Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Miliardář a legendární investor Soros propadl zeleným obchodům

Miliardář a legendární investor Soros propadl zeleným obchodům

22.10.2007 15:20
Autor: 

"Obchody s emisními povolenkami jsou nesmysl, vypouštění oxidu uhličitého je prostě potřeba zatížit daní," pronesl kriticky americký miliardář maďarského původu George Soros, který sám na podobných obchodech vydělal desítky milionů dolarů, na energetickém fóru v Budapešti.
 
A kam investuje nyní? „Vzhledem ke globálním výzvám mi velmi zajímavé přijdou investice do ethanolu. Je to velmi levné a ekologicky šetrné palivo,“ říká. „Proto právě v Brazílii budujeme stále více míst, kde jej budeme vyrábět. Jde vlastně o spekulaci, protože brazilský trh je nasycený a vývozu brání vysoká dovozní cla do Spojených států a také do Evropy. Ale já myslím, že budou muset padnout. Výroba ethanolu z třtiny je totiž velmi efektivní oproti nepříliš efektivní výrobě z kukuřice, jak se to dělá v Americe,“ vysvětluje Soros.

Kromě toho se mu prý zalíbily i další nové a ekologicky šetrné technologie, protože podle něj právě ekologicky šetrné věci mají budoucnost. „Například jsem výrazně investoval do aut na elektrický pohon. Ta se dostanou na trh během roku, dvou,“ říká Soros.

Evropa podle něj nepřišla zrovna s nejšťastnějším řešením omezování emisí oxidu uhličitého, kritizuje Soros obchody s emisemi, na kterých sám tolik vydělal. „Emisní povolenky ukázaly, že to není efektivní způsob, který ostatně omezuje pružnost trhu. Vždyť jejich hodnota v jednu chvíli klesla na nulu. Přiznávám, že jsem na obchodování s povolenkami vydělal hodně, ale využít systému neznamená s ním souhlasit. Mnohem efektivnější by bylo zavést daně na vypouštění emisí,“ uvedl Soros.

A globální oteplování? To je prý samozřejmě problém, „nicméně vše souvisí se vším, a to konkrétně problém ropy. Já myslím, že teze, že prožíváme tak zvaný ropný vrchol, po kterém bude těžba upadat, je nesprávná. Produkce stále roste a stále se nacházejí nové rezervy. Jenom naše spotřeba roste rychleji, než se daří nacházet nová naleziště, a tak vlastně spotřeba ropy dnes probíhá systémem 'z ruky do úst'. Je třeba se zaměřit na efektivnější využití ropy a zapojit významněji další zdroje energie,“ míní Soros.

V USA podle jeho slov v otázce oteplování vznikla paradoxní situace, kdy valná část veřejnosti, podnikatelská sféra a část politiků vnímá hrozbu oteplování jako vážnou. „Jenomže část administrativy se rozhodla ji ignorovat a popírat a tudíž se nesnaží aktivně bojovat proti tomuto problému,“ říká Soros.

A v čem podle Sorose vězí problém rozvinutého světa, že není energeticky soběstačný? „Stále se mluví o liberalizaci energetických trhů, ale nic takového vlastně neexistuje. Jednak je trh roztříštěný, tedy pokud hovoříme o Evropě, a jednak je ovládán monopolními státními či polostátními podniky. Na takovém trhu nemůže přece vše fungovat efektivně. Druhým problémem pak je, že většina světových zásob ropy leží na území nedemokratických režimů, které ji používají jako rukojmího vůči rozvinutému světu,“ dodává Soros.
 
(Zdroj: Aktuálně.cz)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data