Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Irové řekli Lisabonské smlouvě NE, říkají neoficiální výsledky

Irové řekli Lisabonské smlouvě NE, říkají neoficiální výsledky

13.6.2008 12:42
Autor: 

Irové odmítli Lisabonskou smlouvu, takový je podle neoficiálních odhadů výsledek čtvrtečního referenda. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Lisabonská smlouva by měla nahradit zkrachovalou euroústavu, kterou v referendech odmítla Francie a Nizozemsko. Hlavním úkolem smlouvy je reforma institucí Evropské unie, urychlení a usnadnění rozhodovacího procesu unie. Smlouva by měla umožnit silnější mandát vysokého představitele EU pro zahraniční politiku, poskytnout demokratičtější volební systém a větší slovo národním parlamentům i Evropskému parlamentu samotnému. Ze 27 zemí EU dosud smlouvu ratifikovalo 18 zemí – naposledy Finsko, Řecko a Estonsko, které tak učinily rozhodnutím parlamentu. Irsko je jediným členem sedmadvacítky, který k této otázce vypsal referendum.

Komentátoři soudí, že pokud by Irové smlouvu odmítli, uvrhlo by to Unii s bezmála 500 milióny obyvatel znovu do těžké krize, jako tomu bylo po neschválení euroústavy v plebiscitech ve Francii a Nizozemsku v roce 2005. Přitom právě Irsko ze vstupu do Unie silně hospodářsky a sociálně profitovalo.

"Myslím, že to bude mít pro Evropu dost závažné důsledky, protože unie po rozšíření z 15 na 27 členů nutně potřebuje reformovat rozhodovací procedury. Stávající, podle smlouvy z Nice je poněkud rigidní," komentoval neoficiální výsledky agentuře Mediafax politolog Jiří Pehe. Doplnil, že právě proto se nejprve usilovalo o přijetí euroústavy. Odmítnutí lisabonské smlouvy, která euroústavu měla nahradit, může způsobit v Evropské unii vážnou krizi. "Uvidím, jak Brusel bude reagovat a vzniklou situaci řešit," řekl Pehe.

Odpůrci smlouvy by však odmítnutí v referendu uvítali. „Irové jako jediný stát v Evropě se možná nezachovali tak levicově a nezneužili neinformování mas, jako se tomu stalo v ostatních zemích. Z přijetí tohoto dokumentu totiž nepocítí nikdo žádné výhody,“ řekl poslanec Zbyněk Novotný (ODS).

Mediafax


Váš názor
 • Lisabonska smlouva
  13.6.2008 14:50

  Podporit Irsko muzete zde: http://scripts.ireland.com/polls/focus/thelisbontreaty/index.cfm?fuseaction=yesnopoll&pn=26&lastID=114929&subsiteid=371&pollid=8325
  pivoj13
 •  
  13.6.2008 14:24

  Doufám,že irové budou mít rozum a zastaví tah evropské byrokracie. Chápu,že Evropa potřebuje změnu,ale když si uvědomím kdo za nás jedná nedělám si iluze.Špatný expremiér,populistka Bobo a další jsou schopni vymýšlet normy o zakřivení banánu a né jedoduchá a jasná pravidla k životu milionu lidí, spíše k zakonzervování marazmu jak jsme toho svědky u nás
  Homo
 • Snad to tak i zustane
  13.6.2008 13:40

  Doufam, ze to tak zustane i v oficialnich vysledkach. Beztak se udajne jednalo ze 60% o stejny text jako byla evropska ustava. Bohuzel si nedelam iluze o tom, ze bruselska byrokracie nakonec stejne najde zpusob jak Evrope tento dokument vnutit a posilit tak svuj socialismus... Je videt, ze skutecni lide maji jine nazory nez jejich zakonodarni zastupci.
  pivoj13
  • Re: Snad to tak i zustane
   13.6.2008 13:57

   tak, tak ...
   Muff
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data