Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: MF hodlá vydat dluhopisy za 60 mld. Kč kvůli schodku rozpočtu

ČTK: MF hodlá vydat dluhopisy za 60 mld. Kč kvůli schodku rozpočtu

23.1.2008 12:20
Autor: ČTK

Praha 23. ledna (ČTK) - Ministerstvo financí hodlá v letošním roce vydat kvůli krytí schodku státního rozpočtu dluhopisy za 60 miliard korun. Vyplývá to z návrhu zákona o státním dluhopisovém programu, který na svém dnešním zasedání schválila vláda. Dluhopisy vydá ministerstvo na domácím trhu; nevylučuje ovšem i emisi zahraničních dluhopisů.
 
Návrh vychází ze zákona o státním rozpočtu pro letošní rok, který počítá se schodkem rozpočtu ve výši 70,8 miliardy korun. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska pro ČTK však může letošní rozpočet skončit s nižším deficitem, než MF původně plánovalo.

"Účelem je z výnosů této emise uhradit část rozpočtovaného schodku. Přijetí tohoto návrhu je podle zákona o dluhopisech nezbytným předpokladem pro vydání státních dluhopisů ke krytí části rozpočtovaného schodku státního rozpočtu na rok 2008," uvedlo dnes v souvislosti s materiálem ministerstvo.

Schodek státního rozpočtu je podle zákona o státním rozpočtu kromě státních dluhopisů financován úvěry od Evropské investiční banky a změnou stavu na účtech státních finančních aktiv.
 
Dluhopisy budou vydávány s tří- až 15letou splatností. Podle Zuzany Chocholové z oddělení komunikace MF mohou být ovšem vydány také nové tranše 30letého a 50letého dluhopisu, a to v závislosti na poptávce investorů. "Zároveň bude docházet k přímým prodejům státních dluhopisů na sekundárním trhu z vlastního portfolia ministerstva," uvedla.

Vydáním dluhopisů se splatností delší než jeden rok se chce MF vyhnout riziku, které by mohlo vzniknout v případě, že by se příliš zvýšil podíl krytí dluhu krátkodobými dluhopisy.

Státní dluh České republiky se loni zvýšil o 89,9 miliardy korun na 892,3 miliardy korun. Dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu.


Váš názor
  • Všimněte si způsob krytí dluhu ...
    23.1.2008 12:38

    ... "změnou stavu na účtech ..." To je tedy v praxi to falšování peněz státem? Vydávání nekrytých peněz, aniž by se musely tisknout?
    HonzaH
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data