Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
To nejhorší, co banku může potkat, je šuškanda, že na tom není s likviditou zrovna nejlépe...

To nejhorší, co banku může potkat, je šuškanda, že na tom není s likviditou zrovna nejlépe...

14.03.2008 9:53
Autor: 

To nejhorší, co banku může potkat, je šuškanda na trhu, že na tom není s likviditou zrovna nejlépe. V takové situaci i super zdravá banka může mít vážné těžkosti. A právě v takové choulostivé situaci se nyní ocitla jedna z amerických investičních bank, jejíž bilance je toxikována dluhovými instrumenty navázanými na hypoteční trh druhořadé kvality v USA. Nemůžeme se pak divit tomu, že navzdory koordinovanému úsilí centrálních bank averze vůči riziku na finančních trzích neklesá.

Tento stav ovšem nemá na svědomí jen vystresovaný finanční sektor, ale data přicházející z reálné ekonomiky (USA). Ta totiž objektivně vzato nejsou dobrá, což potvrdily včera zveřejněné maloobchodní tržby za měsíc leden. Ty nás jen utvrdily v názoru, že americká ekonomika upadla do recese. Zde je třeba si uvědomit, že spotřebitelé v USA jsou pod velkým tlakem, neboť k vysokým splátkám, které musí platit za úvěry všeho druhu, je totiž trápí vysoké ceny benzínu a také nedobré vyhlídky na trhu práce. Ještě lépe poznáme v jakém rozpoložení se nachází mysl amerického spotřebitele dnes odpoledne, kdy bude zveřejněn index spotřebitelské nálady od Univerzity z Michiganu. Dá se očekávat, že spotřebitelský apetit dále poklesne z již tak nízkých úrovní.

Jestliže některá aktiva to mají nyní hodně složité, jiným se naopak velmi daří. Obecně se dá říci, že roste vše co je navázáno na dolar. To platí zejména o komoditách, když např. zlato včera pokořilo magickou hranici 1000 dolarů za jednu troyskou unci a barel americké ropy WTI již stojí více než 110 USD. V neposlední řadě se oproti dolaru daří i české měně, ta rovněž dnes ráno zdolala další psychologickou hranici, když jeden dolar stál na trhu méně než 16 korun!

Na českém devizovém trhu se momentálně opakuje situace, kterou jsme zde viděli relativně nedávno, když měnový pár USD/CZK prorážel hranici 17,0. Následné stop-lossy totiž poté strhly i měnový pár EUR/CZK a koruna se dotkla maxim nejen proti dolaru, ale i euru. Taková situace se opakuje právě teď, když se měnový pár USD/CZK propadl pod hranici 16,0. Tímto pohybem byl rovněž stažen i pár EUR/CZK, který se dnes ráno ocitl pod hranicí 25,0.
A protože má dolar ještě další horké chvíle před sebou, může koruna svoje zisky ještě dále rozšířit (a to i proti euru). 

Nový den a opět nové maximum pro euro. Pád dolaru zatím stále nemá dno, a jsou to především pokračující zprávy o problémech finančního sektoru, které tlačí dolar do hlubin. Dokonce to nejsou makroekonomické indikátory jako maloobchodní tržby, které dolaru zásadně ubližují (jako např. včera slabé maloobchodní tržby).
Měnový pár EUR/USD tak poté, co překonal technickou bariéru 1,55 nevyhnutelně směřuje k další technické rezistenci, jež se nachází na úrovni 1,5968/1,60. K tomu by EUR/USD měla dopomoci i dnes zveřejněná data – zejména pak index spotřebitelské důvěry.

Slovenská koruna prežila včera volatilnejšiu seansu. Ráno najskôr pod vplyvom zhoršeného globálneho sentimentu oslabila na 32,38 EUR/SKK, následne posilnila k 32,28 aby sa popoludní vrátila späť k ranným hodnotám. Zverejnené čísla nemali podľa očakávania na trh žiaden vplyv. To isté bude platiť i dnes, keď je na programe februárová harmonizovaná inflácia. Aj po jej zverejnení by malo stále platiť, že Slovensko plní maastrichtské inflačné kritérium s dostatočnou rezervou. Koruna by sa mala naďalej pohybovať v etablovanom pásme 32,20-32,40 EUR/SKK.

Zlotý ve čtvrtek nepatrně ztrácel, po ranních EUR/PLN 3,5375 uzavíral den na 3,5400. I když i polská měna těžila ze zájmu investorů o střední Evropu, nižší než očekávaná inflace snížila očekávání dalšího zvýšení sazeb a to nakonec veškeré zisky zlotého eliminovalo.
Nižší polská inflace včera stačila měnový pár EUR/PLN jen korigovat a její vliv by se měl již vyčerpat. Zlotý by tak bez dalších impulzů se měl udržet v intervalu 3,52-3,55.

Forint včera opět mírně posílil, po úvodních EUR/HUF 259,40 končil na 258,30. Při nezajímavé domácí scéně se maďarská měna pohybovala v souladu s měnami okolními. Růst ale podpořila i plně upsaná aukce desetiletého dluhopisu v objemu 40 mld.HUF.
Dnešní průmyslový výroba je jen konečným zpřesněním a bude mít sotva nějaký vliv. Fundamentálně nemá forint pro další posílení důvod a jeho pohyb bude záviset na zájmu investorů o střední Evropu.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)
Celou denní analýzu si můžete stáhniout v pdf formátu v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti
17:20Spotřebitelská důvěra v USA se v květnu poprvé za šest měsíců zvýšila
17:19Akcie pokračují v rally  
15:32ČNBlog: Jak dopadne vlna refixací a refinancování hypoték na české domácnosti?
15:04e15: Pilulka chystá prodej většiny svých kamenných lékáren řetězci Dr. Max
13:49EDU II podala soudu návrh na zrušení předběžného opatření k Dukovanům
13:42Nvidia ve středu reportuje čísla za první kvartál. Co od výsledků očekávat?
13:41Tchaj-wanský výrobce čipů TSMC letos otevře pobočku v německém Mnichově
13:15Footshop a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
12:12Evropská unie schválila změny emisních norem, automobilky získají více času
11:45WOOD & Company: Zpráva pro investory za 1Q 2025 - Realitní podfondy
11:44Analytický radar: Colt CZ podle Jakuba Blahy spojuje růstový potenciál i dividendový výnos
11:14Japonské dluhopisy se zvedají a pomáhají zlepšit náladu i na západních trzích  
11:10Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku se mírně zlepšila, uvedly instituty
11:01RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení o rozhodovaní VH společnosti písemnou formou mimo zasedání
10:54Za růstem prodejů aut v EU stojí hybridy a elektromobily, Tesla se však propadá
9:13Rozbřesk: Maďarská MNB podrží úrokové sazby na vysokých 6,50 %
8:37EU a USA pokračují v obchodních jednáních, Thyssenkrupp se restrukturalizuje a futures jsou v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board