Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Pravděpodobnost světové recese je 25 %

MMF: Pravděpodobnost světové recese je 25 %

2.4.2008 11:32
Autor: 

Mezinárodní měnový fond snížil předpověď globálního ekonomického růstu pro tento rok a uvedl, že pravděpodobnost světové recese je 25 %. Důvodem je nejhorší finanční krize v USA od Velké hospodářské krize. Uvádí to agentura Bloomberg s odvoláním na pravidelnou pololetní zprávu o výhledu vývoje ekonomiky World Economic Outlook, kterou MMF zveřejní příští týden, a kterou má agentura údajně k dispozici.

Světová ekonomika podle předpovědi MMF letos vzroste o 3,7 %, tedy nejpomalejším tempem od roku 2002. v lednu přitom MMF předpovídal 4,1% růst. Je to již potřetí, co fond snížil svou prognózu pro letošní rok.

Finanční šok, který má svůj původ na americkém trhu rizikových hypoték v srpnu 2007, se rychle a neočekávaným způsobem rozšířil a způsobil trhům a institucím v jádru finančního systému rozsáhlé škody, uvedl fond. „Globální expanze ztrácí svou dynamiku tváří v tvář tomu, co se stalo největší finanční krizí v USA od Velké hospodářské krize,“ cituje zprávu MMF agentura Bloomberg.

Podle MMF je 25% pravděpodobnost, že globální ekonomický růst v letošním a příštím roce klesne na 3 % nebo méně, což je tempo, které fond označuje jako světová recese.

MMF snížil svůj odhad ekonomického růstu v USA pro letošní rok na 0,5 % z předchozího 1,5 %. Pro rok 2009 předpovídá 0,6% růst. Ekonomika eurozóny podle MMF letos poroste tempem 1,3 %, zatímco v lednu fond předpovídal 1,6% růst. „Růst v USA a Evropě prudce zpomaluje,“ uvedl MMF. „ECB si nyní může dovolit určité uvolnění své měnové politiky,“ dodal fond.

„Největší riziko přichází od stále se rodících událostí na finančních trzích, zejména z možnosti, že hluboké ztráty ze strukturovaných úvěrů svázaných s americkým trhem méně kvalitních hypoték a dalšími sektory by mohly vážně narušit kapitál finančního systému a vyvolat globální „de-leveraging“, který by mohl přeměnit současnou úvěrovou tíseň na naprostý úvěrový krach,“ uvádí MMF.

Japonská ekonomika podle MMF letos vzroste o 1,4 %, oproti 1,5% růstu předpovídanému v lednu. Odhad letošního ekonomického růstu Číny fond snížil na 9,3 %, z lednových 10 %.

Rozdíl mezi rozvinutými a rychle se rozvíjejícími ekonomikami bude trvat i nadále, přičemž ekonomický růst v rozvinutých ekonomikách zřejmě klesne podstatně pod svůj potenciál, uvedl dále MMF. Světová inflace by podle něj měla v prvním pololetí letošního roku zůstat vysoká. Americký dolar je v porovnání s fundamenty silný a čínský juan je stále výrazně podhodnocen, míní MMF.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  • čemu
    2.4.2008 13:12

    dycky jak to leze na 510 tak to držíte 4 loty.Proč to neděláte při 518.A proč tam pak tlačí shora wood.To je tak průhledná naivní hra ,to nemá obdoby.
    dotaz na ty co hlídají 02
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data