Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Pravděpodobnost světové recese je 25 %

MMF: Pravděpodobnost světové recese je 25 %

2.4.2008 11:32
Autor: 

Mezinárodní měnový fond snížil předpověď globálního ekonomického růstu pro tento rok a uvedl, že pravděpodobnost světové recese je 25 %. Důvodem je nejhorší finanční krize v USA od Velké hospodářské krize. Uvádí to agentura Bloomberg s odvoláním na pravidelnou pololetní zprávu o výhledu vývoje ekonomiky World Economic Outlook, kterou MMF zveřejní příští týden, a kterou má agentura údajně k dispozici.

Světová ekonomika podle předpovědi MMF letos vzroste o 3,7 %, tedy nejpomalejším tempem od roku 2002. v lednu přitom MMF předpovídal 4,1% růst. Je to již potřetí, co fond snížil svou prognózu pro letošní rok.

Finanční šok, který má svůj původ na americkém trhu rizikových hypoték v srpnu 2007, se rychle a neočekávaným způsobem rozšířil a způsobil trhům a institucím v jádru finančního systému rozsáhlé škody, uvedl fond. „Globální expanze ztrácí svou dynamiku tváří v tvář tomu, co se stalo největší finanční krizí v USA od Velké hospodářské krize,“ cituje zprávu MMF agentura Bloomberg.

Podle MMF je 25% pravděpodobnost, že globální ekonomický růst v letošním a příštím roce klesne na 3 % nebo méně, což je tempo, které fond označuje jako světová recese.

MMF snížil svůj odhad ekonomického růstu v USA pro letošní rok na 0,5 % z předchozího 1,5 %. Pro rok 2009 předpovídá 0,6% růst. Ekonomika eurozóny podle MMF letos poroste tempem 1,3 %, zatímco v lednu fond předpovídal 1,6% růst. „Růst v USA a Evropě prudce zpomaluje,“ uvedl MMF. „ECB si nyní může dovolit určité uvolnění své měnové politiky,“ dodal fond.

„Největší riziko přichází od stále se rodících událostí na finančních trzích, zejména z možnosti, že hluboké ztráty ze strukturovaných úvěrů svázaných s americkým trhem méně kvalitních hypoték a dalšími sektory by mohly vážně narušit kapitál finančního systému a vyvolat globální „de-leveraging“, který by mohl přeměnit současnou úvěrovou tíseň na naprostý úvěrový krach,“ uvádí MMF.

Japonská ekonomika podle MMF letos vzroste o 1,4 %, oproti 1,5% růstu předpovídanému v lednu. Odhad letošního ekonomického růstu Číny fond snížil na 9,3 %, z lednových 10 %.

Rozdíl mezi rozvinutými a rychle se rozvíjejícími ekonomikami bude trvat i nadále, přičemž ekonomický růst v rozvinutých ekonomikách zřejmě klesne podstatně pod svůj potenciál, uvedl dále MMF. Světová inflace by podle něj měla v prvním pololetí letošního roku zůstat vysoká. Americký dolar je v porovnání s fundamenty silný a čínský juan je stále výrazně podhodnocen, míní MMF.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  • čemu
    2.4.2008 13:12

    dycky jak to leze na 510 tak to držíte 4 loty.Proč to neděláte při 518.A proč tam pak tlačí shora wood.To je tak průhledná naivní hra ,to nemá obdoby.
    ?
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data