Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký shutdown spěje ke konci, čeká se na Sněmovnu

Americký shutdown spěje ke konci, čeká se na Sněmovnu

11.11.2025 9:58
Autor: Gabriela Rainová, Patria Finance

Rekordní více než 41denní shutdown americké vlády dále spěje ke konci poté, co Senát s podporou umírněných demokratů schválil dočasný balík financování. Návrh, který zajistí chod vlády do 30. ledna, musí ještě projít republikány ovládanou Sněmovnou a následně získat podpis prezidenta Trumpa. Dohoda přichází v době narůstajících problémů s leteckou dopravou, opožděných potravinových dávek pro 42 milionů Američanů a měsíc a půl zastavených mezd federálních pracovníků. Kritici označují kompromis za slabý a při obnově federálních služeb varují před dlouhými prodlevami.

Rekordní více než 41denní shutdown americké vlády dále směřuje ke svému konci. Americký senát včera schválil dočasný balík financování s podporou skupiny osmi umírněných demokratů, a tedy poměru 60 ku 40. Klíčové schválení přišlo v době narůstajících problémů s leteckou dopravou a vyplácením potravinové pomoci a po úplném pozastavení výplat federálních pracovníků, píše Bloomberg.

Nyní musí balíček výdajů, který zajišťuje financování vlády do 30. ledna a některých agentury do 30. září, schválit ještě republikány ovládaná Sněmovna. Její předseda Mike Johnson uvedl, že očekává rychlé schválení. Sněmovna, která nezasedala od začátku shutdownu, by měla návrh projednat ve středu a pokud bude schválen, půjde k podpisu Donaldu Trumpovi, který již legislativu podpořil.

Obnovení normálního provozu letecké dopravy může trvat ještě několik dní a pravděpodobně potrvá ještě déle, než 42 milionů nízkopříjmových Američanů z programu doplňkové výživové pomoci (SNAP) obdrží opožděné dávky. V celém federálním aparátu se po opětovném otevření očekávají dlouhé prodlevy a zpoždění.

„Patetický“ bod zlomu

Klíčovým bodem zlomu byla dohoda, kdy umírnění demokraté dosáhli dohody přikývli na schválení balíčku výměnou za příslib republikánů, že do poloviny prosince budou hlasovat o prodloužení kreditů na pojistné v rámci Obamacare. Není však záruka, že dotace podpoří dostatek republikánů, aby prodloužení prošlo Senátem. Johnson uvedl, že nehodlá hlasování ve Sněmovně slíbit. Tento ústupek vyvolal hněv napříč stranou jen pár dní poté, co demokraté slavili překvapivě silná vítězství ve státních a místních volbách s kampaní zaměřenou na řešení nákladů na život.

Kalifornský demokratický guvernér Gavin Newsom označil dohodu za „patetickou“, zatímco guvernér Illinois JB Pritzker odsoudil slib hlasování o demokratických požadavcích za „prázdný“. „Myslím, že je to strašná chyba,“ řekla senátorka Elizabeth Warrenová, demokratka z Massachusetts. „Američané chtějí, abychom stáli a bojovali za zdravotní péči, a to bychom také měli dělat.“ Vypršením daňových kreditů na zdravotní pojištění podle Obamacare čelí 24 milionů Američanů od nového roku zvýšení pojistného, které by mohlo znamenat každý měsíc o stovky dolarů vyšší platby.

Dohoda ukazuje, jak obtížné je pro demokraty využít omezenou páku, kterou mají v republikány ovládaném Washingtonu, k prosazení odporu vůči Trumpově agendě. „To se nemělo stát,“ řekl senátor Angus King, nezávislý z Maine, který obvykle hlasuje s demokraty. Dodal, že strávili „téměř sedm týdnů marnými pokusy“ přidat kredity Obamacare do výdajového zákona.

Republikánský lídr Senátu John Thune nabídl demokratům příslib budoucího hlasování o dotacích na zdravotní péči už před týdny. Trump a republikánští zákonodárci opakovaně říkali, že se do jednání o zdravotní péči nebudou zapojovat, dokud shutdown neskončí. Podle průzkumů však americká veřejnost vinila z patové situace v Kongresu během shutdownu více republikány než demokraty.

 

Čtěte více:

Nejdelší shutdown v historii USA: republikáni a demokraté se stále přou o financování
05.11.2025 10:20
Spojené státy si prochází nejdelší vládní uzavírkou ve své historii. D...
USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
06.11.2025 9:54
Nejdelší vládní shutdown v historii Spojených států si začíná v leteck...
PODCAST Týdenní výhled: Konec shutdownu na dohled, výsledky AI lídrů i raket
10.11.2025 17:00
Americký vládní shutdown se zdá být více nadohled. Senát získal potřeb...
FX Strategie: Rychlé otevření amerických úřadů paradoxně nemusí dolaru pomoct
11.11.2025 6:47
Historicky nejdelší uzavírka americké vlády se dost možná chýlí ke kon...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.02.2026
22:17Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech
17:52Týdenní výhled: Pondělí ovládly zprávy z Asie, trhy začínají pochybovat nad návratností investic do AI  
16:29„Nejméně logická věc na světě“ a pár valuačních poznámek k softwarové korekci
15:18Čína vyzvala domácí banky k omezení nákupů amerických státních dluhopisů. Americké výnosy mírně rostou
14:55Morgan Stanley: Využijte propadu, růst amerických technologií bude pokračovat  
11:52Japonské akcie slaví výsledek voleb. Evropa obchoduje smíšeně, dluhopisy pod lehkým tlakem  
11:37MakroMixér: Elektromobilita je teď ztrátová. Evropa Green Deal přehání, chybí nám sebevědomí i realismus
11:10Lednová míra nezaměstnanosti nad pěti procenty. I kvůli flexinovele
10:33Japonské akcie po volebním vítězství Takaičiové vystřelily na rekord
10:20Ambiciózní výhled UniCreditu: růst zisku i výnosů a 50 mld. eur pro akcionáře  
10:08Bitva o Wegovy pilulku pokračuje. Akcie Novo Nordisku po zásahu FDA prudce posilují, zatímco Hims&Hers se propadá
9:00Rozbřesk: Jestřábí vyznění prognózy versus opatrná bankovní rada
8:59Trhy se po technologickém propadu zotavují, ale Amazon zůstává pod tlakem  
6:08Průzkum: Investoři věří akciím víc než dluhopisům. Dolar čeká další pokles, zlato naopak růst
08.02.2026
14:58Z okraje do mainstreamu: Katastrofické dluhopisy nejspíš zažijí další rekordní rok
10:03Víkendář: Nezamýšlené důsledky amerických cel
07.02.2026
14:27Gundlach: Směr nedolarové trhy a měny, vládní intervence se stávají reálnější možností
10:06Víkendář: Byl kdy dolar vůbec tradičním bezpečným útočištěm?
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Nezaměstnanost