Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rato (MMF): Světová ekonomika po letech růstu možná spěje k bodu zlomu

Rato (MMF): Světová ekonomika po letech růstu možná spěje k bodu zlomu

23.10.2007 8:18
Autor: ČTK

Washington 23. října (ČTK) - Světový úvěrový trh přežil zemětřesení a otázkou nyní je, zda světová ekonomika po pěti letech silného růstu nedospěla do bodu zlomu. Uvedl to včera výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Rodrigo Rato. Víkendové výroční zasedání MMF a Světové banky včera skončilo.

Dosavadní pohyby devizových kurzů byly podle Rata v pořádku a v souladu s fundamentálními faktory. Kdyby se dolarový kurz ale propadl náhle, mohla by následovat ztráta důvěry v dolarová aktiva. Rato připomněl, že na druhou stranu představuje také růst ostatních měn rizika pro budoucí růst těchto regionů.

Podle Rata, který z pozice šéfa fondu na konci měsíce odejde, není ještě zcela znám veškerý efekt krize amerického hypotečního trhu a následné nedostupnosti peněz na půjčování. "Již víme, že bychom se neměli pokoušet nedovolit krizím vzniknout. Bylo by to jako pokoušet se zakázat zemětřesení," uvedl Rato ve zprávě pro 185 členských států. "Ale slabiny v naší infrastruktuře, které to odhalilo, se musejí řešit," dodal.

V rozvinutých ekonomikách jsou podnikové finanční bilance silné a trhy pracovních sil všeobecně v dobré kondici, zdůraznil Rato. "Z tohoto důvodu očekáváme ve Spojených státech zpomalení růstu, ale ne recesi, a mírnější zpomalení v ostatních vyspělých zemích," dodal šéf fondu s tím, že se zdrojem stability staly rozvíjející se ekonomiky.

Nyní jsou rizika světového hospodářského růstu vyšší než před šesti měsíci. Výkyvy finančních trhů pak Rato interpretuje jako varování, že dobré časy nemohou trvat věčně. Další propady finančních trhů a pokles cen bydlení by mohly vést k celosvětovému poklesu.

Takzvané mladé ekonomiky, které financují objemné deficity běžného účtu z externích zdrojů, by mohla stáhnout do krize kombinace slabší poptávky po jejich vývozu a tvrdších podmínek na finančním trhu, napsala agentura Reuters. Rato v závěrečné zprávě z víkendového jednání MMF a SB také ocenil postup reformy pravomocí jednotlivých členských zemí fondu.


Váš názor
 • kdyby všichni lidé
  23.10.2007 9:48

  chodili stejným směrem po Zemi na jednom rovníku ve směru rotace Země. Došlo by ke zrychlení rotace Země?
  co by se stalo
  • Re: kdyby všichni lidé
   23.10.2007 11:39

   Samozřejmě, že vliv to má, ale zcela zanedbatelný. Spíš by jí ale brzdili, ne? Zrychlili by jí, kdyby šli proti. Otázka, je, jestli lidi jsou země, nebo ne. Ale hmotnost všech lidí 80 kg * 6mld = 4.8 * 10^11kg. Hmotnost země je 6*10^24kg. Takže je to to samé, jako kdyby jsi se ptal, jestli může mít vliv na rotaci kilové koule pochod bakterie, která se zkládá z kuličky vody o průměru popochod bakterie těžké 6 miliontin nanometru. velikost atomu vodíku mám pocit je v řádu 0.1 nanometru.
   abeille
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC