Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Ruským prezidentem zvolen Medveděv - získal více hlasů než Putin před 4 lety

ČTK: Ruským prezidentem zvolen Medveděv - získal více hlasů než Putin před 4 lety

3.3.2008 9:26
Autor: ČTK

V neděli zvolený třetí ruský prezident Dmitrij Medveděv získal podle zatím neúplných výsledků více než dvě třetiny odevzdaných hlasů - v absolutních číslech to znamená větší podporu voličů, než měl jeho předchůdce Vladimir Putin v roce 2004. Podle ústřední volební komise je po sečtení 99 procent hlasů jasné, že pro Medveděva se vyslovilo nejméně 51,6 milionu ruských voličů. Putin, Medveděvův politický ochránce, získal při svém druhém zvolení do úřadu v roce 2004 celkově skoro 49,6 milionu hlasů.

Tehdy to v procentech znamenalo, že pro Putina hlasovalo 71,3 procenta voličů. Medveděv má nyní, krátce před koncem sčítání, 70,22 procenta.

Nedělní volby, jejichž výsledky oslavovali aktivisté prokremelských mládežnických hnutí do pozdní noci velkým koncertem na Rudém náměstí, ale provází řada stížností především ze strany opozice a hnutí na ochranu lidských práv.

Nejčastěji zmiňovaným porušením volebních zákonů je podle internetových stránek shromažďujících podobné údaje vhazování velkého množství předem vyplněných volebních lístků do uren a machinace s povoleními, která umožňovala hlasovat jinde než v místě trvalého bydliště. Pozorovatelé nevládních organizací, které na podvody upozorňují, byli v mnoha případech za policejní asistence vykázáni z volebních místností, uvádí například Asociace Golos.

Kromě nevládních organizací pečlivě sledují porušování volebního zákona i štáby neúspěšných kandidátů. Jak šéf ruských komunistů Gennadij Zjuganov, tak lídr Liberálně-demokratické strany Ruska (LDPR) Vladimir Žirinovskij naznačili možnost, že se kvůli průběhu předvolební kampaně i voleb samotných obrátí na soud. Ruská ústřední volební komise přitom stále opakuje, že kandidáti jejím členům o žádných porušeních zákona nereferovali.

Se svým hodnocením ruských prezidentských voleb by dnes měli vystoupit mezinárodní pozorovatelé. Podle české poslankyně Anny Čurdové (ČSSD) budou například zástupci Parlamentního shromáždění Rady Evropy o závěrečné zprávě pozorovatelské mise hlasovat a teprve pak ji předloží veřejnosti.

V kavkazské Čečenské republice se voleb zúčastnilo 91,2 procenta voličů a Medveděvovi dalo hlas 88,7 procenta z nich. Výsledky v Čečensku, které v minulých letech prošlo dvěma ničivými ozbrojenými konflikty, byly ostře sledovány především kvůli prosincovým výsledkům prokremelského Jednotného Ruska v parlamentních volbách. Strana tehdy získala přes 99 procent hlasů při podobně vysoké volební účasti a výsledky vzbudily otevřená podezření z volebního podvodu.


Váš názor
  • ovládl burzy
    3.3.2008 10:02

    v celé Evropě.
    Medvěd(děv)
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů