Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tomšík (ČNB): Budou-li poptávkové tlaky, sazby vzrostou

Tomšík (ČNB): Budou-li poptávkové tlaky, sazby vzrostou

22.1.2008 12:43

Pokud ceny potáhne nahoru poptávka nebo vzrostou inflační očekávání, měla by Česká národní banka dále zvýšit sazby, řekl dnes člen bankovní rady Vladimír Tomšík pro agenturu Reuters. „Myslím, že na to je ČNB připravena, a už to i ukázala, vždyť i loni čtyřikrát zvýšila úrokové sazby,“ dodal Tomšík. Hlavní sazba ČNB je přitom již při současné úrovni 3,5 % na svém více jak pětiletém maximu.

V případě, že se ukáže, že zrychlení inflace na šestileté maximum odráží pouze nákladové a administrativní faktory, jako jsou vyšší ceny potravin, energií a zvýšená sazba DPH, nebyl by podle Tomšíka pro další zvyšování sazeb důvod. „Nemá cenu zvyšovat úrokové sazby proti administrativní a nákladovým šokům, to naopak poškodíte ekonomiku,“ vysvětluje v rozhovoru. Na druhou stranu ale Tomšík varuje: „Pokud se administrativní a nákladové šoky začnou přelévat do inflačních očekávání, neměla by ČNB váhat se zvýšením sazeb.“

Tomšík v rozhovoru pro agenturu Reuters také zopakoval, že ČNB čeká návrat inflace k 3% cíli během roku 2009. „Silná koruna může pomoci mírnit inflaci, ale neudělá celou práci za ČNB,“ dodal k přístupu centrální banky.

Na přímou otázku ohledně jeho hlasování na blížícím se zasedání ČNB 7. února Tomšík nedal jednoznačnou odpověď s tím, že ještě nezná připravovanou čtvrtletní inflační prognózu.
 
(Zdroj: Reuters)


Váš názor
  • Ubohé
    29.1.2008 17:34

    Tak se mi zdá, že členové bankovní rady jen střílí od pasu. Hlavní je pro ně zviditelnění. Jejich názor je nevyhraněný, doporučoval bych celou ČNB zrušit. Je to jen banda budižkničemů za vysoký peníz nás všech.
    josef
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data