Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v roce 2007: Nejvyšší přebytek v historii

Zahraniční obchod v roce 2007: Nejvyšší přebytek v historii

5.2.2008 9:35
Autor: David Marek

Zahraniční obchod vykázal v prosinci schodek 1,1 miliardy korun. Saldo se liší jen minimálně od očekávané hodnoty a nemělo by tedy podpořit rally české měny z posledních dní (nicméně koruna, zdá se, žije v posledních dnech svým vlastním životem). Závěr roku přináší znatelné snížení ekonomické aktivity patrné ve výrobních a exportních statistikách. Příčinou jsou vánoční svátky, konec roku a časté čerpání dovolené mezi nimi. Objem vývozu byl v prosinci o čtvrtinu nižší než v listopadu. Obchodní bilanci v prosinci zatížily vysoké ceny ropy. Naopak posilování koruny vedlo k poklesu většiny dovozních cen a vylepšovalo saldo zahraničního obchodu.

Celoroční přebytek ve výši 86 miliard je nejvyšší v historii a reflektuje předchozí investice do výrobních a exportních kapacit v kombinaci s vrcholem hospodářského cyklu v eurozóně a rychlým růstem slovenské ekonomiky. Investice se v prvních třech čtvrtletích loňského roku zvýšily o 5,5 procenta, podobně jako v roce 2006. Výsledky jsou patrné především ve výrobě telekomunikačních zařízení, výpočetní techniky, automobilů a subdododávek pro automobilový průmysl. Velká část produkce těchto odvětví je přitom určena na vývoz.

Značnou měrou ke zvýšení přebytku zahraničního obchodu přispěl vývoj kurzu koruny a cen v zahraničním obchodu (tedy směnné relace). Zatímco vývozní ceny loni v průměru rostly o 1,4 procenta, ceny dovozu kvůli posilování kurzu koruny v průměru klesaly o 1 procento. Tento protichůdný vývoj cen vývozu a dovozu vedl ke zlepšení salda zahraničního obchodu o desítky miliard korun. Otázkou je, zda již koruna nezašla příliš daleko. Směnný kurz je nestálá věc, nyní se ale již podle našeho odhadu odchyluje od své přiměřené úrovně o 4-5 procent.

Příznivý vývoj zahraničního obchodu by měl přispět několika desetinami procentního bodu k loňskému růstu HDP. Ten by měl podle našeho aktuálního odhadu činit 6,1 procenta. Zvýšení přebytku obchodní bilance také vylepšuje celkovou charakteristiku vnější nerovnováhy české ekonomiky: schodek běžného účtu platební bilance se loni patrně snížil na 2,8 procenta HDP z předloňských 3,1 procenta HDP.

Letošní rok zatím přináší více obav než optimismu. Hospodářský růst hlavních obchodních partnerů ČR by měl zpomalit, kurz koruny posiluje příliš rychle a jednotkové mzdové náklady již v ČR neklesají. Proto nepočítáme s dalším zvýšením přebytku zahraničního obchodu, ale mírným poklesem mezi 70-80 miliard korun při jednociferném růstu vývozu a dovozu.


Váš názor
  • Komentář bude doplněn (;-))
    5.2.2008 9:48

    Titulek nekoresponduje dobře s obsahem textu.
    Probošt
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data