Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Překvapení akcionáři Bear Stearns už chystají žaloby

ČTK: Překvapení akcionáři Bear Stearns už chystají žaloby

17.03.2008 18:00
Autor: ČTK

Zaskočení a značně rozzlobení akcionáři americké investiční banky Bear Stearns zvažují právní kroky. Překvapilo je, že nový majitel banky byl vybrán takřka přes noc a ještě větším překvapením je zřejmě prodejní cena. Ta činí pouhé dva dolary za akcii, i když ještě v pátek jedna akcie stála 30 dolarů.

"Nemohu komentovat privilegovaná jednání, akcionáři mě ale nekontaktují, když jsou s okolnostmi své investice spokojeni," řekl podle agentury Reuters právník Ira Press z advokátní kanceláře Kirby McInerney. Kancelář se specializuje na hromadné žaloby.

"Je to akcie, která prakticky přes noc spadla z 50 na dva dolary a já znám i lidi, kteří se domnívali, že banka má to nejhorší za sebou, když se kurz ustálil na 30 dolarech," řekl Press.

Bear Stearns patřila k nestarším a nejváženějším bankám na Wall Street a její pád z výšin logicky znamená událost číslo jedna. Jejím novým majitelem bude banka JPMorgan Chase & Co, která za ni zaplatí sotva 236 milionů dolarů (asi 3,8 miliardy Kč). Rychlou záchranu ústavu podpořila rovněž americká centrální banka (Fed), která poskytne až 30 miliard dolarů k odkupu problémových aktiv.

Prodejní cena je více než 90 procent pod páteční závěrečnou cenou na burze v New Yorku. JPMorgan ale tvrdí, že pokud se vezmou v úvahu náklady, které bude mít s převzetím Bear Stearns, pak se prodejní cena pohybuje asi kolem šesti miliard dolarů.

Vzhledem k rychlosti, s jakou se události odehrály, investoři zatím neměli příliš možností seznámit se se všemi informacemi. Podle právníků, kteří se specializují na vymáhání práv investorské veřejnosti, ale začali majitelé akcií alespoň zkoumat terén.

"Kontaktovali nás velcí individuální investoři i instituce. Zatím mohu říci, že se tím velmi pozorně zabýváme," řekl právník Jeffrey Nobel, který je partnerem advokátní kanceláře Schatz Nobel Izard. Akcionáři mohou žalovat ředitele a další manažery banky a pokusit se dokázat, že tito lidé akcionářům neposkytli informace o skutečném stavu banky.

Na právníky už se obrátili také akcionáři, kteří akcie Bear Stearns koupili před pár dny. K nákupu se prý rozhodli na základě rozhovoru, který měl v jedné z televizních stanic ředitel Bear Stearns Alan Schwartz. Ten ve středu řekl, že banka nemá problémy s likviditou a v bilanci má volnou hotovost kolem 17 miliard dolarů.

Podobně rychlé převzetí velké banky se odehrálo v České republice v roce 2000. Tehdy 16. června uvalila Česká národní banka na banku IPB nucenou správu a 19. června převzala kontrolu nad IPB konkurenční ČSOB. Tato transakce odstartovala řadu žalob, soudních sporů a arbitráží, z nichž některé se táhnou dodnes.


Váš názor
  • to je ubohost
    18.03.2008 10:16

    ...na pravniky se obratili take akcionari, kteri akcie koupili pred par dny.... Normalne se takovym rika SPEKULANTI, za to ze jim spekulace nevysla chteji nekoho zalovat? To je smutny. Ale jen do toho, ocividne jeste maji penize o ktery je pripravi pravnici :-D Radsi by se meli obratit na psychiatrii.
    Me2d
    • Re: to je ubohost
      18.03.2008 10:41

      nechapu tve rozcileni. Kazdy akcionar je spekulant nezavisle na tom, kdy akcie koupil.
      jan
    • Re: to je ubohost
      18.03.2008 10:40

      ředitel Bear Stearns Alan Schwartz řekl, že banka nemá problémy s likviditou a v bilanci má volnou hotovost kolem 17 miliard dolarů - tak pokud ti někdo řekne tohle, tak to je asi vodítko pro rozhodnutí ne?
      Dan
      • no to rozhodne neni
        18.03.2008 10:49

        Reditel banky VZDY rekne ze NEMA problemy. FED taky neprizna ze USA jsou v recesi. To je proste blbost.
        Me2d
Aktuální komentáře
07.03.2026
10:08Víkendář: Umělá superinteligence je tu
06.03.2026
22:02Wall Street pod tlakem: drahá ropa a slabá data z trhu práce srážejí indexy  
18:37Není rotace jako rotace
16:22Pale Fire Financing a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
15:35Verdad Capital: Obavy z neobchodovaných půjček a private equity jsou namístě
15:21Po slibném startu brzda. Americký trh práce překvapil propadem a staví Fed před dilema
13:52Perly týdne: Bod zvratu a boje v již skončených válkách
12:56ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:13Tykačův Belviport navýšil podíl v ČEZ na tři procenta
12:02Oracle zpomaluje nábor a propustí tisíce zaměstnanců. Investice do AI datacenter tlačí cash flow do záporu  
11:41Íránská krize zastiňuje data. Akcie doufají v rychlé řešení, dluhopisy vidí problémy  
10:26Mzdy ke konci roku rostly rychleji zejména díky energetice a službám
10:10Hormuzský průliv se zastavil. Tankery stojí, cena ropy Brent stagnuje
8:55Hormuz stojí, trhy vyčkávají. Evropa ale otevře v zeleném  
8:53Rozbřesk: Česko snižuje výdaje na obranu. Kdy přijde Trumpův hněv?
6:30Clough: Vracíme se do dezinflačního období s velmi nízkými sazbami
05.03.2026
22:00Trhy v pokračujícím konfliktu na blízkém východě stále pod tlakem  
17:22Co dovede riziková prémie?
15:58Nvidia s investicemi do OpenAI a Anthropicu skončí, řekl Huang
14:11Marže Broadcom zastíní i Nvidii, pochybnosti o budoucí profitabilitě mizí. Akcie rostou o 6 %  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data