Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Topolánek: Datum přijetí eura stanoví až příští vláda

Topolánek: Datum přijetí eura stanoví až příští vláda

10.7.2008 11:06
Autor: 

O datu přijetí eura rozhodne až příští vláda. Uvedl to premiér Mirek Topolánek v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. Současná vláda podle něj datum nestanoví, dokud nebude dokončena důchodová a zdravotnická reforma.

„Stanovení data v situaci, kdy jsme neimplementovali reformy, které musíme provést, je nesmysl a já to dělat nebudu,“ řekl Topolánek. „Opravdu se domnívám, že tuto otázku bude mít na stole až příští vláda.“ Příští parlamentní volby, ze kterých by měla vzniknout nová vláda, by se měly uskutečnit v polovině roku 2010.

Vláda čelí vnějším tlakům na stanovení data vstupu do eurozóny. Sousední Slovensko se stane členem 1. ledna a čeští exportéři varují, že rekordní posilování koruny poškozují jejich tržby a povedou k propouštění zaměstnanců a uzavírání továren.

Česká měna za poslední rok posílila k euru o 22 %. Koruna je „silnější, než je její reálná hodnota,“ řekl Topolánek. Podle něj je posilování koruny výsledkem spekulativního obchodování, které, na rozdíl od postupného posilování, ohrožuje českou ekonomiku.

To by podle Topolánka mohlo přimět příští vládu k tomu, aby uskutečnila přechod na euro i přes to, že „reálná konvergence“ české ekonomiky s eurozónou ještě nebude dosažena.

Vláda by mohla začít uvažovat o zavedení mechanismu ERM, tedy dvouletého testu stability měny, který předchází přijetí eura, jakmile bude schopna „garantovat“ alespoň udržitelný střednědobý výhled na plnění všech kritérií.

Česká republika podle Topolánka splní všechna kritéria pro přijetí eura, tedy nízkou inflaci, nízké úrokové sazby a rozpočtový deficit pod 3 % HDP a státní dluh nižší než 60 % HDP, na začátku příštího roku.

„Moje politika nepůjde proti přijetí eura,“ řekl Topolánek. „Já datum nestanovím, ale udělám vše, abychom mohli přijmout euro, jakmile na to budeme připraveni.“

Euro je „jen nástroj“ pro dosažení jiných cílů, uvedl Topolánek. Společná evropská měna prý nebude součástí jeho „hlavní vize“ v příští volební kampani, na rozdíl od otázek, jako je vyrovnaný státní rozpočet do roku 2014 a dosažení průměrné úrovně HDP na obyvatele EU do roku 2016.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 •  
  10.7.2008 12:47

  a vy se u Topolánka ještě něčemu divte ? Zku-vil ,jinak se to opravdu říct nedá, co se dalo , dokázal, že ODS lže ve volebních slibech, díky němu je Čunek ve vládě a ještě zesměšnil česko v EU . Plus jeho kamarád Dalík a celá jeho rodinná situace. To bude pro ČSSD lehká volební výhra.
  TBA
 • Pan premiér Topol
  10.7.2008 11:15

  s malým P,nevěřím mu,a hlavně kontrola ministerstev před volbami,tak to je opravdu síla,to tu ještě nebylo
  xy
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC