Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Česku hrozí další arbitráž, Fischerova AMF chce svá letadla

ČTK: Česku hrozí další arbitráž, Fischerova AMF chce svá letadla

20.11.2007 8:20
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Česku hrozí další arbitráž. Německá společnost Aircraftleasing Meier und Fischer (AMF), ve které má většinový podíl podnikatel Václav Fischer, bude požadovat náhradu škody za to, že její dva letouny Boeing 737 jsou od roku 2005 zadržovány na pražském ruzyňském letišti. Škoda, která tím společnosti vznikla, neustále narůstá, nyní podle Fischera dosahuje stovek milionů korun. AMF to včera sdělila ČTK. Ministerstvo financí se sporu neobává.

"Společnost AMF využije všech dostupných prostředků a bude samozřejmě požadovat náhradu škody. Jednou z možností je mezinárodní arbitráž na základě smlouvy o ochraně investic uzavřené mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo," uvedl Fischer ve vyjádření pro ČTK.

Ministerstvo financí Fischerův záměr zpochybňuje. "Není možné se na jednu stranu tvářit, že jsem občanem České republiky a chci kandidovat na ústavní funkci, a zároveň prohlašovat, že jsem občanem Německa a žalovat Českou republiku," řekl televizi Nova ředitel mezinárodněprávního odboru ministerstva Radek Šnábl. Připomněl tak dřívější Fischerovy úvahy o tom, že by mohl kandidovat na českého prezidenta. Podle nedávných informací médií se ale už Fischer českého občanství vzdal.

S letadly létala společnost Charter Air, bývalá Fischer Air. Podle rejstříku Úřadu civilního letectví je jejich majitelem společnost AMF, která se u soudů domáhá vyškrtnutí letadel z konkurzní podstaty v konkurzu na Fischerův osobní majetek. Nedávno u městského soudu uspěla, správce konkurzní podstaty Josef Cupka se však odvolal k Vrchnímu soudu. Dlouholetý spor tak bude mít pokračování.

Letadla zakoupila společnost AMF v roce 1997, pořizovací cena byla 71 milionů USD (nyní zhruba 1,3 miliardy korun). Současná hodnota letadel se odhaduje na necelých 600 milionů korun. Chátrání letadel chtěl správce konkurzní podstaty zamezit jejich rychlým prodejem s tím, že by se výnos z transakce rozdělil až po definitivním vyřešení sporu. S tím však údajně Fischer nesouhlasil.

Fischer Air vznikla v roce 1996 a jejím zakladatelem byl Václav Fischer. V roce 2003 se jeho firmy dostaly do potíží a novým majitelem se stala společnost K&K Capital Group podnikatele Karla Komárka. Od června 2005 se Fischer Air přejmenovala na Charter Air a v listopadu stejného roku skončila v likvidaci, o které rozhodl její vlastník. V konkurzu je společnost od loňského února.


Váš názor
 • Fandím Fischerovi
  20.11.2007 11:01

  Fandím Fischerovi. Spor vyhraje. Tak jako spousty jiných - viz Nova. Proč? Zákon o ochraně zahraničních investic. Ředitel mezinárodněprávního odboru ministerstva Radek Šnábl neví, co ví každý, že se Fischer vzdal občanství ČR. Za to ho my platíme a ani si napřed nezjistí jak se věci mají. Smutné je, že díky tehdy státní Komerční bance se po vypovězení úvěrů dostal do problámů. Začal politikům šlapat na paty a to se neodpouští. Tak i proto je dnes největší CK někdo jiný. Národnost? Arab.
  fanda
  • Re: Fandím Fischerovi
   20.11.2007 13:27

   Taktéž fandím panu Fischerovi. Jenom se divím , proč už s tím nezačal dříve. Soudy se u nás táhnou a táhnou leta. Letadla zbytečně zahálejí.
   Charly
   • Fandím Fischerovi
    20.11.2007 16:25

    http://www.planes.cz/cs/photo/1002028/
    fanda
 • Ach jo
  20.11.2007 10:33

  já to tedy tak pozitivně jako pán z MF opravdu nevidím
  Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data