba dokumenty včera ČTK poskytla KSČM. Klaus se nyní rozhoduje, zda zákon schválený parlamentem podepíše.

"Nesdílím však vaše hodnocení, podle kterého zákon vykazuje 'hrubý rozpor s Ústavou České republiky'. Nic takového v něm nenacházím. Musím také připomenout, že vážné legislativní vady vykazovaly desítky zákonů, kterými jsem byl doslova zasypáván v minulých letech. Vrátit jsem se odvážil jen ty nejkřiklavější případy," napsal Klaus Filipovi.

Prezident Filipa ubezpečil, že zákon bude posuzovat velmi zodpovědně a nepřehlédne opodstatněné námitky - bude ale brát v úvahu i širší kontext, především ve vztahu k situaci ve veřejných financích.

Filip Klausovi minulý týden napsal, že Klausův podpis pod zákonem "by znamenal potvrzení také všech nedostatků nebo spíše hrubých a nerealizovatelných chyb, které návrh obsahuje". Proto Klause vyzval, aby před podpisem normy zvážil, zda návrh pro "hrubý rozpor s Ústavou České republiky a pro neprovázanost, a dokonce nerealizovatelnost změn zákonů" bude vůbec akceptovat.

V odpovědi, kterou Filipovi poslal v úterý, Klaus napsal, že podle odborníků prezidentské kanceláře zákon není obvyklým legislativním aktem s určitým předmětem právní úpravy, nýbrž souborem úprav obsahujícím jak novely 46 zákonů, tak i další úpravy, které by obstály jako samostatné zákony. Problematické jsou podle prezidenta i takzvané přílepky, tedy novely dalších zákonů, o něž byla vládní předloha rozšířena ve druhém parlamentním čtení.

"Vznikl proto téměř dvousetstránkový, obtížně srozumitelný konglomerát. Norma je proto podle některých posudků, které mám k dispozici, nepřehledná a její legislativní zpracování nevalné," uvedl Klaus. Upozornil ale současně, že stav veřejných financí v Česku je neúnosný a reformu nutně potřebuje. "Tento zákon podle mne - i se všemi svými spornými momenty - představuje sice nedostatečný, ale alespoň správným směrem činěný krok," zdůraznil Klaus.

Podle dřívějších vyjádření představitelů KSČM bude postoj kandidátů na prezidenta k reformě financí jedním z kritérií, podle nichž budou komunisté zvažovat jejich podporu.


Váš názor
  • Nadstranický Průža
    7.10.2007 11:18

    Nadstranický prezident by měl respektovat fakt, že dokument "obsahuje legislativní chyby" a nepodepisovat to. Je vrcholně nevkusné prohlásit něco za chybné a pak se pod to podepsat. Měl raději držet svá vševědoucí ústa. Jeho podpis je dalším zpochybněním jeho nadstarnickosti.
    Háber Fábera
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data