Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Wall Street ve velkém využívá nouzových půjček od Fedu

ČTK: Wall Street ve velkém využívá nouzových půjček od Fedu

28.3.2008 8:16
Autor: ČTK

Velké investiční banky a makléřské firmy, které působí na newyorské Wall Street, začaly hojně využívat možnosti půjčit si peníze přímo od centrální banky (Fed). Za poslední týden, kdy lze využít nového programu, si investiční banky denně půjčovaly v průměru 32,9 miliardy dolarů (asi 528 miliard Kč).

Fed se 16. března dohodl na nových podmínkách nouzového financování s cílem ulehčit finančním trhům. Zatímco běžně Fed poskytuje úvěry jen komerčním bankám, mimořádně otevřel úvěrovou linku také investičním bankám, což je v moderní historii nevídaný krok.

Než začal Fed nabízet půjčky investičním bankám za stejných podmínek jako bankám komerčním, mohly si investiční banky zajistit zdroje také, ovšem za méně výhodných podmínek. Týden před zavedením nového programu si investiční banky v průměru půjčovaly 13,4 miliardy dolarů denně.

Investiční i komerční banky nyní platí za jednodenní provozní půjčky od Fedu úrok 2,5 procenta. Komerční banky tohoto "diskontního okna" využívají už léta, pro investiční banky bude tato možnost přístupná minimálně po dobu šesti měsíců. Spolu s razantním snížením úroků je to nejvýraznější opatření na zklidnění situace od Velké hospodářské krize.

Investiční banky Goldman Sachs (168 USD, -4,18%), Lehman Brothers (39 USD, -8,90%) a Morgan Stanley (46 USD, -4,39%) minulý týden uvedly, že nový zápůjční mechanismus začaly testovat. Fed nesděluje identitu bank, které programu využívají. Investiční banky mohou pro získání nouzových úvěrů nabídnout i mnohem širší škálu zástav, než je jindy zvykem, podotýká agentura AP.


Váš názor
 •  
  28.3.2008 8:58

  "Komerční banky (3 878 CZK, -0,08%) tohoto "diskontního okna" využívají už léta, pro investiční banky bude tato možnost přístupná minimálně po dobu šesti měsíců." PROSÍM? TOHLE UŽ ANI PATRIA NEMŮŽE MYSLET VÁŽNĚ! co má tento článek společného s KB?
  ferda
  •  
   28.3.2008 9:04

   Děkujeme za upozornění, k výrazu "Komerční banky" se bohužel automaticky přidaly údaje týkající se české Komerční banky. Matoucí údaj jsme již odstranili.
   Patria Online
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba