Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Praha bude hospodařit se 44,5 miliardy Kč, rekordní investice

ČTK: Praha bude hospodařit se 44,5 miliardy Kč, rekordní investice

29.11.2007 17:39
Autor: 

Praha 29. listopadu (ČTK) - Město Prahy bude příští rok hospodařit s příjmy 36,99 miliardy a výdaji 44,49 miliardy korun. Rozhodli o tom po dlouhé diskusi dnes zastupitelé. Hospodaření metropole nakonec skončí vyrovnaně. Schodek pokryje mimo jiné státní dotace na školství. Návrh rozpočtu vyvolal kritiku některých opozičních zastupitelů. Na některé věci, například na investice do hromadné dopravy, v něm podle nich není dostatek peněz.

Rozpočet předpokládá, že proti letošku klesnou běžné výdaje asi o devět procent na 27,96 miliardy korun. "Nikdo nás nepochválil, že šetříme," postěžoval si primátor Pavel Bém (ODS). Naopak investice budou podle něho rekordní. Dosáhnou 16,52 miliardy korun.

Letos měla Praha podle schváleného rozpočtu hospodařit s příjmy 36,7 miliardy výdaji 46 miliardy korun. Na běžné výdaje bylo vyčleněno 31,2 miliardy a investice 14,8 miliardy korun.

Na strategické investice bude mít město příští rok 11,1 miliardy korun. Jen na výstavbu severozápadní části městského okruhu půjde asi 6,8 miliardy korun a na dokončení podzemní dráhy z Ládví do Letňan 1,6 miliardy korun. Na výstavbu zábran proti povodni je v návrhu rozpočtu 700 milionů korun a na přestavbu ústřední čistírny odpadních vod 482 milionů korun. Příprava prodloužení trasy A metra bude stát 100 milionů korun a nové trasy D deset milionů korun.

Předseda finančního města Petr Hulinský (ČSSD) vyzdvihl to, že město nevyužije ani příští rok žádné půjčky. "Pokračuje trend nezadlužování města," řekl opoziční zastupitel.

Hulinskému ale v rozpočtu chybí peníze na výstavbu bytů pro mladé rodiny. Jeho stranický kolega Karel Březina upozornil na to, že běžný rozpočet Technické správy komunikací je o miliardu nižší a na běžnou údržbu silnic není ani koruna. Kritizoval také snížení provozní dotace Dopravnímu podniku hlavního města Prahy o 450 milionů korun na 7,15 miliardy. Komunisté ústy předsedy svého klubu Františka Hoffmana navrhovali zvýšit dotaci o 300 milionů korun, ale neuspěli. Stejně dopadl návrh KSČM na vyčlenění 60 milionů korun na mimořádné odměny pro učitele základních a mateřských škol.

"Rozpočet je vyrovnaný," podotkl Jiří Witzany (SNK ED). Podle něho se podařilo téměř nemožné, zajistit dost peněz na okruh, ač s jeho výstavbou nesouhlasí "Rozpočet nepočítá s dostatkem peněz v položkách, o nichž nikdo nepochybuje a budou muset být zvýšeny," poznamenal Witzany. Kromě oprav ulic chybí až dvě miliardy korun na dostavbu trasy C metra, dodal.

Zelení poukazovali na vysoké investice do silničních staveb a nízkých investic do hromadné dopravy. "Není tam ani koruna na nové tramvajové trati, na bezbariérové přístupy do metra, jsou pouhé tři miliony korun na výstavbu záchytných parkovišť," vyjmenovala Kolínská.

Vedení města s kritikou opozice nesouhlasilo. Podle Béma peníze na běžné opravy ulic budou, uvidí se ale až po zimě, v jakém budou stavu. Pokud by se dalo 60 milionů na odměny učitelům základních a mateřských škol, vycházelo by to na 30 korun na hlavu, poznamenal primátor. Radní Radovan Šteiner (ODS) například podotkl, že příští rok bude pokračovat stavba tramvajové trati ke stanici metra Radlická, a to z peněz dopravního podniku.
 
Zastupitelstvo, ve kterém má nadpoloviční většinu členů ODS, nakonec rozpočet schválilo 52 hlasy. Proti hlasovalo pět členů sboru a 11 se zdrželi.

Na jiné než strategické investice bude mít město asi pět miliard korun. Například na výstavbu vodovodů a kanalizací vynaloží asi miliardu, 276 milionů bude vyčleněno na kolektory a na obnovu území Manin půjde 120 milionů korun. Do návrhu rozpočtu se také podařilo zapojit 150 milionů korun na mimořádné odměny učitelů, dále 420 milionů na nákup tramvají a 805 milionů korun na obnovu vozů metra. Rozpočet počítá s penězi na další zvýšení počtu strážníků. Na akce, které mají propagovat kandidaturu Prahy na pořádání olympiády je v rozpočtu 30 milionů korun.

Rozdělení peněz v kapitolách v rozpočtu města Prahy pro rok 2008 v miliardách korun

Kapitola                                 Běžné výdaje  Kapitál. výdaje  Výdaje celkem
Rozvoj obce                                 0,33             0,78                     1,11
Městská infrastruktura                   1,36             2,38                     3,74
Doprava                                      8,46             11,07                  19,53
Školství, mládež a samospráva      8,23             0,45                     8,68
Zdravotnictví a sociální oblast        1,05             0,3                       1,35
Kultura, sport a cestovní ruch        1,47             0,29                     1,76
Bezpečnost                                  1,46             0,25                     1,71
Hospodářství                                0,53             0,32                     0,85
Vnitřní správa                              2,12              0,7                       2,82
Pokladní správa                           2,95                0                        2,95

Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y