Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: EK snižuje výhled růstu ekonomiky EU na 2 %, zvyšuje odhad inflace

ČTK: EK snižuje výhled růstu ekonomiky EU na 2 %, zvyšuje odhad inflace

21.2.2008 11:22
Autor: ČTK

Článek doplněn:
Evropská komise (EK) dnes snížila odhad růstu ekonomiky Evropské unie na letošní rok na dvě procenta. Podobně v zemích eurozóny počítá s růstem pouze 1,8 procenta. V obou případech je to o 0,4 procentního bodu méně, než komise uváděla ve své minulé předpovědi loni v listopadu.

Komise uvedla, že se začínají naplňovat některá rizika poklesu, o nichž v minulé zprávě hovořila. Především zmiňuje trvající problémy na finančních trzích, prudké zpomalení tempa růstu americké ekonomiky a vysoké ceny komodit. Z těchto důvodů jsou vyhlídky na nejbližší období značně nejisté.

Míra inflace by podle EK letos měla v celé unii vystoupit na 2,9 procenta a v eurozóně na 2,6 procenta. Za hlavní příčiny inflačního vývoje komise považuje růst cen potravin a energií. Odhadovaný růst cenové hladiny by tak měl být o půl procentního bodu vyšší, než EK předpokládala ještě před čtvrt rokem.

"Evropa bez jakýchkoli pochybností začíná pociťovat dopady problémů na globálních trzích, a to z hlediska nižšího růstu a vyšší inflace," píše se ve zprávě Evropské komise. Díky už provedeným reformám by ale unie měla být podle EK schopna problémy zvládnout relativně bez větší újmy.

Reálný růst hrubého domácího produktu ve čtvrtém čtvrtletí v Evropské unii činil 0,5 procenta a snížil se z 0,8 procenta ve třetím čtvrtletí. V eurozóně tempo růstu kleslo na 0,4 procenta. Za celý loňský rok tak růst ekonomiky EU podle předběžných odhadů činil 2,9 procenta a v eurozóně 2,7 procenta.

"Je to zcela v souladu s nynějším růstem i s inflačním prostředím. V ekonomice eurozóny nás čeká riziko poklesu hospodářského růstu," podotkla analytička společnosti CIBC World Markets Audrey Childeová-Freemanová. Na jednu stranu hrozí, že tempo růstu klesne pod dlouhodobý trend, zatímco u inflace bude vývoj přesně opačný.

Vyplácet se začínají i předchozí snahy o vyrovnání rozpočtových schodků, ale nejlepším způsobem, jak se vyrovnat s šoky v ekonomice, je jít cestou strukturálních reforem. Tedy snažit se o stabilní makroekonomickou politiku.

Ekonom banky UBS Sunil Kapadia ale předpověď komise považuje za poměrně optimistickou. "My očekáváme mnohem výraznější zpomalení tempa růstu, až na 1,3 procenta. Průměr na trhu je teď 1,6 procenta, ale podle nás bude tento předpoklad ještě podroben revizi a snížen. Předpokládáme, že komise svůj odhad rovněž ještě sníží," řekl.

Odhad růstu HDP a inflace v roce 2008 ve vybraných zemích EU:

ZEMĚ HDP INFLACE
Německo 1,6 (2,1) 2,3 (2,0)
Španělsko 2,7 (3,0) 3,7 (2,9)
Francie 1,7 (2,0) 2,4 (1,7)
Itálie 0,7 (1,4) 2,7 (2,0)
Nizozemsko 2,9 (2,6) 2,3 (2,3)
Eurozóna 1,8 (2,2) 2,6 (2,1)
Polsko 5,3 (5,6) 3,8 (2,8)
Velká Británie 1,7 (2,2) 2,5 (2,2)
Evropská unie 2,0 (2,4) 2,9 (2,4)

Poznámky: Údaje v procentech, v závorkách předchozí odhad komise z listopadu 2007

Zdroj: Evropská komise


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů