Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Barroso: Česko by mělo mít datum pro euro

Barroso: Česko by mělo mít datum pro euro

11.9.2008 9:41
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Česká republika by si podle předsedy Evropské komise Josého Barrosa měla stanovit datum přijetí eura. Šéf EK to uvedl v rozhovoru, o kterém informoval server Deník.cz. Vláda termín eura odmítá zatím určit s tím, že je nejdříve nutné provést nutné ekonomické reformy a stabilizovat veřejné finance.

"Pro Českou republiku by bylo lepší vědět termín," řekl Barroso v rozhovoru, který bude Deník publikovat v příštích dnech. Ke stanovení data přijetí eura koncem července vyzvaly vládu také Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy. Česká ekonomika je podle nich silně orientovaná na export a vývozci doplácejí na rostoucí kurz koruny.

Jednotnou měnou by do tří let měli platit všichni sousedé Česka. V Německu a Rakousku se euro používá již několik let, Slovensko ho zavede od ledna příštího roku. Polsko ve středu oznámilo, že chce přejít na euro v roce 2011. "Je to cílem vlády. Je to obtížný, ale splnitelný úkol," uvedl polský premiér Donald Tusk. Ze zemí bývalého východního bloku už platí eurem Slovinsko, celkem ho nyní ze 27 států EU používá 15.

Premiér Topolánek na počátku dubna prohlásil, že Česko přijme euro ve chvíli, kdy to bude výhodné pro českou ekonomiku a pro občany. Podle něj je předtím nutné provést řadu reforem včetně penzijního a zdravotního systému. Národní plán zavedení eura v ČR z loňského března směřoval k roku 2012, ale konkrétní datum neuvedl, stejně jako žádný termín nezmiňuje ani aktualizovaná verze plánu z loňského listopadu.

Pro přijetí eura se v celoevropském průzkumu Eurobarometr v červenci vyslovilo 53 procent občanů České republiky. Češi se tak v Evropské unii řadí k vlažným zastáncům společné měny. Průměrná podpora eura je v EU totiž 60 procent. Česká podpora společné měny od loňska poklesla o sedm procent.

Z podnikatelů si přejí přijmout euro v co možná nejkratší době, nejlépe již v roce 2012, dvě třetiny. Ukázal to průzkum Hospodářské komory provedený ke konci loňského roku. Podnikatelé jsou vesměs přesvědčeni, že jsou na přijetí eura připraveni a překážky brzkého vstupu do eurozóny vidí na straně státní správy.


Váš názor
 • směšný
  11.9.2008 10:20

  to, že nemáme penzijní a zdravotní reformu mě vůbec nepřekvapuje. Tipuji, že ji nebudeme mít ani v roce 2010. Co mě mrzí je, že mi ještě nikdo nevysvětlil, co je ta Topolánkova pravá chvíle ...
  Oliwer
  • Re: směšný
   11.9.2008 10:40

   To je dobrý postřeh, sice pořád slyšíme, že ještě nenastal správný čas, že se to nesmí uspěchat, ale jaká jsou kritéria pro ten správný čas nám jaksi neráčili říct...
   Azazel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data