Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Euro v blízké době čeká vážná krize

Klaus: Euro v blízké době čeká vážná krize

12.6.2008 12:39
Autor: ČTK

Společná evropská měna euro "není žádným velkým úspěchem" a v blízké době ji čeká "vážná krize", která ji důkladně prověří. Prohlásil to český prezident Václav Klaus v rozhovoru k desátému výročí zavedení měny pro dnešní vydání deníku Financial Times.

Evropská centrální banka zvolila podle Klause osvědčené metody práce a funguje relativně dobře. "Otázkou ale zůstává, zda také země eurozóny a jejich občané mají důvod k oslavám," dodává prezident.

Odpověď je podle Klause nejistá s ohledem na pomalý ekonomický růst, velké rozdíly rozvoje mezi jednotlivými zeměmi a značně rozdílnou inflaci, i když jednotná měna by měla mít tuto míru jen jednu.

Eurozóna zaznamenala nižší růst než Spojené státy, ale i Evropská unie jako celek. S rozšířením eurozóny mohou inflační rozdíly ještě vzrůst, píše Klaus a jako příklad uvádí Slovinsko, kde inflace z 1,7 procenta ročně před přechodem na společnou měnu vzrostla na 5,7 procent za rok 2007, kdy už euro platilo.

Vedle eura vidí Klaus jako důvod nedostatečného hospodářského růstu také ekonomickou politiku zemí EU a jejich neochotu zavést nezbytnou liberalizaci a protržní reformy. Po nich a po zdokonalení "paktu stability a růstu" se sice volá, ale tyto výzvy nejsou brány vážně. Ignorují také skutečnost, že mnoho problémů eurozóny způsobilo zavedení společné měny do rozdílných skupin zemí, z nichž každá potřebuje jiné úroky a směnné kurzy.

Světová ekonomické situace se ale mění, velké země jako Čína a Indie usilují o větší roli. Mezinárodní konkurence zvyšuje poptávku po surovinách a potravinách, bruselští byrokraté ale nejsou schopni reagovat na měnící se podmínky. Podceňují boj o suroviny a tlak na ekonomickou emancipaci rozvojových zemí a slepě považují klimatické změny za svou hlavní prioritu.

"Jestliže se Evropa neprobudí, čekají ji zlé časy. A společná měnová politika jí nepomůže," varuje Klaus. Euro v praxi prokázalo, že nutit ekonomicky různorodou Evropu do homogenního celku prostřednictvím politického rozhodnutí je politickým inženýrstvím par excelence a má daleko k tomu, aby bylo prospěšné pro všechny země, uzavírá Klaus.


Váš názor
 •  
  12.6.2008 12:48

  vašík ještě nevydýchal narkózu
  hanes
  •  
   12.6.2008 13:50

   naprosto s ním souhlasím, evropská unie, co se týká všelijakých nesmyslných ekonomických regulací nemá daleko od RVHP
   danek
   • danek
    13.6.2008 10:16

    ani nevíš jak hlubokou pravdu díš! Tenhle chlap (Klaus), ať si o něm myslí kdo chce co chce, tak měl vždy hodně dobrý nos a v hlavě to má naprosto srovnané. Zajímavé, že den po té banky oznamují zvyšování úroků, hahaha.
    levap
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data