Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Nový zákon o dani z příjmu by se neměl 15 let měnit

Kalousek: Nový zákon o dani z příjmu by se neměl 15 let měnit

14.01.2008 14:27
Autor: ČTK

Praha 14. ledna (ČTK) - Nový zákon o dani z příjmu je připravován tak, aby se nemusel měnit alespoň příštích 10 až 15 let. Cílem zákona je především zjednodušení celého daňového systému," řekl v rozhovoru pro ČTK dnes ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Zákon v současnosti projednávají ekonomičtí ministři, jeho paragrafované znění bude hotovo nejpozději do konce roku a platit by měl nejdříve od roku 2010.

"Hlavním cílem změny daní z příjmů je nastavení a maximální zjednodušení systému zdaňování příjmů v budoucnu, který by se neměl měnit alespoň příštích 10 až 15 let a tím přispět ke stabilnímu podnikatelskému prostředí a srozumitelnosti zákona oproti stávajícímu stavu," uvedl ministr.

Současně s novým zákonem se připravuje podle ministra i změna daňového řádu, sloučení daňové a celní správy. Ministerstvo rovněž uvažuje kvůli zjednodušení systému o zrušení dědické a darovací daně a přesunutí zdanění darů a dědictví do zákona o daních z příjmu.

Cílem MF je, aby tyto zásadní oblasti a relevantní právní normy v reformované podobě vstoupily v platnost současně a znamenaly skutečnou daňovou reformu, kterou tento stát potřebuje pro své efektivní fungování pro nejbližší roky, vysvětlil Kalousek.

Některé daňové výjimky a úlevy by ale zřejmě měly být v novém zákoně zachovány. Diskuze v této oblasti ovšem podle Kalouska stále probíhá. "Vláda rozhodne, které oblasti bude v celospolečenském zájmu podporovat také zákonem o daních," řekl.

V poslední době diskutovaný státní příspěvek na stavební spoření MF v současnosti rušit nehodlá. "Systém se nesmí zhroutit," podotkl ministr.

Již na podzim loňského roku uvedla tehdejší náměstkyně ministra Dana Trezziová ČTK, že v novém zákoně zůstanou výjimky, které asi nikdo neočekává, že by byly zrušeny, tedy různé slevy na děti nebo slevy na invalidní spoluobčany. "Zřejmě tam zůstane i podpora bydlení," uvedla tehdy Trezziová.

Věcný záměr zákona podle Kalouska počítá s podobou jednoho společného zákona jak pro fyzické, tak i právnické osoby. "Oproti současnému stavu bude však do nového zákona integrován zákon o rezervách pro zajištění základu daně," uvedl Kalousek.

Předčasné je nyní podle něj hovořit o daňových sazbách v novém zákoně. To není při diskuzi nad principy normy podle ministra podstatné. "Sazba by měla být jenom parametrem v rámci funkčního systému, která se bude měnit dle fiskálních potřeb státu," vysvětlil.

V současnosti ministerstvo rovněž zpracovává návrh změny současného zákona o dani z příjmu. Vláda by tento návrh, který reaguje se snížení daňové sazby pro fyzické osoby z 15 na 12,5 procenta v roce 2009, měla projednat do konce března. Novela by měla být schválena v parlamentu na podzim a začít platit od příštího roku.

Změnu sazby pro rok 2009 mělo provázet i snížení daňových slev. Řadě lidí by se tak snížil příjem ve srovnání s rokem 2008. Novela zákona by měla tento stav napravit.
 
Podle schválené reformy je od letoška jednotná sazba daně z příjmu fyzických osob 15 procent a od roku 2009 bude 12,5 procenta namísto systému čtyř daňových pásem ve výši 12, 19, 25 a 32 procent. Daň bude počítána z tzv. superhrubé mzdy, tedy včetně pojistného placeného zaměstnancem i zaměstnavatelem; ve skutečnosti tak bude činit 23,1 procenta, respektive 19,5 procenta v roce 2009.


Váš názor
 • zdaneni zisku z cennych papiru.... a nova reforma
  14.01.2008 14:43

  Kalousek jeste nerekl, ze hodla uplne zrusit pulrocni danovy test. tj. jestli mate nekdo akcie mnoho let a v plusu, tak z toho plusu po reforme zaplatite pri jejich podeji 15 % dan. To dnes neplati (dnes se plati jen pri drzeni do pul roku, pak to bude porad)....Tohle neni pravicova reforma zdaneni prijmu, tohle je paskvil, ktery se snazi brat vsude kde to jde....
  nicknamed
  • Re: zdaneni zisku z cennych papiru.... a nova reforma
   14.01.2008 22:25

   A kdo přišel na to, že ODS je pravicová strana? Podle mě jsou spíš něco jako za první republiky národní socialisti. Nicméně, co jste si zvolili, to máme. Pěkný paskvil. Opticky nižší sazba, ve skutečnosti dvacetiprocentní, ovšem díky zastropování pojistného de facto degresivní. Navíc změny v základu daně, úroky z úvěrů, odvod pojistného za auta pro soukromé použití, atd, které jdou zase proti proklamovanému "snížení". Nakonec vznikne systém, který jednodušší nebude, a vydělá na něm jen málokdo. Složitost nebo jednoduchost daňového systému totiž nespočívá v tom, kolik je sazeb.
   artur
Aktuální komentáře
23.09.2020
22:01Wall Street opět pod tlakem prodejců. Tesla -10 %  
17:20Summary: Nike podává skvělý kvartální výkon, Tesla Battery day a vakcína J&J
16:56Kterým směrem vlastně působí akciová gravitace?
16:40Restaurace do 22:00, venkovní akce nejvýše do 2000 diváků. Prymula vyhlásil další opatření
16:38Wall Street evropské nadšení nesdílí, dolar drží zisky  
15:38Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, díky koruně a inflaci není pod takovým tlakem jako ECB
15:29ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
15:23Ján Hladký: Tesla a její Battery day  
14:52AMISTA investiční společnost, a.s.: CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond II. a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:41Jan Bureš: V září se prohloubila propast mezi službami a průmyslem?
14:36ČNB podle očekávání úrokové sazby nezměnila
13:56Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur
13:32Bloomberg: JPMorgan se stává jednou z největších bank...v Německu
13:27Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy
12:57Komentář analytika: Nike překonává odhady díky digitálním prodejům  
11:26Vzděláním k vyšším příjmům? Ne tak rychle...
11:19Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
10:38Euro z růstu akcií zatím nic nevytěžilo, koruna před ČNB vyčkává  
10:29Nike (+15 %) zvýšil zisk díky online prodejům
9:54ČEZ sníží cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Cintas Corp (08/20 Q1, Bef-mkt)
0:00General Mills Inc (08/20 Q1, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba