Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soros: Bank of England se snižováním sazeb zaspala

Soros: Bank of England se snižováním sazeb zaspala

11.04.2008 15:44
Autor: ČTK

Britská centrální banka dělá dobře, že nyní snižuje úrokové sazby, ve skutečnosti ale zaspala dobu a s uvolňováním měnové politiky měla začít už dříve. Řekl to americký investor maďarského původu George Soros, který se v roce 1992 s Bank of England utkal na ostří nože kvůli kurzu libry.

"Myslím, že postupují správně, když snižují úroky, ve skutečnosti už ale zaspali," řekl Soros ve vysílání britského kanálu Channel 4. Britská centrální banka ve čtvrtek snížila základní úrok o čtvrt procentního bodu na pět procent.

Soros řekl, že současná finanční krize, která má celosvětový rozměr, je nejhorší, jakou pamatuje. "Procházíme obdobím destrukce majetku, což bude mít dopady na reálnou ekonomiku," řekl. Krize prý svým dílem postihne i Británii, protože Londýn je centrem globálního finančního systému, jehož objem se nyní snižuje.

"Pro Mervyna Kinga mám značný respekt, on je ale jedním z velkých teoretických zastánců myšlenky, že trhy mají tendenci směřovat k rovnováze. Myslím ale, že je nutné si uvědomit, že bubliny na finančních trzích musejí být pod kontrolou úřadů," řekl Soros na adresu šéfa Bank of England.

Soros v roce 1992 využil anomálie v kurzech a vsadil zhruba deset miliard dolarů na pokles britské libry. Bank of England tehdy libru neudržela v Evropském mechanismu směnných kurzů navzdory tomu, že proti Sorosovi začala mohutně intervenovat.

Britská centrální banka tehdy dokonce získala zvláštní povolení vlády, aby mohla na obranu měny použít miliardy liber. Peníze ze státní pokladny ale nakonec skončily v kapsách spekulantů. Soros tak přes noc získal značný respekt a na operaci vydělal přes miliardu dolarů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.05.2026
9:10Víkendář: Brazilská stagnace a brzda ze strany otroctví
01.05.2026
22:01Akcie na maximech, ropa oslabila díky naději na dohodu USA s Íránem  
18:59Cla zpět na scéně. Trump oznámil 25 procent na dovoz aut z EU
17:33K novým akciovým rekordům výrazně pomáhá i nízká cena za riziko
16:15Bill Ackman k akciím: Existuje mnoho důvodů k optimismu
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu
14:38Uzavřený Hormuz si vybírá svou daň. Exxon a Chevron evidují prudký pokles zisku
12:16Soláry a svátky. Ceny elektřiny v Evropě klesly na rekordně nízké úrovně
10:55Ziskový výlet mimo historická měřítka
9:35Slimmon: Rally je příliš našponovaná, s nákupy počkejte na pokles  
9:30Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
30.04.2026
22:52Apple doručil lepší než očekávané výsledky. Růst táhly iPhony a služby, pomohla i Čína
22:00Americké akciové indexy se obchodují na nových maximech  
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS SICAV, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s prom. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
21:003M FUND MSI SICAV a.s: Výroční zpráva za rok 2025
20:00ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data