Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer: ČNB asi bude muset pokračovat ve zvyšování sazeb

Singer: ČNB asi bude muset pokračovat ve zvyšování sazeb

10.12.2007 17:48

ČNB možná bude muset pokračovat ve zvyšování sazeb, protože inflace zrychluje více, než banka čekala. Uvedl to dnes v rozhovoru pro agenturu Bloomberg viceguvernér Miroslav Singer. Inflace v listopadu zrychlila na 5 %, což je nejvyšší tempo za více než šest let a výrazně výše, než ČNB prognózovala (3,9 %). Singer řekl, že není jasné, zda 11% posílení koruny k euru od července omezí růst cen.

Data o vývoji inflace jsou “nepochybně signálem, že hladina restrikce, kterou jsme považovali za dostatečnou” pro omezení cen by se mohla “ukázat jako nepostačující,” řekl Singer. “Výsledná trajektorie” úrokových sazeb “v tomto bodě mi není jasná,” řekl.

Singer nevyloučil, že by ČNB mohla zvýšit sazby již na příštím měnovém zasedání 19. prosince. “Citlivost” naší prognózy na aktuální inflaci a měnový kurz “je více či méně známa, takže prosincové jednání bude podstatné,” řekl.

“Měnový kurz je bezpochyby poměrně podstatně silnější, než předpokládala říjnová prognóza, a je mnohem vyšší, než je trend zhodnocování koruny,” řekl Singer. Je třeba vzít v úvahu také očekávané zpomalení globálního ekonomického růstu a turbulence na úvěrových trzích, protože světoví investoři mohou prodávat česká aktiva, aby pokryli ztráty jinde, řekl. “Inflace a měnový kurz vyskočily mnohem více, než jsme čekali,” řekl Singer a dodal, že je “vždy ochoten” rychle přizpůsobit sazby daným podmínkám.

Pro vyšší sazby se již vyslovil také viceguvernér Luděk Niedermayer v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (více ZDE).

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 • Prosím o seriozní názor
  11.12.2007 15:18

  tento dotaz je myšlen nikoli jako hec. Prosím někoho o vysvětlení. Inflace se měří v %, na bázi cen v Kč. Logické, jinou měnu nemáme. Ale s vidinou blízké nebo řekněme očekávané brzké budoucnosti, kdy se má vše měři v EUR, mi není jasné, proč se ta inflace už dnes nepočítá také na bázi EUR, tedy se započtením kurzu. Výpočet přes Kč je dle mne z tohoto pohledu falešný. Se započtením kurzu Kč/EUR je při 0% změně ceny Kč reálná inflace např. 4% ročně v EUR. Takže když se píše o inflaci 5% plus kurs 4%, dá to celkově 9.2%, to bych viděl jako férové. Ostatně čerpání fondů, odvody do EU a asi všechno se počítá přes EUR. Chápu to špatně, nebo je to sice tak, ale je to nežádoucí to takto prezentovat? A jaká by měla být vlastně reakce ČNB, kdyby se na to takhle dívala?
  Jiří Jirsa
 • to bude mazec
  11.12.2007 13:50

  To bude jednou mazec.
  kosma
 • umíte někdo německy
  10.12.2007 20:31

  Dovede někdo přeložit co značí německy singer, třeba změna br a posílení českých příjmení např. Chytrý, Rychlý, Všeználek, Klaus by napomohla rozkývané bárce před bouří a na titaniku se tančí a hraje hudba.
  KOLOUŠEK
  • Re: umíte někdo německy
   10.12.2007 21:07

   Je to značka šicích strojů a základ slova tvoří německé sloveso zpívat. Vymezuje se proti Niedermayerovi, nebo se jenom neshodli na textu? Singerův tón mi přijde falešnější a zpevňuje spekulantům na pokles (což oni jistě velmi rádi vítají) korunu a budoucí zisky.
   lime
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data